fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

igrzyska olimpijskie rio 2016 - podsumowanie

Wielkie sportowe emocje za nami – czas na podsumowanie. Jak zaprezentowała się polska kadra? Kto zaskoczył nas pozytywnie, a kto negatywnie? O jakich wydarzeniach jeszcze długo nie zapomnimy?

Jeśli niezbyt dokładnie śledziłeś poczynania naszych sportowców, zrelacjonujemy Ci najważniejsze wydarzenia tegorocznych igrzysk olimpijskich. O czym najwięcej się mówiło przez ostatnie tygodnie? Czas na wielkie podsumowanie Rio 2016!

Kontrowersje wokół organizacji eventu

Międzynarodowy Komitet Olimpijski, który przybył do Rio, został przywitany dość osobliwym transparentem. Miejscowi powitali przyjezdnych „w piekle” i poinformowali o tym, że brazylijskie służby porządkowe nie dostają wynagrodzenia, a tym samym nikt, kto przyjeżdża do Rio, nie może się czuć bezpiecznie. Biorąc pod uwagę sytuację w Brazylii, uderzającą biedę i finansową przepaść pomiędzy grupami społecznymi, nie ma co wątpić w słuszność słów znajdujących się na transparencie. By dalej się nie zagłębiać w tę przykrą sprawę, przejdźmy do sportowych sukcesów.

Rio, czyli czas pożegnań i rekordów

Tegoroczne igrzyska były ostatnimi dla dwóch prawdziwych gwiazd sportu. Po raz ostatni w swojej karierze wystąpił Michael Phelps i Usain Bolt. Trzeba przyznać, że obaj pożegnali się z fanami w naprawdę pięknym stylu. Pływak zdobył w Brazylii aż 5 złotych i 1 srebrny medal. Podsumowując, zakończył on karierę z liczbą 28 olimpijskich krążków. Popis w Rio dał także Bolt. Igrzyska Olimpijskie 2016 były trzecimi z rzędu, na których triumfował w trzech konkurencjach.

Warto też wspomnieć o wyjątkowej liczbie nowych rekordów świata. Na tegorocznej olimpiadzie dotychczasowe wyniki poprawiano aż 19 razy! Także my mamy powód do dumy. W zaszczytnym gronie nowych rekordzistów świata znalazła się bowiem Polka, Anita Włodarczyk. Skoro już mowa o polskiej reprezentacji, przejdźmy do naszych największych sukcesów i zaskoczeń (niekoniecznie pozytywnych).

Polska na medal

Z Rio udało się nam przywieźć 11 olimpijskich krążków, a tym samym zakończyć imprezę na 33. miejscu w ogólnej klasyfikacji. Komu zawdzięczamy ten wynik? W jakich konkurencjach poradziliśmy sobie najlepiej?

  • kajakarstwo – 2 medale (srebro i brąz),
  • kolarstwo – 2 medale (srebro i brąz),
  • lekkoatletyka – 3 medale (złoto, srebro i brąz),
  • wioślarstwo – 2 medale (złoto i brąz),
  • pięciobój nowoczesny – 1 medal (brąz),
  • zapasy – 1 medal (brąz).

Największe kontrowersje

Pomimo powyższych sukcesów, najgłośniej było o sztangistach, czyli braciach Zielińskich. Jeden z nich, Tomasz, od razu po przylocie do Rio został przebadany na obecność niedozwolonych substancji. Na nieszczęście sportowca, obie pobrane próbki wykazały, że dopingował się on nielegalnymi środkami. Sztangista nie przyznał się do winy, zaczął wręcz podejrzewać spisek.

W obronie brata stanął więc Adrian, czyli mistrz olimpijski z Londynu. Niestety także i on został przyłapany na dopingu. Sportowcy, przynajmniej jak twierdzą, nie mają sobie nic do zarzucenia, ani tym bardziej wyrzutów sumienia. Z tego powodu zostali skreśleni z listy olimpijskiej kadry i zostali zmuszeni do powrotu do kraju. Po tej akcji wydaje nam się, że powinniśmy zaktualizować nasz wcześniejszy wpis o największych skandalach dopingowych w sporcie :).

Dla lepszego zobrazowania najlepszych momentów tegorocznej olimpiady polecamy obejrzeć poniższy film z kanału Tech Insider.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=1IeX3cXSJ1w”][su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=7sHDTwln67c” responsive=”yes”]https://www.youtube.com/watch?v=wxKA9be_3Gk[/su_youtube]


Sklep OZONEE
 

Dołącz do dyskusji 2 komentarze

Odpowiedz