fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Zastanawiałeś się kiedyś, co będzie modne za 10, 20 lub 30 lat? Projektanci i styliści myślą o tym bardzo intensywnie, a ich przewidywania brzmią jak scenariusz do filmu science fiction. A jednak wszystko wskazuje na to, że moda męska, nowe technologie i sztuczna inteligencja będą szły ze sobą w parze.

wyprzedaż do 70%

Najnowsza moda męska – inteligentne ubrania

Nowe technologie opanowały już niemal każdą sferę naszego życia. Nie oparła im się także branża mody, która coraz częściej korzysta z ciekawych nowinek technologicznych oraz możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja. Jedna z montrealskich projektantek, niejaka Ying Gao zdążyła już stworzyć kolekcję inteligentnych ubrań z silikonu, szkła i organzy, zmieniających formę i kolor pod wpływem czynników, takich jak światło czy dźwięk. Ubrania wyposażone są w specjalne elektroniczne moduły, pozwalające tkaninom zmieniać kolor lub układać się w określony sposób i dopasować się do otoczenia. Niektóre modele zmieniają swój kształt nawet wtedy, gdy ktoś na nie patrzy.

Z duchem czasu idą także dobrze znane marki z tradycjami, takie jak Levi’s. Marka podjęła jakiś czas temu współpracę z Google, której owocem była dość niepozornie wyglądająca kurtka jeansowa. Jej sekret tkwił we włóknach, z których została stworzona. Włókna te przewodzą impulsy elektryczne, a po sparowaniu z telefonem pozwalają na odbieranie połączeń głosowych, słuchanie muzyki czy uzyskiwanie formacji nawigacyjnych jedynie za pomocą prostych gestów.

Sztuczna inteligencja w służbie dobrego stylu

Już wkrótce po poradę w kwestii mody będziesz mógł zgłosić się do… lustra. Tak, to nie pomyłka – prototypy takich luster już są testowane, między innymi przez firmę Samsung. Tafla lustra z dotykowym ekranem będzie wyświetlać interesujące Cię modele ubrań, a następnie pokaże, jak będziesz w nich wyglądał. Inteligentne funkcje pomogą Ci dopasować rozmiar, kolor oraz fason, a potem dokładnie pokażą, jak leży na Tobie wybrane ubranie zarówno z przodu, jak i z tyłu.

Brzmi to trochę, jak kreowanie postaci w grze The Sims, ale przedstawiciele branży odzieżowej zapewniają, że takie lustra w sklepach to jedynie kwestia czasu. Podobnie z resztą jak inteligentne przymierzalnie rekomendujące, na przykład wybór odpowiedniej koszuli, do wybranych spodni rurek. Brzmi to nieprawdopodobnie, ale jedno jest pewne – sztuczna inteligencja skróci czas robienia zakupów do niezbędnego minimum, a to już jest coś, za co warto trzymać kciuki.

Stylista mody męskiej w telefonie

Zanim dopracowane wersje inteligentnych luster będą mogły robić zakupy za Ciebie minie jeszcze trochę czasu. Tymczasem możesz już korzystać ze sprytnych aplikacji, dzięki którym szybko zapanujesz nad zawartością swojej szafy i stworzysz modną męską stylizację w mniej niż minutę. Aplikacja My Warderobe pokazuje, co masz do wyboru, przypomina o ubraniach, których dawno nie nosiłeś, a potem układa przykładowe zestawy. Aplikacje pozwalają też śledzić najnowszą modę męską i pomagają w planowaniu zakupów.

Przyszłość mody męskiej: ekologia

Moda, a w tym również moda męska, zmienia się bardzo dynamicznie. Od pewnego czasu coraz większy nacisk kładzie się na ekologię i wszyscy zgodni są co do tego, że sposób produkcji ubrań, pochodzenie tkanin i surowców, a także metody ich pozyskiwania, będą miały kluczowy wpływ na rozwój branży w przyszłości. Najwięksi projektanci stopniowo wycofują się ze stosowania naturalnych futer, sieciówki zapewniają, iż osoby zaangażowane w łańcuch produkcji są odpowiednio wynagradzane, a w laboratoriach już trwają prace nad nowymi eko technologiami, które będzie można wykorzystać w przemyśle odzieżowym.

Ciekawym pomysłem jest także sprzedaż ubrań wirtualnych, to znaczy istniejących jedynie cyfrowo w postaci filtra. Oferta ta skierowana będzie głównie do infuencerów, którzy znani są z kupowania ubrań na potrzeby jednego tylko zdjęcia i zebrania lajków na Instagramie. Takie digital clothes mają być sposobem na ograniczenie konsumpcjonizmu i nadmiernej produkcji ubrań.

Sprawdź też, co słychać w roku 2020, którego hitem są ubrania w stylu marynistycznym!


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz