fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Tak, jak moda męska zmienia się bardzo często na przestrzeni lat, tak niektóre typy okularów przeciwsłonecznych dla mężczyzn pozostają modne przez wiele lat. Ich stylowy i uniwersalny charakter jest doceniany każdego letniego sezonu przez facetów na całym świecie! Jakie są najbardziej kultowe okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne – historia

Pewnie nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale pierwsze okulary przeciwsłoneczne powstały w połowie XVIII w. w Anglii. Ciekawostką jest fakt, że początkowo służyły schorowanym osobom, które miały światłowstręt. Bardzo szybko jednak stały się popularne jako ochrona oczu przed nadmiernym światłem słonecznym. Zauważono również, że są nie tylko praktyczne – mogą służyć także jako element ubioru i sposób na to, aby jeszcze bardziej wyrazić swój styl.

Zaczęto więc produkcję okularów słonecznych na masową skalę, a firmy odzieżowe i optyczne projektowały coraz to nowsze i bardziej odważne oprawki. Które z nich stały się ponadczasowe?

Najbardziej kultowe okulary

Jednymi z najbardziej popularnych okularów przeciwsłonecznych dla mężczyzn w historii są modele Aviator i Wayfarer marki RayBan. Od momentu, kiedy pojawiły się na rynku, stały się prawdziwym hitem, a inne firmy zaczęły się na nich wzorować, chcąc powtórzyć ten sukces. Obydwa modele mają bardzo długą historię, jednak aż do teraz lat ich wygląd praktycznie się nie zmienił, dlatego zdecydowanie zasłużyły sobie na miano kultowych.

Rayban Wayfarer

Tom Cruise – okulary z filmu “Top Gun”

Końcem lat 20. ubiegłego wieku wojsko amerykańskie zamówiło okulary przeciwsłoneczne dla swoich pilotów. Wykonała je firma Bausch&Lomb, jako czołowy producent szkieł optycznych w tamtym okresie. W ten sposób powstał model Aviator, który dobrze chronił pilotów na wysokości przed odbiciami światła i nie zawężał pola widzenia.

I pewnie po dziś dzień używaliby ich tylko piloci, gdyby nie film “Top Gun”, w którym nosił je Tom Cruise. Okulary młodego pilota szybko stały się popularne, nawet bardziej niż sam film. Sprzedaż modelu wzrosła kilkunastokrotnie, podbijając cały świat – i tak zostało do dzisiaj.

Okulary Aviatory

Kultowy model Clubmaster w filmach

Kolejnym kultowym modelem jest Clubmaster marki RayBan. Wyglądem przypomina typ Wayfarer, ale jego dół jest dużo lżejszy (zastosowano cienką, metalową oprawkę). Bardzo często pojawiały się na kinowym ekranie. Gwiazdy w okularach tego typu to Kevin Costner w filmie “JFK”, Matt Damon w filmie “Utalentowany pan Ripley”,  Tim Roth w filmie “Wściekłe psy” czy Tom Hanks w “Złap mnie, jeśli potrafisz”.

Okulary typu clubmaster

Lenonki i subkultura hippisów

Okrągły kształt okularów przeciwsłonecznych został zapoczątkowany przez Johna Lennona z kultowego zespołu “The Beatles” i rozpowszechniony przez hippisów w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Co prawda nie są już teraz tak modne jak kiedyś, jednak co jakiś czas wracają w wielkim stylu.

Hipiska w okularach lenonkach

Z czym nosić kultowe okulary?

Stylowe okulary wymagają modnej i przemyślanej stylizacji. Niewątpliwie dodadzą Ci luzu i lekkiej nonszalancji. Przełamią też nudną i elegancką stylizację – podobnie jak trampki będą świetnie prezentowały się z garniturem.

Oprócz tego okulary przeciwsłoneczne idealnie pasują do krótkich spodenek, takich jak bermudy czy rybaczki (swoją drogą, one też mają ciekawą historię). Wystarczy, że ubierzesz do tego bluzkę z krótkim rękawem czy na ramiączkach – może być gładka lub z Twoim ulubionym motywem – i modna stylizacja gotowa!

Zobacz poniżej naszą propozycję stylówki do kultowych okularów przeciwsłonecznych:

T-SHIRT MĘSKI CZARNY
SPODENKI MĘSKIE CZARNE

Sklep OZONEE
 

Odpowiedz