fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Sprawne gospodarowanie czasem i funduszami to jedne z najistotniejszych umiejętności, które odróżniają zwycięzców od przegranych. Świetnym czasem na ich sprawdzenie są studia. Zatem, czy student może oszczędzać?

Oszczędny student = dobry student

Każdy, kto kiedykolwiek zakosztował życia studenckiego wie, że nie jest one łatwe. Ciągłe zmaganie się z nieobowiązkowymi wykładami i wczesnymi porannymi godzinami zajęć potrafi wprawić w studencki zawrót głowy. Antidotum w tej kwestii zdaje się być wolny czas, na który młody człowiek nigdy nie będzie narzekał.

Wolny czas rodzi pomysły na imprezy, które pozwolą zapomnieć o trudnym życiu na uczelni. Jest to szczególnie problematyczne w sytuacji, gdy na koncie widnieje uszczuplona kwota, jaka musi wystarczyć do końca miesiąca. Co robić w takiej sytuacji, czyli przedstawiamy sprawdzone sposoby na oszczędzanie.

wyprzedaż do 70%

Poradnik studenta

1. Przeanalizuj całą kwotę jeszcze raz

Jak wiesz, pieniądze potrafią gwałtownie znikać, jeśli wystarczająco się im nie przyjrzysz. Wizyta w sklepie przed zajęciami – mimo, że po drobiazgi – potrafi naruszyć bilans konta. Swój budżet przeanalizuj rano, najlepiej przed wyjściem. Pomyśl, co chcesz kupić i kiedy to zrobisz. W ten sposób magicznie upływające złotówki nie przysłużą się do powiększania dziury budżetowej, a Ty pozostaniesz świadomym konsumentem.

Przynajmniej do czasu pójścia na imprezę.

2. Sprawdź, co masz

Jednym z rażących błędów studentów jest mnożenie niepotrzebnych wydatków. Otwórz lodówkę lub sprawdź zakamarki w pokoju lub mieszkaniu. W taki sposób znajdziesz różne produkty będące w odrębnych stanach rozkładu, co pozwoli Ci jednocześnie zidentyfikować źródło nieprzyjemnego zapachu.

Tak, wiemy. To był podstęp, ale sam z własnej woli raczej byś tego nie zrobił.

Posiadanie podstawowych przypraw, mąki, bułki tartej i oleju otwiera szereg możliwości kuchennych eskapad. Dzięki tym błahym składnikom łatwiej Ci będzie rozplanować, co możesz kupić, aby umiejętnie połączyć produkty, a jednocześnie zaoszczędzić.

Zobacz filmik, w którym chłopaki z 5 sposobów na radzą, jak przeżyć za 5 zł dziennie. Dzięki ich planowi po tygodniu zostanie Ci jeszcze kilkadziesiąt złotych!

3. Podziel kwotę

Trzecia, a zarazem najtrudniejsza część planu przeżycia. Ta decyzja jest jak oddanie strzału przez snajpera – musi być pewna, stanowcza i świadoma rezultatu. Jeśli źle rozdzielisz swoje środki, przez większą część miesiąca będziesz przymierał głodem. Natomiast, gdy zrobisz to dobrze – każdego dnia będziesz najedzony, a pod koniec weekendu szczęśliwy.

Zasady podziału zostawiamy Tobie. Będzie on różnił się ze względu na apetyt, budowę fizyczną, ciała czy potrzeby. Jedni zjedzą mniej, inni więcej. Oceń swoje możliwości i podejmij taktyczną decyzję.

4. Sporządź listę zakupów

W tym przypadku skup się na tym, co lubisz. Przygotuj listę produktów, wykreśl z niej piwo i zastanów się nad powstałymi kosztami. Jeśli chcesz imprezować i mieścić się w skromnym budżecie, musisz być gotowy na pewne wyrzeczenia. Dobrze sprawdzi się tutaj to, czym się najadasz. Dodatkowo dla amatorów oszczędności, idealnym wyborem będzie dieta parówkowa wzbogacona o tanie produkty instant. (Nie, to żart, nie niszcz sobie zdrowia dla drobnych oszczędności).

Tak czy inaczej, wszystko zależy od kreatywności. Z pozoru proste rzeczy możesz przygotować na parę sposobów, jednocześnie wprawiając w zachwyt swoich współlokatorów.

5. Połącz koszty

Ważna umiejętność to łączenie kosztów. Zapytaj, czy Twój współlokator nie potrzebuje produktów ze wcześniej sporządzonej listy. Może okazać się, że chciał kupić jakąś rzecz, którą śmiało można podzielić na dwie osoby. Powstałe koszty dzielone są na pół, a Ty w ten prosty sposób pozostaniesz przy posiadaniu paru złociszy.

Studentem być

Przedstawione powyżej sposoby, to zwięzła odpowiedź na pytanie, jak oszczędzać pieniądze. Porady dostosowaliśmy głównie do nowicjuszy, ale i weterani powinno znaleźć tu coś dla siebie. Pamiętaj też, aby wybierać produkty z najlepszym stosunkiem ceny do jakości.

Ktoś kiedyś powiedział, że „pusty żołądek to przyjaciel ekonomicznego imprezowicza”. Takiego podejścia nie polecamy, choć podobno w każdym szaleństwie jest metoda.

Wiadomo, że każdy facet bez względu na wykształcenie lubi gadżety. Zwykle jednak, ze względu na ograniczony budżet, musi obejść się smakiem. Zobacz listę takich produktów, na które – szczególnie będąc studentem – nie będzie Cię stać. Koniecznie sprawdź!


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz