fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Tak zwana „zona”, czyli Strefa Wykluczenia wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu od lat przyciąga śmiałków i amatorów postapokaliptycznych przygód. Jeśli podobny pomysł i Tobie chodzi po głowie, sprawdź koniecznie, jak przygotować się na wycieczkę do Czarnobyla na własną rękę!

Nowy serial HBO (o którym więcej przeczytasz tutaj) inspirowany wydarzeniami z kwietnia 1986 roku to jedna z najlepiej ocenianych produkcji wszechczasów. Na fali popularności serialu ponownie wzrosło zainteresowanie wycieczkami do Czarnobylskiej strefy, po to, by na własne oczy zobaczyć miejsce nie tak dawnej tragedii. Co tak przyciąga turystów? Prawdopodobnie chodzi o klimat rodem z gier i filmów apokaliptycznych, wszechobecną atmosferę grozy i tajemnicy, opuszczone miasto, wymarłe osiedla oraz ślady codziennego życia zatrzymanego nagle przez katastrofę. Brzmi interesująco?

Czarnobyl

Zobacz też, dokąd jeszcze można jechać samemu na wakacje.

wyprzedaż do 70%

Wycieczka do Czarnobyla – z przewodnikiem czy na własną rękę?

Do Czarnobyla możesz jechać ze zorganizowaną przez biuro wycieczką lub na własną rękę. Agencje oferujące wyjazdy do Strefy Wykluczenia wyrosły jak grzyby po deszczu, ale wszystkie proponują podobne programy zwiedzania. Biuro załatwi jednak za Ciebie większość niezbędnych formalności, a Ty będziesz musiał jedynie stawić się z paszportem w wyznaczonym miejscu. Jeśli dobrze rozejrzysz się po rynku, na pewno znajdziesz także agencje oferujące organizację indywidualnych wycieczek, własnym autem. Jeszcze więcej możliwości daje samodzielny wyjazd. Wtedy możesz zostać tam nawet kilka dni i dowolnie ułożyć plan zwiedzania miasta, ale załatwienie wszystkich formalności spoczywa na Tobie.

lis prypeć ukraina

Co można zobaczyć w Czarnobylu?

Odwiedzający Czarnobyl mogą zobaczyć miasto Prypeć z całą infrastrukturą. Stałym punktem wycieczek zorganizowanych są budynki mieszkalne, opuszczone przedszkole, szpital oraz wesołe miasteczko. Obowiązkowym punktem na mapie zwiedzania jest również sam Czarnobyl, z elektrownią oraz pomnikiem upamiętniającym strażaków gaszących pożar.

Jeśli wybierasz się do Strefy Wykluczenia na własną rękę, nie zapomnij przejść obok Czerwonego Lasu oraz miejscowości położonych w okolicy Czarnobyla i Prypeci. Co ciekawe, w tych rejonach wciąż mieszkają ludzie, którzy nie chcieli się przesiedlić.

prypeć widok na elektrownię

Wycieczka do Czarnobyla – kiedy jechać?

Warto pamiętać, że Zona w ostatnich latach stała się także fenomenem popkulturowym i każdego roku ściąga tysiące turystów. Dlatego najlepiej udać się tam poza sezonem, czyli wtedy, gdy zwiedzających będzie najmniej. Strefę Wykluczenia można zwiedzać przez cały rok, więc jeśli pogoda nie stanowi dla Ciebie większych przeszkód, wybierz się tam wiosną lub jesienią. Jeżeli jednak wolisz podróżować latem, to na wyprawę do Czarnobyla wybierz dzień w środku tygodnia.

O czym pamiętać jadąc wycieczkę do Czarnobyla?

Organizując wycieczkę do Czarnobyla, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze, do Zony mogą legalnie wejść tylko osoby, które ukończyły 18 lat. Pisemna zgoda rodziców czy nawet ich obecność podczas wycieczki niczego nie zmieniają. Co prawda krążą pogłoski o tym, że niewielka łapówka może zdziałać tam prawdziwe cuda, ale łamanie prawa nie jest najlepszym pomysłem, co stanowczo odradzamy. Po drugie, do Strefy Wykluczenia wchodzi się tylko pod opieką przewodnika i po otrzymaniu zezwoleń. Będziesz musiał podać cel wycieczki oraz wypełnić specjalne oświadczenie. Po trzecie, do Czarnobyla nie wejdą osoby pod wpływem alkoholu, więc odpuść sobie imprezowanie przed wycieczką. Nie wolno też wwozić tam żadnej broni, w tym noży, ani dronów, na które wymagane jest osobne pozwolenie.

wesołe miasteczko na Ukrainie, Prypeć

Co zabrać na wycieczkę do Czarnobyla na własną rękę?

Wyjazd do Czarnobyla nie wymaga zabierania specjalnego ekwipunku, ale jest kilka rzeczy, które warto mieć ze sobą. Na tej liście znajdują się paszport, długie spodnie, pełne buty, najlepiej wiązane za kostkę oraz bluza lub kurtka z długim rękawem. Ta ostatnia przyda się zwłaszcza w okolicy Sarkofagu oraz Czerwonego Lasu, gdzie promieniowanie wciąż jest dosyć wysokie. Paszporty oraz ubrania sprawdzane będą w punkcie kontrolnym przy wejściu. Jeśli do Zony wjeżdżasz własnym samochodem, to przygotuj się na to, że i on będzie sprawdzany. Wybierając się do Czarnobyla nie, musisz zabierać własnego jedzenia, bo na miejscu działają sklepy oraz kantyna, w której zjesz posiłek.

Czy w Czarnobylu jest całkiem bezpiecznie?

Obecnie poziom promieniowania w Czarnobylu nie przekracza bezpiecznych norm. Możesz więc przebywać tam bez obaw o swoje zdrowie. Oczywiście są tam także miejsca, takie jak Czerwony Las, w których radiacja wciąż jest wysoka i lepiej nie przebywać tam zbyt długo. Będąc tam, warto też pamiętać o kilku zasadach, na przykład o tym, by nie spożywać posiłków na zewnątrz ani palić papierosów poza wyznaczonymi strefami. W Strefie rosną też dzikie jabłka oraz inne owoce, ale z uwagi na duże napromieniowanie nie należy ich zrywać. Ze względu na wyższy poziom radiacji przy gruncie, nie powinieneś także siadać na ziemi ani nosić odkrytych butów.

Nie zapominaj także o tym, że w Czarnobylu wydarzyła się wielka tragedia – wypada więc zachowywać się stosownie do tych nietypowych okoliczności.

Interesujesz się militariami? Dowiedz się, jak zacząć przygodę z ASG.


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz