fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Z letniego na zimowy, z zimowego z powrotem na letni. O godzinę do przodu, czy do tyłu? Zmiana czasu może przysporzyć sporo problemów. Mowa tutaj nie tylko o uciążliwym nakręcaniu domowych zegarków.

wyprzedaż do 70%

Prawie jak jet lag

Naukowcy już dawno zauważyli, że skutki towarzyszące zmianie czasu przypominają jet lag. Dolegliwości towarzyszące zmianie strefy czasowej zna chyba każdy. Człowiek, zamiast od razu pobiec na imprezę, musi paść na miękkie hotelowe łóżko. Nie każdy jednak zauważa, jak ta niepozorna godzinka wpływa na nasze samopoczucie.

Zmiana czasu, czyli jak ekonomiści zabierają nam sen

Za jej wprowadzenie wszystkie śpiochy powinny winić Williama Willeta. Mężczyzna chciał trochę zaoszczędzić i postanowił ukrócić nasz sen o jedną godzinę, by zwrócić ją tuż przed zimą. System obowiązuje w prawie 70 państwach na całym świecie, a eksperci zgodnie zauważają: krótszy sen pozwala dobrze wykorzystać światło słoneczne, a w rozliczeniu rocznym – zwiększa zasobność portfela. Zmiana czasu z zimowego na letni 2018 nastąpi 25 marca, o godz. 2:00 przestawimy zegarki z 2:00 na 3:00.

Co towarzyszy zmianie czasu?

Zanim wymysł ekonomistów zabierze nam upragnioną godzinkę snu, porozmawiajmy o tym, jak będziemy się czuli tuż po przebudzeniu. Kiedy przestawiamy czas na letni, stajemy się senni i rozleniwieni. Często towarzyszy nam również brak apetytu i apatia. Zaburzenie rutyny dnia może również wpędzić w przygnębienie, a nawet depresję sezonową, więc sprawa robi się poważna. Wypada więc porządnie przygotować się na ten moment.

5 pro tipów, dzięki którym ten dzień stanie się łatwiejszy

1. Nie rezygnuj ze swojej rutyny

Myślisz – niedziela. Najłatwiej się przystosować, leniuchując w łóżku. Nic bardziej mylnego! Zrealizuj swoje zwykłe plany i trzymaj się stałych godzin. Jeśli miałeś w zwyczaju jeść śniadanie o 8:00, przemęcz się i wstań, bo w poniedziałek nie będzie uproś.

2. Przygotuj się

I nie myślę tutaj o ćwiczeniach mentalnych. Przygotuj ciuchy, wieczorem wsyp kawę do kubka, spakuj torbę na siłownie, bo nie wiadomo, jak potoczy się sytuacja kolejnego dnia. 😊 Nie zapomnij o śniadaniu! Jeśli wiesz, że będziesz zwlekał do ostatniej minuty, dobrym pomysłem będzie zamówienie zapasu prowiantu na cały dzień. Dieta pudełkowa na cały tydzień – czemu nie!

3. Skocz na siłkę

Jeśli poczujesz się zmęczony, biegnij na siłkę, wyciśnij trochę kilogramów, spoć się i naładuj baterie. Sport zawsze pomaga, bez względu na okoliczności.

4. Pij wodę

Nie będę już truł, że to jeden z najważniejszych, codziennych nawyków. W taki dzień w szczególności. Pomoże zwłaszcza tym, którzy borykają się z migreną.

5. Idź spać

Niby rzecz oczywista, ale nie każdy pamięta. 😊 Postaraj się położyć wcześniej niż zwykle, a może stanie się mały cud i obudzisz się przed alarmem (oczywiście, już przestawionym).

P.S. Prewencyjnie poproś swoją dziewczynę, żeby zadzwoniła rano. Co dwie głowy to nie jedna. 😊


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz