fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Presja na ślub wywierana przez rodzinę i znajomych bywa nie do zniesienia. Niektóre pary nie radzą sobie z odpieraniem popularnych argumentów przemawiających za ożenkiem i w końcu ulegają namowom. Niestety nie jest to przepis na szczęśliwe małżeństwo. Dziś doradzamy, kiedy można podjąć taką decyzję i na jakie pytania warto odpowiedzieć sobie przed ślubem!

wyprzedaż do 70%

Ślub pod presją, czyli najgorsza recepta na szczęśliwe małżeństwo

 

„To kiedy ślub?”

„Wszyscy Twoi koledzy już po ślubie, a Mietek to nawet dwoje dzieci ma!”

„W ciąży? Ale jak to tak przed ślubem?”

 

Jeśli podobne teksty słyszysz przynajmniej raz dziennie, to serdecznie współczujemy. Presja krewnych na ślub może przyprawić o niezły zawrót głowy, zwłaszcza jeśli ani Ty, ani Twoja partnerka nie jesteście na niego gotowi.

To, że dwoje ludzi mieszka razem, a nawet ma dziecko przed ślubem, nie jest dziś niczym nadzwyczajnym. Jednak starszym krewnym trudno przyjąć to do wiadomości.

 „Młodszy już nie będziesz”, czyli presja ze względu na wiek

Ten argument kierowany jest zwykle w stronę kobiet, ale i panom zdarza się słyszeć podobne przytyki. Tak, jak żadna kobieta nie lubi, gdy przypina jej się łatkę „starej panny”, tak pewnie i Ty nie masz ochoty słyszeć, że:

 

„Młodszy już nie będziesz!”

A że tak w ogóle, to…

„Na co ty jeszcze czekasz?”.

 

Wiele par, które z jakiegoś powodu odkładają decyzję o małżeństwie, słyszy argumenty w stylu „zegar biologiczny tyka”. Nie pozwól, by takie namowy skłoniły Was do ślubu, jeśli wcale go nie potrzebujecie. Jeśli chcesz mieć szczęśliwe małżeństwo, nie żeń się tylko dlatego, że dobiegasz trzydziestki. Zanim powiesz „tak”, upewnij się, że znalazłeś właściwą osobę i chcesz spędzić z nią resztę życia.

 „Dziecko w drodze? To kiedy ślub?”

Fajnie byłoby napisać, że te czasy minęły, ale niestety tak nie jest. Niezmiennie, gdy na świat przychodzi dziecko, rodzina oczekuje, że czym prędzej popędzisz do ołtarza. Umówimy się, w życiu zdarzają się różne sytuacje. Czasem dziecko jest planowane, czasem nie, ale zasadniczo nikomu nic do tego, prawda?

Niezależnie od tego, w jakich okolicznościach Twój potomek przyjdzie na świat, decyzja o ślubie powinna być świadoma i przemyślana. Małżeństwo zawarte tylko dlatego, że „tak wypada” to błąd, który może przynieść więcej szkód niż pożytku dla kogokolwiek.

ślub

Co trzeba zrobić przed ślubem? 3 pytania, które trzeba sobie zadać

Najgorsze, co możesz zrobić, to poddać się presji na ślub. Zanim powiesz „tak”, musisz być pewien, że podejmujesz właściwą decyzję i że to wybrałeś właściwą osobę. Tylko wtedy małżeństwo będzie szczęśliwe. Jakie pytania warto zadać sobie i partnerce przed ślubem?

1. Po co Wam ten ślub?

Całkiem dobre pytanie, prawda? Od tego właśnie należy zacząć. Jeśli odpowiedzią na nie są oczekiwania rodziców, dziecko w drodze albo argument pod tytułem „bo wszyscy inni są już po ślubie”, to raczej daj sobie spokój. Jedynym słusznym powodem do zawarcia małżeństwa jest po prostu miłość i chęć dzielenia ze sobą życia. Nie daj sobie tego odebrać przez presję otoczenia. Małżeństwo może być szczęśliwe tylko wtedy, kiedy obie strony naprawdę tego chcą.

2. Jak widzicie Waszą przyszłość?

Kolejna, całkiem istotna sprawa. Przed ślubem zapytaj swoją partnerkę o to, gdzie widzi siebie za kolejne 10 czy 15 lat. Może się okazać, że Wasze wizje przyszłości są zupełnie inne. Na przykład, co zrobić, jeśli Ty chciałbyś wspinać się po szczeblach kariery i prowadzić wygodne miejskie życie, a Twoja dziewczyna oczami wyobraźni widzi już uroczy domek na wsi?

Zastanówcie się też, czy dla siebie nawzajem bylibyście skłonni, na przykład przenieść się do innego kraju albo rzucić wszystko i uciec w Bieszczady. O takich sprawach lepiej porozmawiać przed ślubem, w końcu komunikacja w związku to podstawa.

młoda para

3. Czy oboje chcecie mieć dzieci?

Tym, co koniecznie trzeba zrobić przed ślubem, jest rozmowa na temat dzieci. Czy oboje chcecie mieć potomstwo? Jeśli tak to ile? Może ona marzy o piątce urwisów, a Ty wcale nie chcesz ich mieć? A może jest całkiem odwrotnie i to Twoja dziewczyna nie ma ochoty na macierzyństwo? Takie sprawy lepiej wyjaśnić sobie od razu.

Sam widzisz, że lepiej rozważyć wszystkie za i przeciw i… na pewno nie warto podejmować takiej decyzji pod wpływem impulsów, szczególnie tych pochodzących z otoczenia.

PS

W jednym z naszych poprzednich artykułów podpowiadamy też, jak podtrzymać ogień w długoletnim związku. Te porady przydadzą się każdemu, bez względu na to, czy planujecie ślub, czy też nie!


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz