fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Planujesz zimową wyprawę w góry? Pamiętaj o skompletowaniu odpowiedniej odzieży! Warunki w górach mogą być trudne, więc warto wiedzieć, jak zadbać o swoją wygodę i komfort termiczny. Podpowiadamy, jak ubrać się zimą w góry.

Pewnie nie raz słyszałeś opowieści o turystach, którzy wybrali się w góry w klapkach, japonkach czy mokasynach. Zimą też nie brak pomysłowych „alpinistów” wystrojonych w jeansy i zwykłe miejskie buty. Chyba nie trzeba mówić, jak może skończyć się taka wycieczka, zwłaszcza jeśli warunki w górach szybko się zmienią, pojawi się śnieg czy porywisty wiatr. Zimowe ubranie w góry powinno chronić przed wiatrem i mrozem, a jednocześnie pozwalać skórze oddychać. Najlepiej ubrać się na tak zwaną cebulkę, dopasowując ilość warstw do panujących warunków. Jak zatem ubrać się zimą w góry?

wyprzedaż do 70%

Bielizna termoaktywna – podstawa zimowego ekwipunku

Jeśli na poważnie myślisz o górskich eskapadach, koniecznie zaopatrz się w dobrą bieliznę termoaktywną. Jej zadaniem będzie ochrona Twojego organizmu przed utratą ciepła oraz odprowadzanie wilgoci z powierzchni skóry. Najlepiej sprawdzają się zestawy z materiałów syntetycznych, które nie zatrzymują potu, dzięki czemu pozostają zawsze suche i ciepłe.

Bielizna termoaktywna powinna być dopasowana do Twojej sylwetki i  dość ciasno przylegać do ciała. Pamiętaj, że zbyt luźna koszulka czy kalesony nie spełnią należycie swego zadania. Dobrze sprawdzają się zwłaszcza modele bezszwowe, które zapobiegają nieprzyjemnym otarciom.

Kurtka w góry – jaką wybrać?

Podczas górskiej wyprawy potrzebna będzie także odpowiednia kurtka. Do wyboru masz tutaj kilka opcji, między innymi kurtki typu softshell, wykonywane z lekkich, ale wytrzymałych i oddychających materiałów. Takie kurtki nie są jednak całkiem wodoodporne, więc na wypadek opadów śniegu warto mieć ze sobą jeszcze jedną warstwę z membraną. Taka kurtka  zapewnia nie tylko ochronę przed wilgocią, ale także dobrą wentylację skóry w czasie wzmożonej aktywności.

kurtka softshell

Kurtka softshell – idealna w góry!

kurtka w góry

Zimowa kurtka w góry powinna obowiązkowo posiadać kaptur

Ostatnimi czasy do łask wracają także męskie kamizelki zimowe. To dobre rozwiązanie zamiast tradycyjnej kurtki, pod warunkiem, że nie pada deszcz ani śnieg. Pod kamizelkę wystarczy założyć ciepłą bluzę lub polar i możesz ruszać na górski szlak.

Jakie spodnie w góry?

Jak już wspomniano, turyści w górach lubią zaskakiwać wyczuciem stylu, a zimą na szlaku królują przede wszystkim jeansy w przeróżnych fasonach. Niestety spodnie, które w innych warunkach tworzyłyby świetny look, zupełnie nie nadają się na górskie eskapady. Po pierwsze, nie chronią przed zimnem, a po drugie – bardzo szubko przemakają. Zimą w górach najlepiej sprawdzają się spodnie softshllowe, które zapewniają optymalny komfort termiczny, chronią przed wiatrem i wilgocią, a jednocześnie pozwalają skórze oddychać.

Na rynku dostępne są różne modele takich spodni, dostosowane do konkretnego rodzaju aktywności, na przykład jazdy na nartach czy trekkingu. Niektóre fasony posiadają na przykład fartuch śnieżny, który naciągnięty na buty chroni je przed wsypującym się śniegiem. Ciekawym rozwiązaniem są także spodnie z membraną oraz zamkiem na całej długości nogawki. Dzięki temu można je szybko założyć lub zdjąć, bez ściągania butów.

Wygodne buty, czyli jak ubrać się w góry zimą

Każdy górski turysta powinien wyposażyć się w wygodne buty trekkingowe. Obuwie tego rodzaju stabilizuje nogę, pozwala sprawnie poruszać się nawet po śliskiej powierzchni i gwarantuje dobrą przyczepność do podłoża. Zimą najlepiej postawić na buty z wysoką cholewką, które są cieplejsze i dodatkowo usztywniają kostkę, zapobiegając kontuzjom. Modele wsparte membraną chronią również przed wilgocią i mają właściwości oddychające, więc dobrze odprowadzają pot na zewnątrz. W zimowych warunkach warto wybierać buty z głębszym bieżnikiem oraz sztywną podeszwą, do której w razie potrzeby będzie można przypiąć raki.

Nie zapomnij o dodatkach!

Wybierając się w góry zimą, nie możesz zapomnieć o dodatkach, takich jak czapka, rękawiczka czy komin na szyję, które zapewnią Ci większy komfort termiczny. Niestety nawet najlepszy kaptur czy wysoki kołnierz nie ochroni Cię przed mrozem czy śniegiem tak dobrze, jak te akcesoria. Pamiętaj więc, by zapakować je do plecaka, zanim wybierzesz się w góry. Wyprawa w góry nie może też obejść się bez przynajmniej jednego zapasowego swetra. Rzeczy na zmianę to absolutny must be!

sweter z kapturem

Sweter z kapturem – opcja w sam raz w góry

Sprawdź też, jak prać kurtkę zimową z membraną, by móc korzystać z niej jak najdłużej.



 

Odpowiedz