Kto nie lubi się przytulać? Chyba nie ma na świecie takiej osoby! Czy wiedziałeś, że ta przyjemna czynność niesie ze sobą też wiele korzyści dla naszego zdrowia? Poznaj je z naszego artykułu! Będziesz zaskoczony!
Przytulanie – jakie znaczenie ma dla nas dotyk?
Dotyk to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. Nazywany jest bliskim dlatego, że zostaje rozwinięty już w okresie życia płodowego. Dotyk jest także jednym z podstawowych sposobów komunikacji międzyludzkiej i ma duże znaczenie w kontekście zdobywania zaufania. Jego brak może nawet zaburzyć wiele relacji – zarówno partnerką, przyjacielską, jak i rodzic-dziecko. Nie warto żałować uścisków ani sobie, ani swoim bliskim!
Najważniejsze korzyści z przytulania
Kiedy myślimy o budowaniu relacji, pierwszą rzeczą, jaką przychodzi nam do głowy, jest bliskość. Nawet jeśli z reguły jesteś oszczędny w okazywaniu uczuć, nie rezygnuj z przytulania. Może być ono gestem:
- na powitanie,
- na pożegnanie,
- w ramach podziękowań,
- w ramach przeprosin,
- bez specjalnej okazji.
W każdym przypadku przytulanie jest w stanie wyrazić więcej niż słowa!
Udowodniono naukowo, że przytulanie się ma o wiele więcej zalet, niż mogłoby się nam wydawać. Oprócz tego, że jest po prostu przyjemne, pozwala zyskać bezcenne poczucie bezpieczeństwa i nawiązywać satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi. Sprawdź, jakie jeszcze korzyści daje przytulanie. Jego wpływ na zdrowie jest nieoceniony!
1. Przytulanie redukuje stres i poprawia samopoczucie
Jedną z największych korzyści, jakie daje przytulanie się, jest poprawa samopoczucia. Ma to związek z reakcjami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie podczas tego czułego gestu. Przytulanie zwiększa poziom oksytocyny i endorfin (substancji odpowiedzialnych za dobre samopoczucie) a zmniejsza ilość kortyzolu — hormonu stresu. W konsekwencji stajemy się spokojniejsi, nasz puls maleje, ciśnienie krwi się obniża, a negatywne emocje odchodzą w niepamięć.
2. Przytulanie daje poczucie bezpieczeństwa
Przytulanie w związku stanowi jeden z najważniejszych filarów satysfakcjonującej relacji i kluczowym elementem zapewniającym szczęście. Daje bezcenne poczucie bezpieczeństwa i przegania lęk przed samotnością. Ciepły uścisk to najprostszy i najbardziej skuteczny sposób na to, aby bez słów wyrazić swoją miłość czy sympatię. Przytulanie mężczyzny i kobiety, zdaniem wielu par i psychologów, pomaga wzmacniać więź bardziej niż seks.
3. Bliskość i czułe gesty wpływają na podniesienie samooceny
Korzyści z przytulania jest mnóstwo. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że gest ten pomaga radzić sobie z… niską samooceną. Przytulanie zmniejsza poczucie lęku i niepokoju wewnętrznego, dzięki czemu pozwala poczuć się pewniej i bardziej swobodnie. Mechanizm ten można bardzo łatwo zaobserwować wśród dzieci: przytulanie ulubionego pluszaka przed snem, pozwala im się uspokoić i poczuć znacznie bezpieczniej niż gdyby zasypiały same.
4. Przytulanie przynosi ukojenie i ulgę w bólu
Umocnienie relacji międzyludzkich czy poprawa samopoczucia to nie jedyne pozytywy, z jakimi wiąże się regularne przytulanie. Korzyści jest więcej. Dotyk poprawia krążenie w tkankach miękkich, przyspieszając eliminację cząsteczek prozapalnych wywołujących ból, co w połączeniu z wydzielaniem wspomnianych już endorfin, przyczynia się do złagodzenia dolegliwości bólowych.
Dlaczego warto się przytulać?
Przytulanie a zdrowie – ta zależność wielu lat fascynuje naukowców, neurobiologów i psychologów na całym świecie. Bardzo prawdopodobne, że nie poznaliśmy wszystkich prozdrowotnych korzyści związanych z przytulaniem. Jedno jest jednak pewne: tak mały gest potrafi działać cuda. Podczas bliskiego kontaktu fizycznego wzrasta poczucie bezpieczeństwa, zaufania i przynależności – to fundamenty wszystkich relacji – zarówno partnerskich, rodzinnych, jak i przyjacielskich.
Wiesz już, dlaczego warto się przytulać i jakie są zalety bliskości. Nie czekaj więc na okazję i okaż swoim bliskim ten czuły gest, by podkreślić, jak ważni są dla Ciebie.
Spodobał Ci się ten artykuł? Poznaj też nasze sposoby na radzenie sobie z dłuższą rozłąką i sprawdź, w jaki sposób poradzić sobie ze spoconymi dłońmi.