Za oknem szarówka, a temperatura potrafi spaść już poniżej zera. W takich sytuacjach warto zadbać o ciepłe okrycie wierzchnie, które nie pozwoli nam na utratę cennego ciepła. Jak je wybrać, aby było ono na tyle eleganckie i stylowe, żeby nie wyglądać w nim jak ludzik Micheline? Z odsieczą przychodzi męski płaszcz.
Czemu warto zainwestować w płaszcz?
Płaszcze to często spory wydatek – szczególnie, jeśli zależy Ci na komforcie i dobrym wykonaniu. Z drugiej strony, noszenie zwykłych kurtek puchowych nie wpisuje się zbytnio do męskiej elegancji, przez co ich zastosowanie oscyluje wokół casualowych stylizacji. Dlatego warto jest zastanowić się nad męskim płaszczem, który sprawdzi się w obu kwestiach.
Błędne przeświadczenie o płaszczu
Często w głowach kreślimy błędne wizje tego, jak wygląda męski płaszcz. Może się wydawać, że charakterystyczny płaszcz jest długi, obszerny i masywny. Taki obraz, to najczęściej rzeczywisty wygląd dyplomatki lub trenczu. Na szczęście Twój wybór nie musi się rozgrywać wyłącznie pomiędzy tymi dwoma modelami, ponieważ istnieją jeszcze inne wersje, które mogą Cię zainteresować. Co powiesz na nieco krótszą, ale elegancką i stylową bosmankę lub wersję płaszcza z kapturem, który określany jest jako budrysówka?
Wybór jest ogromny, a nasze propozycje znajdziesz na specjalnym wpisie, który dla Ciebie przygotowaliśmy.
Rodzaje męskich płaszczów
Na początku warto zwrócić uwagę na pewne kwestie. Zastanów się czy na co dzień preferujesz eleganckie stylizacje, czy może jesteś fanem szeroko pojętego casualu. W taki sposób przeprowadzisz krótką selekcję modeli, na których powinieneś się skupić.
Jeśli jesteś typem eleganckiego faceta, który bardzo preferuje elegancję, to wybierz dyplomatkę. Jej korzenie pochodzą od szlachetnego hrabstwa Chesterfielda, a wygląd kojarzony jest z arystokracją. Umiejętne przełamanie klasycznego stylu jest dopuszczane, ale tylko poprzez dobrze dobrany smart casual. Propozycja, która bardzo mocno wpłynie na power dressing, jeśli takowy preferujesz.
Dla mężczyzn, którzy lubią wyglądać casualowo, ale i elegancko proponujemy budrysówkę lub trencz. Wybierając z tych dwóch modeli dasz sobie margines decyzji odnośnie tego, do czego dobierzesz swój płaszcz. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby te propozycje połączyć z klasycznymi jeansami lub podkoszulkami. Oczywiście, elegancka garderoba będzie wyglądać równie stylowo, a ubranie garnituru pod spód również w niczym nie przeszkadza. Naszym zdaniem trencz i budrysówka, to dwie najbardziej uniwersalne propozycje garderoby dla każdego faceta.
Złotym środkiem pomiędzy długim płaszczem, a casualową budrysówką lub treczem jest bosmanka. Ta propozycja to swoista hybryda płaszcza i jego wcześniej wspomnianych alternatyw. Charakteryzuje się dwurzędowym ułożeniem guzików i charakterystycznym, lekko skracanym fasonem. Jeśli zwykły płaszcz wydaje Ci się zbyt elegancki, albo nie chcesz skrócić swojej sylwetki długą wersją tego modelu, to śmiało zdecyduj się na bosmankę.
Czym się kierować przy wyborze
Powinieneś zwrócić uwagę na bardzo istotne kwestie, takie jak: cena, jakość wykonania, kolor oraz dopasowanie. Nawiązując do pierwszego kryterium wyboru, czyli ceny – tańsze nie znaczy lepsze! Za ceną idą wszystkie główne kwestie, dlatego nie pomijaj takiej selekcji. Tańszy płaszcz nie naruszy Twojego budżetu, ale jego jakość wykonania będzie bardzo marna. Narazisz się w ten sposób na nieprzemyślany wydatek, którego zapewne chcesz uniknąć.
Nawiązując do jakości wykonania, skup się na materiale, który został użyty do produkcji. Często można spotkać płaszcze w całości wykonane z wełny, która dobrze nada się na zimno. Jeszcze lepiej sprawdzi się tutaj mieszanka wełny i kaszmiru, która to poprawi przepuszczalność materiału, a sam płaszcz nada się na cieplejsze wieczory lub wiosenną pogodę.
Kolejny aspekt wizualny, na który należy zwrócić uwagę to kolor. Stonowane płaszcze najczęściej są szare lub czarne. Takie to będą najbardziej uniwersalnym wyborem. Jeśli jednak lubisz eksperymentować, albo po prostu takie wersje kolorystyczne wieją nudą – droga wolna. Modowym faworytem spoza listy klasycznych kolorów jest camel, który perfekcyjnie można zestawić z pozostałą częścią garderoby.
Jeśli wszystkie wcześniejsze kwestie będą Ci odpowiadać, zadbaj o prawidłowe dopasowanie do swojej sylwetki. Jeśli jesteś niskiego wzrostu, to długie płaszcze nie będą na Tobie wyglądać efektownie. Mając spory brzuch wybierz płaszcz jednorzędowy, a zrezygnuj z dwurzędowego, który może Cię pogrubić. Staraj się pilnować linii ramion, aby nie dobrać płaszcza o rozmiar za duży. Mocno luźny płaszcz męski to nie to, czego szukasz.
Płaszczy, czyli atrybut mężczyzny
Skoro już wiesz, jakie modele płaszczy znajdziesz na rynku oraz jakimi elementami doboru należy się kierować, to pozostał Ci zakup. Pamiętaj, aby przemyśleć go dokładnie i nie pomijać przy tym żadnych istotnych kwestii.