Wpadając do kogoś z wizytą, unikasz ściągania butów? Brzydki zapach stóp potrafi zwalić z nóg niejednego mocnego zawodnika. Z tym krępującym problemem zmaga się w tajemnicy wielu facetów – jakie są jego przyczyny i sprawdzone metody, żeby się go pozbyć? Przedstawiamy domowe sposoby na przykry zapach nóg.
Przykry zapach nóg może mieć przynajmniej kilka przyczyn. Poszukując powodów, zwróć uwagę na swoją higienę, materiał, z którego zostało wykonane Twoje obuwie, skarpetki i wkładki. Wpływ na zapach stóp może mieć też Twoja dieta i stan zdrowia.
Nieprzyjemny zapach stóp a Twoje zdrowie
Jeśli często chodzisz na basen lub na siłownię, a po zdjęciu butów ciężko wytrzymać nie tylko Tobie, możesz mieć problem z grzybicą paznokci czy ich zaniedbaniem. Paznokcie u nóg regularnie czyść i obcinaj. Wybierz się też do dermatologa. Nieleczona grzybica może wywoływać brzydki zapach stóp. W takim przypadku lekarz przepisze Ci środki przeciwgrzybiczne i na czas kuracji zaleci przerwę w treningach.
Niemiły „aromat” mogą wywoływać również nadpotliwość i niewłaściwa dieta. Nadmiar mięsa, kawy, cebuli, czosnku, kalafiora oraz pikantnych dań i alkoholu skutkuje przykrym zapachem nóg.
Po pierwsze: higiena. Pokonaj przykry zapach stóp
Szczegóły często mają znaczenie, dlatego myj stopy dokładnie – poświęć im więcej czasu niż zwykle. Samo spłukanie pod prysznicem nie wystarczy. Do mycia używaj mydła antybakteryjnego, skupiając się podczas mycia na miejscach między palcami. Następnie, przed założeniem skarpet i butów, porządnie je wysusz. Raz w tygodniu złuszczaj naskórek pumeksem lub specjalną tarką do stóp. Warto również stosować regularnie peeling – gotowy kosmetyk lub taki, który zrobisz samodzielnie, na bazie soli i oliwy.
Wśród domowych sposobów na przykry zapach nóg są też kąpiele stóp. Mocz nogi w roztworze soli lub octu z wodą. W dużej misce z ciepłą wodą rozpuść pół szklanki soli epsom (do kupienia w sklepie zielarskim lub z naturalnymi kosmetykami) czy też szklankę octu. Mocz stopy codziennie przez tydzień przez 10-15 minut. Następnie stosuj kąpiel 1-2 razy w tygodniu. Sól epsom zawiera mnóstwo magnezu. Działa relaksacyjnie, antybakteryjnie i przeciwzapalnie, pomaga też w walce z grzybicą. Do roztworu soli możesz też dodać olejki eteryczne, w tym antybakteryjny olejek z drzewa herbacianego, tymiankowy, lawendowy czy też eukaliptusowy. Innym sposobem może być też moczenie stóp w wywarze z szałwii (możesz kupić herbatę ziołową w saszetkach). To niezłe ziółko zmniejsza potliwość.
Na zakończenie zabiegów zastosuj talk lub mąkę kukurydzianą. Posyp nimi lekko wkładkę buta. Talk i mąka wchłoną wilgoć i nieprzyjemny zapach.
Po drugie: buty i skarpetki. Jak zwalczyć brzydki zapach stóp?
Zajrzyj do szuflady ze skarpetkami i pozbądź się tych, które zawierają więcej sztucznych niż naturalnych włókien. W lecie najlepiej sprawdzają się bawełniane z niewielkim dodatkiem poliamidu czy elastanu. Za najlepszą i najtrwalszą bawełnę uważana jest egipska. Posiada ona długie i cienkie włókna. Bawełna organiczna będzie świetna także dla alergików. Doskonałą „tkaniną” na skarpetki jest też… bambus. Bambusowe skarpety są tak samo „oddychające” jak bawełniane, a przy tym ultramiękkie i lekkie.
W zimie noś skarpety z wełny. Możesz też zdecydować się na sportowe skarpetki z systemem odprowadzającym pot na zewnątrz. Jeśli przykry zapach nóg dochodzi do Ciebie w ciągu dnia (i wiesz, że chodzi o Twoje nogi), noś ze sobą chusteczki antybakteryjne oraz zapasową parę skarpet. W ciągu dnia w toalecie przetrzyj stopy i zmień skarpetki.
Przyczyną brzydkiego zapachu stóp mogą być również mokre buty z materiałów syntetycznych. Pilnuj, by zawsze były one suche – podrzucamy kilka wskazówek na ten temat w artykule: „Jak szybko wysuszyć buty? 3 sposoby na osuszenie mokrego obuwia”.
Jeśli to możliwe, miej w pracy buty na zmianę. Obie pary spryskuj regularnie od wewnątrz sprayem bakteriobójczym. Raz na kilka miesięcy zmieniaj wkładki do butów – zdecyduj się na antybakteryjne, z węglem aktywowanym lub z jonami srebra. Warto też, by Twoje buty były wykonane z naturalnej skóry, płótna lub innego „oddychającego” materiału.
Domowe sposoby na przykry zapach nóg pomogą Ci rozprawić się z tym problemem. Jeśli jednak nic nie działa, może on mieć podłoże hormonalne. Wtedy dobrze będzie zapisać się na wizytę u endokrynologa, który zleci Ci odpowiednie badania. Możesz też skonsultować się z lekarzem medycyny estetycznej – nadpotliwość na 6-8 miesięcy świetnie hamuje botoks (tak, właśnie TEN botoks na zmarszczki). Nie odkładaj sprawy na potem – poczuj się lepiej we własnej skórze od zaraz. Powodzenia!