Robisz sobie zbyt często selfie, albo masz znajomych, którzy nagminnie wrzucają swoje zdjęcia na Instagrama i Facebooka podczas imprezy, kolacji, spaceru i porannej kawy? Prawdopodobnie Ty albo Twój znajomy możecie być… chorzy! Czym jest syndrom selfie i jak go zdiagnozować?
Selfie – choroba XXI wieku?
Selfiactwo to nic innego, jak przesadnie częste robienie sobie selfie i wrzucanie ich do sieci. Zostało ostatnio uznane przez lekarzy – specjalistów za prawdziwą chorobę, na którą narażeni są wszyscy użytkownicy mediów społecznościowych. Czy choroba może dotyczy również Ciebie i jak to sprawdzić?
Jakie są symptomy selfiactwa?
Naukowcy w swoich badaniach potwierdzili, że obsesyjne fotografowanie samego siebie jest szkodliwe i wyszczególnili trzy etapy uzależnienia. Pierwszy, najmniej zaawansowany dotyczy osób, które robią sobie przynajmniej trzy selfie dziennie, jednak nie publikują ich w mediach społecznościowych. Drugi charakteryzuje się tym, że osoby uzależnione wykonują przynajmniej trzy selfie dziennie i pośpiesznie publikują je na portalach społecznościowych (Facebook, Instagram, Snapchat).
Trzeci etap – publikowanie przynajmniej 6 zdjęć dziennie
Najbardziej niebezpieczne jest nałogowe fotografowanie siebie niemal w każdej sytuacji. Takie osoby odczuwają silną potrzebę pstrykania sobie selfie przez całą dobę, publikowania ich w mediach społecznościowych (przynajmniej 6 razy dziennie) i otrzymywania jak największej ilości lajków.
Skąd bierze się ta przypadłość?
Zdaniem naukowców osoby, które często publikują selfie w różnych w mediach społecznościowych, mają niskie poczucie własnej wartości i w ten sposób szukają akceptacji u innych. Innym problemem jest fakt, że dla idealnego selfie coraz częściej jesteśmy w stanie ryzykować własnym życiem czy zdrowiem. Znane są przypadki osób, które zginęły, próbując zrobić sobie zdjęcie np. w niebezpiecznym miejscu czy pozując z dzikim zwierzęciem. Rzeczywistość wirtualna dla osób uzależnionych staje się najważniejsza, a co za tym idzie – prawdziwe życie staje się coraz bardziej „reżyserowane” i „ustawiane”. A stąd już bardzo niedaleko do różnego rodzaju zaburzeń…
Selfie? Choroba nie musi Ciebie dotyczyć
To, że lubisz zrobić sobie selfie i pochwalić się nim w mediach społecznościowych nie oznacza od razu, że jesteś uzależniony. Pamiętaj po prostu o zdrowym rozsądku. Poza tym czasem najlepsze ujęcia jest dobrze zostawić tylko dla siebie. 😉
Bardzo ciekawy przejrzysty artykul napisany z lekkoscia.Wciagajacy aktualny temat.Wrzucaj wiecej takich tekstow z checia je poczytam.Moja corka pewnie tez.Zycze samych sukcesow w wolnej chwili zapraszam do siebie pozostaw swoj slad;modnybuziaczek177.blogspot.com
Dzięki, staram się jak mogę! 🙂