Spocone dłonie w czasie upałów lub jakiejś stresującej sytuacji to całkiem normalna sprawa. Prawdziwy kłopot pojawia się wtedy, gdy ręce pocą się stale i zaczynają sprawiać kłopot. Jak sobie z tym poradzić? Zobacz, jakie są możliwe przyczyny tego problemu i znajdź najlepszy sposób na pocące się dłonie!
Dlaczego dłonie się pocą?
Pocenie się to całkiem naturalny proces fizjologiczny obniżający temperaturę organizmu. Na ciele człowieka znajdują się niemal 3 miliony gruczołów potowych, zlokalizowanych głównie pod pachami, w pachwinach, a także na skórze stóp oraz dłoni. Produkcja potu nasila się głównie pod wpływem wysokich temperatur, wysiłku fizycznego oraz stresu.
Zdarza się jednak, że ilość wydzielanego potu jest niewspółmierne duża w stosunku do sytuacji czy potrzeby termoregulacji organizmu. Wtedy mamy do czynienia z zaburzeniem funkcjonowania gruczołów potowych, zwanym hiperhydrozą. Pocące się dłonie to jeden z objawów tego schorzenia.
Zanim zaczniesz próbować uporać się z problemem…
Jeśli spocone ręce uprzykrzają Ci życie, zacznij od zlokalizowania źródła problemu. A warto zauważyć, że pocące się dłonie mogą mieć bardzo różne przyczyny. Objawy, takie jak nadmierna potliwość dłoni mogą towarzyszyć cukrzycy, zaburzeniom pracy nerek lub tarczycy. Przyczyną problemu mogą być także zaburzenia hormonalne, neurologiczne, otyłość albo nieprawidłowa dieta.
Pocące się dłonie to częsty objaw stresu, ale może być też oznaką zaburzeń lękowych, zwłaszcza jeśli potliwości towarzyszy drżenie dłoni i kołatanie serca. Dlatego, zanim rozpoczniesz krucjatę przeciw spoconym dłoniom, wykonaj kilka badań diagnostycznych. To pomoże Ci dobrać najlepszy sposób na pocące się dłonie.
6 sposobów na spocone ręce
Stale spocone ręce to istne utrapienie. Zwłaszcza podczas randki albo innej sytuacji, gdy trzeba podać po prostu podać komuś dłoń… Nadmierna potliwość sprawia duży dyskomfort, bywa powodem do wstydu i kompleksów, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą Ci uporać się z tym problemem.
1. Antyperspirant z ałunem i chlorkiem glinu
W aptekach i drogeriach dostępne są specjalne antyperspiranty w postaci kremów. W ich składzie znajduje się między innymi ałun, który hamuje pracę gruczołów i wydzielanie potu. Minerał ten jest często spotykanym składnikiem dezodorantów w kulkach, więc całkiem możliwe, że już się z nim zetknąłeś.
Problem pocących się dłoni można zminimalizować również za pomocą kremów z chlorkiem glinu. Składnik ten hamuje nadmierną potliwość, a do tego eliminuje nieprzyjemny zapach potu.
2. Kąpiele ziołowe na spocone ręce
Innym sposobem na pocące się dłonie są kąpiele ziołowe, na przykład w naparze z kory dębu i szałwii. Bez problemu kupisz je w aptece, najczęściej w postaci gotowych herbatek do zaparzania lub suszu. Takiego naparu możesz używać zarówno do moczenia dłoni, jak i stóp, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.
3. Roślinne kremy i olejki do pocących się dłoni
Jeśli moczenie rąk w naparze nie do końca Cię przekonuje, zamiast tego sięgnij po krem. W walce z nadmierną potliwością najlepiej radzą sobie kremy na bazie rumianku, kory brzozy, liści bazylii lub korzenia imbiru. Pomocne mogą być także specjalne pudry przeciwpotne lub olejek z drzewa herbacianego.
4. Miód i ocet jabłkowy
Dobrym sposobem na pocenie się dłoni będzie też mikstura z octu jabłkowego i miodu. Taki wywar bez trudu sporządzisz sam w domu, możesz wykorzystać go jako maseczkę na dłonie lub napój do wypicia. Wystarczą 2 łyżeczki miodu na 2 łyżki octu jabłkowego. Tak przygotowany roztwór pij 3 razy dziennie albo wcieraj ją w dłonie. Pierwsze efekty powinieneś zauważyć już po kilku dniach.
5. Zmiana diety
Skutecznym remedium na spocone ręce może okazać się też zmiana diety. Zacznij od wyeliminowania z jadłospisu ostrych przypraw, zwłaszcza imbiru oraz chili. Ogranicz tłuszcze i cukry proste, które przyczyniają się do rozwoju otyłości oraz cukrzycy. Staraj się też pić mniej kawy i alkoholu.
Jeżeli podejrzewasz, że pocące się dłonie to wynik stresu, wypróbuj herbatki ziołowe, których zadaniem jest obniżenie napięcia emocjonalnego. Niektóre z nich oddziałują też bezpośrednio na gruczoły potowe. Będą to, na przykład melisa, rumianek, skrzyp polny czy szałwia lekarska.
6. Żele antybakteryjne na bazie alkoholu
To raczej doraźny środek niż faktyczne remedium, ale w kryzysowej sytuacji może się przydać. Żele do odkażania mają działanie wysuszające, wiec sprawdzą się w sytuacji, gdy nie masz czasu sporządzić naparu albo nie możesz użyć kremu. Z ich używaniem nie należy jednak przesadzać, bo zawarty w nich alkohol wysusza skórę.
W naszym poprzednim wpisie znajdziesz też podpowiedzi, jak pozbyć się przykrego zapachu z butów!