Krótki trening, który szybko daje widoczne efekty? Wydaje się niemożliwe, a jednak! Przed Wami Tabata, czyli intensywny trening interwałowy.
Jeśli jeszcze o nim nie słyszeliście, szybko przetrzyjcie oczy ze zdziwienia i zabierajcie się za lekturę. Trening ten został opracowany w 1996 roku przez pochodzącego z Japonii doktora Izumi Tabata, pracownika instytutu sportowego w Tokio. Trening w założeniu był przeznaczony dla sportowców, równie dobrze sprawdzi się jednak w przypadku amatorów.
Czym jest Tabata i jakie są jej zasady?
Interwałowy trening trwa tylko 4 minuty. Podstawową zasadą są 20-sekundowe serie ćwiczeń i każdorazowo 10 sekund odpoczynku. Podczas każdego treningu należy wykonać 8 powtórzeń. Oczywiście Tabata, jak i każdy inny trening, należy poprzedzić solidną rozgrzewką. Warto pamiętać o stoperze, dzięki któremu będziemy mieli pewność, że ćwiczymy dokładnie 20 sekund.
Zalety Tabaty
O opinię na temat tego typu treningu zapytaliśmy zaprzyjaźnionego trenera personalnego Mateusza Biela. Co sądzi o Tabacie?
Tabata, czyli trening interwałowy charakteryzuje się bardzo dużą dynamiką, w której na przemian wykonujemy 20 sekund intensywnej pracy z 10-sekundowym odpoczynkiem. Trening ten ma na celu poprawę kondycji, „podkręca” metabolizm oraz przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Spalanie, w przeciwieństwie do ćwiczeń aerobowych, występuje jeszcze długi czas po zakończonym treningu.
Jak ćwiczyć?
By zapewnić sobie widoczne efekty, warto rozłożyć trening na 3 sesje w tygodniu. Równie ważny jest odpowiedni dobór ćwiczeń. Najczęściej trenerzy personalni polecają wykonywać:
- przysiady
- pompki
- wykopy nóg
- skoki przez skakankę
- bieg w miejscu
- brzuszki
- jazdę na rowerze stacjonarnym.
Chcesz przykładów? Polecamy zapoznać się z filmikiem z kanału Primeflex Fitness, na którym zaprezentowano przykładowy trening Tabaty dla osoby początkującej. Pamiętaj, że intensywność treningu zawsze należy dopasować do stanu swojego zdrowia i kondycji.
[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=dVNoZfmWfNc” responsive=”no”]https://www.youtube.com/watch?v=wxKA9be_3Gk[/su_youtube]
Przy okazji zachęcamy do lektury wcześniejszego artykułu dotyczącego kalisteniki, czyli treningu z wykorzystaniem własnej masy ciała. Nie stoi nic na przeszkodzie, by połączyć oba rodzaje treningu i podwoić efekty aktywności!
Czy aby uprawiać ten trening trzeba być bardzo doświadczonym? Osoba początkująca może uprawić go bez problemu? Czy są jakieś przeciwwskazania?
Marek! Dzięki za komentarz. Tabata angażuje całe Twoje ciało. Powinieneś wiec zadbać o to, żebyś był w pełni sprawny i zdrowy. Tylko wtedy przystępuj do ćwiczeń! Co do poziomu trudności – na początku zrób tyle ile możesz i stopniowo zwiększaj aktywność. Mam nadzieję, że pomogłem. Pozdrawiam 🙂