Nietolerancja laktozy dotyczy również Ciebie? A może boryka się z tym Twoja partnerka? Usunięcie z diety produktów mlecznych może być trudne, ale na szczęście istnieje wiele zamienników, które są niemal równe smaczne jak zakazane produkty. Czym zastąpić laktozę, aby było smacznie i zdrowo? Odpowiedź znajdziesz w artykule.
Nietolerancja laktozy — co jeść zamiast nabiału?
Alergia na białka mleka krowiego, czyli inaczej nietolerancja laktozy objawia się różnymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Nadmierna produkcja gazów, wzdęcia, bóle brzucha i biegunka czy pogarszanie się stanu cery — za to wszystko może odpowiadać podwójny ser na pizzy lub poranna kawa z mlekiem, jeśli nie tolerujesz laktozy. Na szczęście smaczna dieta bezlaktozowa jest możliwa, na co wpływ ma wzrost popularności diety wegańskiej.
Nietolerancja laktozy nie oznacza konieczności przejścia na weganizm i rezygnacji z mięsa. Może to być jednak dobra okazja do zapoznania się z korzyściami płynącymi z takiej diety i rozwianiem mitów, np. związanych z wpływem diety wege na trening.
Uczulenie na laktozę — co jeść?
To już pewne – masz nietolerancję laktozy. Co w tej sytuacji powinieneś jeść, jakie składniki wybrać? Poznaj przegląd najpopularniejszych zamienników produktów mlecznych.
1. Mleko roślinne
Zamiennik krowiego mleka ma tyle fanów co zaciekłych hejterów. Warto jednak spróbować kilku smaków (wybór jest naprawdę ogromny), by samemu wyrobić sobie zdanie. Mleko sojowe, migdałowe, orzechowe, kokosowe czy owsiane — to właśnie najchętniej wybierane opcje, ale na tym się nie kończy. Co ważne, mleka roślinnego nie musisz szukać w specjalnych, ekologicznych sklepach — coraz częściej są dostępne na wyciągnięcie ręki np. w osiedlowych marketach,
Podpowiedź: do kawy najlepsze będą mleka typu Barista — zwierają więcej tłuszczu i lepiej się pienią.
2. Tofu
Chociaż tofu samo w sobie nie jest szczególnie smaczne — jest to produkt niezwykle wdzięczny w przygotowaniu. Może się zamienić w twarożek, udawać mięso w gulaszu lub zastąpić ser w serniku. Ostatnia opcja może być szczególnie atrakcyjna dla miłośników domowych wypieków. Wegański sernik na bazie tofu (a zwłaszcza silken tofu) jest niemal nie do odróżnienia od wersji tradycyjnej.
3. Jogurty i kefiry wegańskie
Czym zastąpić laktozę, aby dalej móc cieszyć się smakiem jogurtu? Wegańskie zamienniki są najczęściej przygotowane na bazie mleka kokosowego lub sojowego. Z roku na rok pojawia się ich na rynku coraz więcej. Warto eksperymentować, testować różne smaki, by ostatecznie wybrać te, które nie tylko nie będą dla Ciebie szkodliwe, ale również zaskakująco smaczne.
4. Ser żółty
Wegańskie sery smakują świetnie i oprócz możliwości kupienia opakowania plastrów w markecie, coraz częściej możesz zamówić taki wege-ser na pizzy. To z pewnością umili niejeden piątkowy wieczór!
5. Kokosowa śmietana
Zamienniki tłustej, gęstej śmietany, idealnej do zup czy sosów są najczęściej oparte na mleczku kokosowym. W zależności od preferencji możesz postawić na produkty, które imitują smak śmietany lub wybrać puszkę gęstego mleka kokosowego. Ta druga opcja sprawdza się doskonale w potrawach orientalnych, np. curry.
6. Sery długodojrzewające
Trudno Ci wyobrazić sobie przyszłość bez parmezanu, pecorino romano czy grana padano? Na szczęście nie musisz się nad tym zastanawiać! Każda z tych opcji jest bezlaktozowa!
7. Produkty bez laktozy
To najbardziej oczywista opcja, która również przebija się do coraz większej ilości produktów. Jeśli nie chcesz rezygnować z mleka, masła czy prawdziwej śmietany, poszukaj produktów ze znaczkiem „Lactose free”.
Są produkty w codziennej diecie, które trudno zastąpić identycznie smakującą opcją wege. Pamiętaj, że na rynku jest olbrzymia ilość produktów wegańskich, które nie są zamiennikami mięsa lub nabiału, a zupełną nowością, wartą spróbowania.
Przykładem są różnego rodzaju pasty warzywne do chleba, gotowe desery czy przekąski. Możesz sam przekonać się, jak barwna i kreatywna może być kuchnia wege — na początek wypróbuj przepisy na roślinne burgery.
Warto też otworzyć się na nowe smaki i wypróbować różne możliwości. Mleko sojowe różnych producentów może smakować zupełnie inaczej — nawet jeśli pierwsza próba będzie nieudana, nie oznacza to jeszcze, że druga też nie wyjdzie.
I wreszcie — rynek produktów bez laktozy wciąż się powiększa. Jeszcze kilka lat temu pysznych zamienników było znacznie mniej. Dziś wybór jest ogromny, a producenci zwracają uwagę na jak najlepsze odwzorowanie oryginalnego smaku.