fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

najlepsze szkoły mody

Czy moda jest Twoją pasją? Co zrobić, by rozpocząć prawdziwą przygodę z designem? Pierwszym krokiem powinno być znalezienie właściwej uczelni, która z pewnością przybliży Cię do wymarzonego sukcesu.

Jeśli widzisz swoją przyszłość w świecie mody, musisz odpowiednio zadbać o doświadczenie. Najlepiej zdobyć je na którejś z najbardziej prestiżowych uczelni na świecie. Jeśli Twoich planów nie ograniczają ani finanse, ani tym bardziej granice państwowe, sprawdź nasz ranking i wybierz najlepsze szkoły mody i designu.

wyprzedaż do 70%

Gdzie warto się uczyć, czyli najlepsze szkoły mody

Jak co roku, tak i tym razem portal Business of Fashion opublikował globalny ranking najbardziej prestiżowych szkół kształcących studentów w dziedzinie mody. Tegoroczna lista 50 najlepszych uniwersytetów powstała na podstawie wyników ankiet przeprowadzonych wśród 10 000 uczniów z całego świata. Na jakiej podstawie oceniano uczelnie? Wśród głównych kryteriów znalazł się globalny wpływ, doświadczenie w nauczaniu oraz długoterminowa wartość kształcenia. Które szkoły zostały uznane za najlepsze?

 1. Central Saint Martins College of Art. And Design w Londynie (Wielka Brytania),
 2. Kingston University w Londynie (Wielka Brytania),
 3. Aalto University School of Arts, Design and Architecture w Helsinkach (Finlandia),
 4. Royal Academy of Fine Arts w Antwerpii (Belgia),
 5. Parsons School of Design w Nowym Jorku (Stany Zjednoczone),
 6. Fashion Institute of Technology w Nowym Jorku (Stany Zjednoczone),
 7. London College of Fashion w Londynie (Wielka Brytania),
 8. Bunka Gakuen w Tokio (Japonia),
 9. Polimoda we Florencji (Włochy),
 10. Shankar College of Engineering, Design and Art w Ramat Gan (Izrael).

Uniwersytet, który kształci największe modowe gwiazdy

Na pierwszym miejscu rankingu znalazł się Central Saint Martins College, czyli szkoła założona w 1854 roku. Uznawana jest za jedną z najlepszych i najbardziej prestiżowych akademii sztuk pięknych na całym świecie. W jej murach uczyli się najwięksi kreatorzy, tacy jak Alexander McQueen czy John Galliano. Zainteresowany? Jeśli tak, musisz się naprawdę mocno postarać, gdyż na jedno miejsce jest zwykle około 650 zainteresowanych. Mimo to wśród jej absolwentów znalazło się dwóch Polaków – Arkadius i Krzysztof Stróżyna. Brawa dla tych panów!

Najlepsze szkoły mody w Polsce

Jeśli wolałbyś kształcić się trochę bliżej, nic nie stoi na przeszkodzie. Co prawda polskie uniwersytety póki co nie są wymieniane w rankingach najlepszych światowych uczelni, jednak w rzeczywistości niewiele ustępują swoim zagranicznym „kolegom”. Gdzie najlepiej uczyć się mody? Przed Tobą nasz subiektywny ranking polskich uczelni dla przyszłych kreatorów mody.

 1. Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie

Szkoła, która kształci najlepszych. Wśród kadry nauczającej wymienić należy takie gwiazdy, jak duet Paprocki&Brzozowski, Mariusz Przybylski, Michał Szulc czy Weronika Pietras. Dyplomem tej uczelni mogą się dziś poszczycić między innymi Margaret, Kas Kryst, Magda Butrym, czyli współzałożycielka La Manii i Kamil Owczarek z Bohoboco.

 1. Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

Jest to jedna z najnowocześniejszych uczelni, której początki sięgają 1945 roku. Wśród wielu kierunków kształcenia, na uwagę zasługuje Wydział Tkaniny i Ubioru, który doskonale przygotowuje młodych adeptów mody i designu. Co roku mury uczelni opuszcza wielu fenomenalnych projektantów, w tym Łukasz Jemioł, Marcin Paprocki, Mariusz Brzozowski i Dawid Woliński.

 1. Katedra Mody Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Jest to jedna z lepszych szkół dla wszystkich zainteresowanych modą i projektowaniem. Zajęcia w warszawskiej akademii prowadzone są nie tylko w języku polskim, ale i angielskim. Wykładowcami są bowiem absolwenci najlepszych światowych uczelni. Aktualnie są to lektorzy pochodzący z Central Saint Martins i Royal Academy of Fine Arts w Antwerpii. Liczba miejsc na roku jest niestety bardzo ograniczona. Jeśli się mocno postarasz, może uda Ci się trafić do najlepszej 12-tki :).


Sklep OZONEE
 

Dołącz do dyskusji 2 komentarze

Odpowiedz