fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Czy wiesz, że 29 września kawosze z całego globu obchodzą światowy dzień kawy? Specjalnie z tej okazji przygotowaliśmy 4 mało znane ciekawostki o kawie. Zobacz, które z nich zaskoczą cię najbardziej.

wyprzedaż do 70%

1. Legenda o odkryciu kawy

Legenda głosi, że kawę odkryto już w IX wieku dzięki etiopskiemu pasterzowi kóz – Khaldimowi. Zauważył on, że kozy zjadające liście i jagody z rosnących na pastwisku drzewek stają się bardziej pobudzone i nie śpią w nocy. Zaintrygowany Etiopczyk zebrał parę owoców i zaniósł je znajomemu mnichowi. Po kilku próbach i eksperymentach, zaparzyli pierwszą kawę.

2. Kawa – cudowny lek

Kolejną ciekawostką o kawie jest to, że na początku uważano ją za cudowny lek, a nie smaczny napój. Miała pomagać na wiele dolegliwości, dlatego w niektórych krajach (np. Arabii i Jemenie) pitą ją tylko zgodnie z zaleceniami lekarza.

3. Mit o siedmiu ziarnach

Znasz legendę o Arabach? Podobno kiedy odkryli kawę, trzymali to w ścisłej tajemnicy. Nie wywozili ziaren poza granice kraju i nikomu nie zdradzili sekretu ich parzenia. Dopiero w XVII wieku muzułmański pielgrzym Baba Budan przemycił 7 ziaren do Indii i tam je zasadził. Mówi się, że cała kawa świata pochodzi właśnie z tych kilku legendarnych ziaren.

4. Burzliwa historia kawy

Zanim kawa na dobre przyjęła się w Europie, minęło kilka wieków. Gdy w końcu trafiła na stary kontynent, oburzeni jej pobudzającym działaniem mnisi wezwali do siebie papieża Klemensa VIII. Chcieli, by zdelegalizował „muzułmański” napój. Na szczęście papież okazał się miłośnikiem kawy i uznał, że byłoby grzechem, gdyby pili go tylko poganie. Z kawoszami walczył także Angielski król Karol II, który w XVII wieku nakazał zamknięcie wszystkich kawiarni. Stanowczy sprzeciw ludu sprawił jednak, że już po 11 dniach otwarto je z powrotem.

Czy kawa może smakować i pachnieć jak whisky? Sprawdź!


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz