fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Media społecznościowe, wszechobecne selfie, kult idealnego ciała i szeroko promowany indywidualizm. Wszystkie te czynniki powodują, że narcyzów przybywa, jak grzybów po deszczu. Poznaj 4 niepokojące objawy narcyzmu u mężczyzn i dowiedz się, jak możesz nad sobą pracować!

Zacznijmy od powtórki z mitologii. Narcyz był młodym myśliwym. Całe dnie biegał i polował w lesie, nie znał swojego odbicia twarzy. Afrodyta postanowiła ukarać Narcyza za zabójstwo Amejniosa. Kiedy Narcyz w końcu zobaczył swoje odbicie w tafli wody, nie mógł się od niego oderwać – zakochał się sam w sobie tak bardzo, że umarł z wycieńczenia.

Po śmierci ciało pięknisia przemieniło się w złoto, a w miejscu pochówku wyrósł piękny kwiat. Niektóre wersje mitu podają, że Narcyz po śmierci błąkając się w zaświatach, chciał za wszelką cenę odnaleźć w rzece Styks odbicie swojego oblicza.

Streszczenie mitu wiele Ci nie mówi? Przejdź zatem do kolejnego akapitu i poznaj niepokojące objawy narcyzmu u mężczyzn!

wyprzedaż do 70%

Współczesny narcyzm u mężczyzn – 4 objawy, które powinny dać Ci do myślenia

Każdy z nas ma w sobie coś z narcyza, szczególnie dzisiaj, w dobie popularności mediów społecznościowych, które przypominają swoisty gabinet z lustrami dla narcyzów. Wrzucasz zdjęcia umięśnionego brzucha z siłowni? Robisz sobie raz na tydzień selfie? Witaj w erze narcyzów! Nie rozsiadaj się jednak zbyt wygodnie… niepożądane symptomy mogą sugerować, że niebezpiecznie skręcasz w alejkę, która doprowadziła Narcyza do niezbyt fajnego finału.

1. „Ja” zawsze na pierwszym miejscu

Narcyz uwielbia „przeglądać się samemu sobie” szczególnie w „oczach” innych osób. Interesuje go wyłącznie to, co inni o nim sądzą, ożywia się jedynie wtedy, gdy rozmowa schodzi na jego temat. Narcyz powierzchownie odnosi się do tego, co inni mówią na tematy niezwiązane z jego osobą. Jeśli widzisz w sobie zbyt wiele egoistycznych cech, to być może warto poświęcić chwilę, aby się zastanowić, jak możesz nad nimi pracować.

Przykładowe ćwiczenie – zrób coś bezinteresownie, nie czekaj na poklask i staraj się tego nie oczekiwać. Zakupy, posprzątanie domu, wyprowadzenie psa, przygotowanie romantycznej kolacji dla Twojej partnerki… Miej na celu wyłącznie inną osobę, pomyśl, że sprawisz komuś przyjemność lub zrobisz dobry uczynek.

ego narcyzm

Narcyz jest prawdziwym niewolnikiem ego…

2. Samokrytyka? Takie słowo nie istnieje!

Narcyz na każdą krytykę reaguje agresywnie. Nie przyjmuje do wiadomości, że mógł zrobić coś źle – będzie za wszelką cenę chciał zdyskredytować jakiekolwiek zarzuty. Narcyz jest przekonany o swojej wyjątkowości, więc ma bardzo ograniczone zdolności samokrytyki. Bardzo często osoby narcystyczne umiejętnie wpędzają w zakłopotanie i poczucie winy kogokolwiek, kto odważył się ich skrytykować.

Przykładowe ćwiczenie – przyjmij krytykę i dokładnie przemyśl, czy jest zasadna. Nie szukaj gorączkowo dowodów, które przekonają, że to Ty masz rację, zrób dokładnie na odwrót! Poszukaj dodatkowych argumentów, które mogą wskazywać na to, że to właśnie Ty się mylisz.

dumny mężczyzna

Narcyzi bardzo źle znoszą jakąkolwiek krytykę

3. Relacje ludzkie jako środek do celu

Narcyz patrzy na innych ludzi jak na potencjalne „odbicia”, w których on sam może się od czasu do czasu przejrzeć, oczywiście w jak najlepszym świetle. Osoby ze skłonnościami narcystycznymi często wykorzystują innych do własnych celów. Narcyz zrobi wszystko, żeby osiągnąć swoje cele, nawet kosztem najbliższych. Liczy się wyłącznie cel.

Przykładowe ćwiczenie – podczas najbliższego spotkania ze znajomymi stań się stroną aktywną, ale usuń swoje ego w cień. Przyjmij empatyczną postawę, „ciągnij za język” swoich rozmówców, dopytuj. Niech Cię zobaczą od innej strony!

rozmowa w pubie

4. Rozbuchane marzenia i nierealne cele

Często zdarza Ci się wyobrażać siebie jako gwiazdkę rocka, światowej sławy kulturystę lub DJ-a imprezującego do białego rana na Ibizie? Oczywiście nie ma nic złego w tym, że od czasu do czasu wyobrażamy sobie nasze spektakularne sukcesy. Jeśli jednak marzenia o „wielkości” stają się Twoimi obsesyjnymi celami, to może oznaczać, że narcystyczna domieszka Twojej osobowości zaczyna grać pierwsze skrzypce.

Zawróć z tej drogi, zanim „utopisz” pieniądze w gitarze z kilka tysięcy złotych lub innym magicznym przedmiocie, który w Twoim mniemaniu pozwoli Ci spełnić nierealne marzenia.

Przykładowe ćwiczenie – wyznacz sobie przynajmniej jeden realny cel, który będziesz mógł osiągnąć w danym tygodniu. Mogą to być regularne ćwiczenia, zapłacenie rachunków na czas… cokolwiek prostego i prozaicznego, co skutecznie sprowadzi Cię na ziemię.

dj koncert klub

*Osobowość narcystyczna to zaburzenie

Nasz rady dotyczą osób zdrowych, które chcą nieco popracować nad własnym charakterem. Pamiętaj, że narcystyczne zaburzenie osobowości jest diagnozowane przez specjalistów. Nigdy nie dokonuj samodiagnozy – jeśli uważasz, że narcystyczne zachowania za bardzo wpływają na Twoje życie, skonsultuj się z psychiatrą lub psychoterapeutą.


 

Odpowiedz