fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Całowanie to nie tylko sposób na okazanie miłości drugiej osobie, ale też źródło wielu korzyści dla naszego organizmu. Dlaczego warto się całować? Odpowiadamy w artykule!

wyprzedaż do 70%

korzysci-z-calowaniaLiczne korzyści z całowania

Walentynki to najlepszy czas, by udowodnić Ci, że całowanie to nie tylko wyrażenie miłości, ale też o wiele, wiele więcej! Zalety całowania zostały potwierdzone naukowo i mogą Cię zaskoczyć! Docenią je zarówno osoby dopiero poszukujące swojej drugiej połówki i nawiązujące nowe związki, jak i te w różnego rodzaju relacjach. Co ważne, korzyści z całowania dotyczą nie tylko kwestii zdrowia fizycznego, ale też psychiki. Brzmi ciekawie? Zapraszamy do lektury!

1. Dlaczego warto się całować? Bo to ogranicza stres!

Na dobry początek wyjątkowo ważna zaleta całowania. Zgodnie z badaniami Tobiasa Escha opublikowanymi w „Neuroendocrinology Letters”, podczas całowania znacząco spada poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, a uwalnia się oksytocyna. Dlaczego więc warto się całować? Aby się wyluzować! 🙂

To jeszcze nic — do rewolucyjnych wniosków doszli autorzy badania Kory’ego Floyda z 2009 roku. Eksperyment obejmował 50 osób dorosłych żyjących w związkach, którym wykonano badania psychologiczne oraz badania krwi. Część badanych miała całować się ze swoją drugą połówką częściej niż zwykle, a pozostali nie dostali takiego polecania.

Po 6 tygodniach wykonano badania ponownie i okazało się, że pierwsza, częściej całująca się grupa:

  • odczuwa mniejszy stres,
  • czerpie większą satysfakcję z relacji,
  • ma niższy poziom cholesterolu we krwi.

Na pewno zgodzisz się z nami, że to dość przekonywające argumenty, dlaczego warto się całować, prawda?

2. Zalety całowania? Spalanie kalorii!

Namiętny pocałunek spala aż 2 kalorie na minutę i podwaja tempo metabolizmu. Nie wierzysz? To właśnie wynika z badań dr. Bryanta Stamforda z Uniwersytetu Louisville, który analizował zalety całowania. Naukowiec oczywiście zaznacza jednocześnie, że nie jest to tak efektywny trening, jak klasyczna wizyta na siłowni, ale lepszy taki, niż żaden!

3. Zdrowotne korzyści z całowania

Spalanie kalorii i poprawa metabolizmu to nie jedyne zdrowotne zalety całowania. Do korzyści wynikających z tej aktywności zalicza się też wzmocnienie układu odpornościowego. Dr Jolene Brighton badała wymianę śliny, która następuje podczas całowania: przekazujemy sobie wówczas nawet 80 milionów różnych gatunków bakterii! Jakie to daje korzyści z całowania?

Podczas pocałunku organizm poznaje nowe bakterie i uczy się ich, jednocześnie wytwarzając przeciwciała, które chronią cały układ przed chorobą. Wynika z tego, że całowanie może nawet zapobiec poważnym chorobom!

Przeczytaj też, jak prawidłowo odczytać mowę ciała kobiet.

4. Całowanie ujędrnia mięśnie — nie tylko twarzy!

To nie koniec fizycznych korzyści z całowania. Dr Joseph S. Alpert, amerykański kardiolog napisał artykuł do American Journal of Medicine, w którym dowiódł, że podczas namiętnego pocałunku pracują nawet 24 mięśnie twarzy i aż 112 mięśni posturalnych, które odpowiadają za kształt sylwetki.

Dlaczego warto się całować? Bo można dzięki temu utrzymać młody wygląd twarzy! A przez to, że pracują też mięśnie posturalne, więc częste wymienianie buziaków może nawet pomóc w utrzymaniu wymarzonej figury! 🙂

zalety-calowania5. Psychiczne zalety całowania

Pora na korzyść dla ducha. Jak wiadomo, bliskie relacje wpływają pozytywnie na zdrowie psychiczne. Szczęśliwe związki sprawiają, że znacznie mocniej się do siebie przywiązujemy. Dowodem na to są badania Hughesa, Gallupa i Harrisona, w których grupą kontrolną było 1000 studentów. Dzięki nim udało się dowieść, że całowanie wyzwala poczucie głębszej więzi z drugą osobą, co jest ważne na każdym etapie związku.

Dlaczego warto się całować? Z badań wynikało także, że buziaki pozwalają na ocenienie potencjalnego partnera. Uważa tak również dr Jill McDevitt, twierdząc, że całowanie, dzięki wyzwalaniu dopaminy i serotoniny, wzmaga pożądanie i zainteresowanie drugą osobą.

Jak widzisz, korzyści z całowania jest naprawdę sporo. Rozdawaj więc buziaki swojej drugiej połówce, a jeśli dopiero szukasz partnera lub partnerki, trzymamy za Ciebie kciuki. Na pewno niebawem i Ty poznasz zalety całowania!


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz