fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Nie możesz oderwać oczu od smartfona? Pierwsze, co robisz po przebudzeniu, to sprawdzanie Facebooka, a ostatnie, przed pójściem do łóżka, to scrollowanie Instagrama? Sprawdź, jak możesz sobie pomóc w walce z uzależnieniem od telefonu komórkowego!

Na pewno zdarzyło Ci się być na imprezie, gdzie ludzie, zamiast świetnie się bawić, non-stop nagrywali filmiki, robili zdjęcia, a poza tym, mało kto ze sobą rozmawiał. Po obejrzeniu relacji Twoich znajomych na Instagramie czy Facebooku mogłeś mieć wrażenie, że przegapiłeś najlepszą imprezę w swoim życiu… Gdyby nie fakt, że na niej byłeś i widziałeś, że to nie była żadna impreza stulecia, tylko zwykła stypa.

Choć może się to wydawać typowym problemem rozwiniętych społeczeństw Zachodu, to uzależnienie od telefonu u dorosłych, jak i nastolatków oraz dzieci, staje się coraz powszechniejszym problemem, bez względu na położenie geograficzne, czy rozwój gospodarki. Poniżej znajdziesz garść użytecznych rad, które można z powodzeniem zastosować bez względu na to, czy czujesz, że masz problem z nadmiernym korzystaniem ze smartfona, czy uważasz, że jesteś jeszcze daleki od tak krytycznych określeń.

wyprzedaż do 70%

1. Nie noś smartfona zawsze przy sobie

Wszystkie uzależnienia są do siebie podobne. Jeśli ktoś ma problem z alkoholem, to terapeuta czy też dobry przyjaciel, raczej nie będą radzili, żebyś nosił ze sobą zawsze flaszkę i upijał z niej w każdej wolnej chwili mały łyczek. Jeśli czujesz, że masz problem z uzależnieniem od telefonu, schowaj go, chociażby do plecaka. Ważne, żeby nie mieć go zawsze w pogotowiu w kieszeni.

telefon w kieszeni

Kolejnym zalecanym krokiem jest totalny detoks od smartfona. Wyznacz sobie przynajmniej raz w miesiącu np. weekend bez telefonu, kiedy w ogóle z niego nie będziesz korzystać. Jeśli dwa dni bez telefonu wydają Ci się abstrakcją… to wróć do poprzedniej rady i przynajmniej nie noś smartfona w kieszeni.

Rada: zamiast telefonu w kieszeni, możesz włożyć do jeansów atrapę smartfona lub case. Zrób sobie test i zobacz, ile razy będziesz próbować sięgać po telefon podczas prozaicznych czynności w ciągu dnia.

2. Nie płać telefonem

Prosta rzecz, którą możesz wdrożyć właściwie „od ręki”. Jeśli płacisz telefonem, po prostu z tego zrezygnuj. Każde wyciągnięcie telefonu przy kasie w markecie czy osiedlowej piekarni, będzie Cię kusić, żeby sprawdzić powiadomienia, zagrać partyjkę w ulubioną grę, zacząć scrollować Instagrama itp. Wróć do starej, sprawdzonej  karty kredytowej lub gotówki, chociaż to drugie, w dobie pandemii, jest raczej niewskazane.

3. Ogranicz powiadomienia

Wyłącz niepotrzebne powiadomienia push na Facebooku, Instagramie, Twitterze, TikToku, czy z gier, w które grasz na telefonie. Ogranicz powiadomienia do tych, które są naprawdę niezbędne. Co prawda media społecznościowe nadal będą walczyć o Twoją uwagę, ale zminimalizowanie częstotliwości powiadomień to dobry wstęp do ograniczenia korzystania ze smartfona.

powiadomienia na telefonie

4. Ustaw w aplikacjach miernik czasu z ostrzeżeniem

Większość aplikacji społecznościowych posiada możliwość włączenia mierzenia czasu, jaki spędzasz, korzystając z danej aplikacji. Taką opcję ma zarówno Facebook, jak i Instagram. Istnieją także oddzielne aplikacje, które monitorują Twój czas spędzany na korzystanie z telefonu, z podziałem na aplikacje. Bez względu na to, co wybierzesz, takie monitorowanie czasu uzmysłowi Ci, ile w ciągu dnia „marnujesz” na bezproduktywne wpatrywanie się w ekran.

5. Kładąc się spać, zostaw telefon w innym pokoju

Bardzo prosty trik, za który – co Ci gwarantuję – wkrótce mi podziękujesz. Dwie-trzy godziny przed snem, powinieneś po prostu włączyć w telefonie tryb samolotowy i zostawić go poza zasięgiem Twojej ręki. Nie jesteś prezydentem ani premierem i dwie godziny w trybie offline nie spowodują katastrofy.

Najlepiej, gdy zostawisz go w kuchni czy salonie. Światło LED emitowane przez smartfona hamuje wydzielanie się melatoniny, przez co utrudnia zapadnięcie błogi i wartościowy dla organizmu sen. Jaskrawe światło w zaciemnionej sypialni nie wpływa też najlepiej na oczy. Brak telefonu w zasięgu ręki tuż po przebudzeniu się, uchroni Cię też przed nałogowym patrzeniem w telefon z samego rana. Zastąp telefon na szafce nocnej gazetą, książką czy krzyżówką, jeśli masz nawyk „robienia czegoś w telefonie” zaraz po przebudzeniu, jeszcze w łóżku, czy też wieczorem.

Nawyk patrzenia w telefon tuż przed snem jest jednym z najgorszych i warto szybko wprowadzić tutaj behawioralną terapię szokową.

6. Zainwestuj w analogowy budzik

Skoro podjąłeś już decyzję, żeby zrezygnować z telefonu w sypialni, zainwestuj w klasyczny budzik, który będzie niezbędny do utrzymania rytmu dnia. Chyba że należysz do tej rzadkiej kategorii ludzi, którzy budzą się zawsze o ustalonej porze i nie potrzebują sztucznego wybudzania.

7. Przejdź na tryb czarno-biały i włącz wygaszanie światła LED

Media społecznościowe zostały pomyślane tak, żebyś z nich korzystał bez przerwy. Tablica na Facebooku nie ma końca, to samo wall na Instagramie, czy strumień filmików na TikToku. Ustawiając tryb na czarno-biały (taką możliwość mają zarówno urządzenia z iOS, jak i Android), nasz mózg będą z mniejszą częstotliwością atakować jaskrawe kolory, które wymuszają interakcje. Z kolei automatyczny tryb wygaszania emitowania światła LED, pozwoli się lepiej przygotować do snu (białe światło LED powoduje pobudzenie).

Bez smartfona trudno się obejść – mapy, mikropłatności, gry, media społecznościowe… ale warto zminimalizować czas spędzany w wirtualu.  Zobacz, ile ciekawego dzieje się poza cyfrą. Niekoniecznie wszystko trzeba nagrywać i dokumentować, czasem lepiej zostawić coś dla siebie. 😉


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz