fbpx Skip to main content

Nie możesz oderwać oczu od smartfona? Pierwsze, co robisz po przebudzeniu, to sprawdzanie Facebooka, a ostatnie, przed pójściem do łóżka, to scrollowanie Instagrama? Sprawdź, jak możesz sobie pomóc w walce z uzależnieniem od telefonu komórkowego!

Na pewno zdarzyło Ci się być na imprezie, gdzie ludzie, zamiast świetnie się bawić, non-stop nagrywali filmiki, robili zdjęcia, a poza tym, mało kto ze sobą rozmawiał. Po obejrzeniu relacji Twoich znajomych na Instagramie czy Facebooku mogłeś mieć wrażenie, że przegapiłeś najlepszą imprezę w swoim życiu… Gdyby nie fakt, że na niej byłeś i widziałeś, że to nie była żadna impreza stulecia, tylko zwykła stypa.

Choć może się to wydawać typowym problemem rozwiniętych społeczeństw Zachodu, to uzależnienie od telefonu u dorosłych, jak i nastolatków oraz dzieci, staje się coraz powszechniejszym problemem, bez względu na położenie geograficzne, czy rozwój gospodarki. Poniżej znajdziesz garść użytecznych rad, które można z powodzeniem zastosować bez względu na to, czy czujesz, że masz problem z nadmiernym korzystaniem ze smartfona, czy uważasz, że jesteś jeszcze daleki od tak krytycznych określeń.

wyprzedaż świąteczna

1. Nie noś smartfona zawsze przy sobie

Wszystkie uzależnienia są do siebie podobne. Jeśli ktoś ma problem z alkoholem, to terapeuta czy też dobry przyjaciel, raczej nie będą radzili, żebyś nosił ze sobą zawsze flaszkę i upijał z niej w każdej wolnej chwili mały łyczek. Jeśli czujesz, że masz problem z uzależnieniem od telefonu, schowaj go, chociażby do plecaka. Ważne, żeby nie mieć go zawsze w pogotowiu w kieszeni.

telefon w kieszeni

Kolejnym zalecanym krokiem jest totalny detoks od smartfona. Wyznacz sobie przynajmniej raz w miesiącu np. weekend bez telefonu, kiedy w ogóle z niego nie będziesz korzystać. Jeśli dwa dni bez telefonu wydają Ci się abstrakcją… to wróć do poprzedniej rady i przynajmniej nie noś smartfona w kieszeni.

Rada: zamiast telefonu w kieszeni, możesz włożyć do jeansów atrapę smartfona lub case. Zrób sobie test i zobacz, ile razy będziesz próbować sięgać po telefon podczas prozaicznych czynności w ciągu dnia.

2. Nie płać telefonem

Prosta rzecz, którą możesz wdrożyć właściwie „od ręki”. Jeśli płacisz telefonem, po prostu z tego zrezygnuj. Każde wyciągnięcie telefonu przy kasie w markecie czy osiedlowej piekarni, będzie Cię kusić, żeby sprawdzić powiadomienia, zagrać partyjkę w ulubioną grę, zacząć scrollować Instagrama itp. Wróć do starej, sprawdzonej  karty kredytowej lub gotówki, chociaż to drugie, w dobie pandemii, jest raczej niewskazane.

3. Ogranicz powiadomienia

Wyłącz niepotrzebne powiadomienia push na Facebooku, Instagramie, Twitterze, TikToku, czy z gier, w które grasz na telefonie. Ogranicz powiadomienia do tych, które są naprawdę niezbędne. Co prawda media społecznościowe nadal będą walczyć o Twoją uwagę, ale zminimalizowanie częstotliwości powiadomień to dobry wstęp do ograniczenia korzystania ze smartfona.

powiadomienia na telefonie

4. Ustaw w aplikacjach miernik czasu z ostrzeżeniem

Większość aplikacji społecznościowych posiada możliwość włączenia mierzenia czasu, jaki spędzasz, korzystając z danej aplikacji. Taką opcję ma zarówno Facebook, jak i Instagram. Istnieją także oddzielne aplikacje, które monitorują Twój czas spędzany na korzystanie z telefonu, z podziałem na aplikacje. Bez względu na to, co wybierzesz, takie monitorowanie czasu uzmysłowi Ci, ile w ciągu dnia „marnujesz” na bezproduktywne wpatrywanie się w ekran.

5. Kładąc się spać, zostaw telefon w innym pokoju

Bardzo prosty trik, za który – co Ci gwarantuję – wkrótce mi podziękujesz. Dwie-trzy godziny przed snem, powinieneś po prostu włączyć w telefonie tryb samolotowy i zostawić go poza zasięgiem Twojej ręki. Nie jesteś prezydentem ani premierem i dwie godziny w trybie offline nie spowodują katastrofy.

Najlepiej, gdy zostawisz go w kuchni czy salonie. Światło LED emitowane przez smartfona hamuje wydzielanie się melatoniny, przez co utrudnia zapadnięcie błogi i wartościowy dla organizmu sen. Jaskrawe światło w zaciemnionej sypialni nie wpływa też najlepiej na oczy. Brak telefonu w zasięgu ręki tuż po przebudzeniu się, uchroni Cię też przed nałogowym patrzeniem w telefon z samego rana. Zastąp telefon na szafce nocnej gazetą, książką czy krzyżówką, jeśli masz nawyk „robienia czegoś w telefonie” zaraz po przebudzeniu, jeszcze w łóżku, czy też wieczorem.

Nawyk patrzenia w telefon tuż przed snem jest jednym z najgorszych i warto szybko wprowadzić tutaj behawioralną terapię szokową.

6. Zainwestuj w analogowy budzik

Skoro podjąłeś już decyzję, żeby zrezygnować z telefonu w sypialni, zainwestuj w klasyczny budzik, który będzie niezbędny do utrzymania rytmu dnia. Chyba że należysz do tej rzadkiej kategorii ludzi, którzy budzą się zawsze o ustalonej porze i nie potrzebują sztucznego wybudzania.

7. Przejdź na tryb czarno-biały i włącz wygaszanie światła LED

Media społecznościowe zostały pomyślane tak, żebyś z nich korzystał bez przerwy. Tablica na Facebooku nie ma końca, to samo wall na Instagramie, czy strumień filmików na TikToku. Ustawiając tryb na czarno-biały (taką możliwość mają zarówno urządzenia z iOS, jak i Android), nasz mózg będą z mniejszą częstotliwością atakować jaskrawe kolory, które wymuszają interakcje. Z kolei automatyczny tryb wygaszania emitowania światła LED, pozwoli się lepiej przygotować do snu (białe światło LED powoduje pobudzenie).

Bez smartfona trudno się obejść – mapy, mikropłatności, gry, media społecznościowe… ale warto zminimalizować czas spędzany w wirtualu.  Zobacz, ile ciekawego dzieje się poza cyfrą. Niekoniecznie wszystko trzeba nagrywać i dokumentować, czasem lepiej zostawić coś dla siebie. 😉


Sklep OZONEE
 
OZONEE

Author OZONEE

More posts by OZONEE

Leave a Reply