fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Rozmowa o pracę to dla niemal każdego ogromny stres. Podczas tej krótkiej rozmowy padają, niejednokrotnie trudne, podchwytliwe pytania mające sprawdzić Twoje zdolności na danym stanowisku. Jak odpowiadać na rozmowie o pracę? Poznaj 8 sprawdzonych odpowiedzi!

Tak zwane trudne pytania wbrew pozorom nie służą temu, by wyprowadzić Cię z równowagi – choć, jeśli masz krótki lont i łatwo Cię sprowokować, zareagujesz na nie niewłaściwie. Jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę? Zrób z nami krótki trening pytań o pracę – podajemy je wraz z sugestiami odpowiedzi. Wystarczy je dobrze przećwiczyć, a oprócz tego mieć swoje CV, ewentualny list motywacyjny i podstawowe fakty na temat firmy w małym palcu. Trzeba też wiedzieć, o co zapytać – Ty również możesz odbić piłeczkę i mieć konkretne oczekiwania – poza tymi finansowymi, rzecz jasna.

wyprzedaż do 70%

jak-dobrze-wypasc-na-rozmowie-o-praceKłopotliwe pytania o pracę – nie daj się zapędzić w kozi róg!

Pozornie łatwe, choć też podchwytliwe, czasami zabawne – choć coraz więcej rekruterów odchodzi już od wróżenia z fusów (słynne „gdzie widzi się Pan za 5 lat?”) i pytań na rozmowie o pracę związanych ze znakami zodiaku czy zwierzętami. Jak przygotować się na rozmowę o pracę? Zrób to razem z naszymi podpowiedziami. Oto 7 pytań, które na pewno usłyszysz.

1. Proszę opowiedzieć coś o sobie

Jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę? Podstawą jest sprawne i płynne opowiadanie o sobie, które warto wyćwiczyć od tego pytania. To zwykle pierwsze zadawane pytanie tuż po uścisku ręki, dlatego warto przećwiczyć odpowiedź w lustrze.

Prośba o autoprezentację ma drugie dno. Jego celem jest możliwość Twojej szybkiej autoprezentacji – skup się na tym, by opowiedzieć o sobie w kontekście tego, co możesz wnieść do firmy: tak, jakbyś opowiadał swój zawodowy biogram z LinkedIna.

Koniecznie dołóż w swojej opowieści coś, co świadczy o tym, że łatwo i przyjemnie się z Tobą współpracuje (że masz umiejętności miękkie, często pomijane w rekrutacji, ale ważne). W końcu nikt nie chce współpracować z wiecznie obrażoną, generującą konflikty Angelą z The Office, a i Dwight, mimo że barwny, bywa zbyt ekscentryczny i męczący te 8 godzin dziennie. To może być Twoja przewaga, jeśli Twój rywal na to samo stanowisko ma te same kwalifikacje co Ty, ale słabszą autoreklamę.

2. Jaki największy błąd w pracy Pan popełnił?

Nie chodzi o to, by wytrącić Cię z równowagi i pozbawić pewności siebie – choć w przypadku bardziej wrażliwych osób, może to zmienić bieg rozmowy i sprawić, że pozytywne pierwsze wrażenie pryśnie. Pytania na rozmowie o pracę tego typu służą sprawdzeniu tego, jak reagujesz na porażki i jakie wnioski wyciągasz.

Postaraj się odpowiedzieć na to pytanie bez większych emocji – lepiej zawczasu przepracować sobie odpowiedź przed lustrem. O tym, że porażka to nie koniec świata i jak się po niej podnieść, przeczytaj tutaj: „Strach przed porażką. Jak sobie z nim poradzić?”.

3. Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie Pana?

Poszukaj tutaj swojego unikatowego atutu, który sprawiał, że byłeś cennym pracownikiem w innych miejscach. Nie mów, że jesteś kreatywny, komunikatywny czy odporny na stres – 99% kandydatów tak właśnie powie.

Pomyśl o:

 • zrealizowanych projektach,
 • nagrodach pracowniczych,
 • pomysłach na usprawnienie pracy, jakie udało Ci się przeforsować (lub chociaż zaproponować!),
 • awansach,
 • wynikach wyświetleń (jeśli tworzysz treści w internecie),
 • zarobionych pieniądzach,
 • pozyskanych klientach,
 • przedłużonych dzięki Tobie umowach.

Być może przeprowadziłeś kampanię, której wynikami warto się pochwalić? To dobry moment.

rozmowa-o-prace-pytania4. Proszę wymienić swoje 3 największe wady i 3 zalety

Rozmowa o pracę nie może obejść się bez tego pytania. Powinno ono włączyć u Ciebie tryb dyplomaty. Z zaletami nie będzie problemu – wierzymy, że masz ich pełno. Zarówno atuty, jak i swoje wady dopasuj jednak do stanowiska, o które się ubiegasz. Jeśli np. kandydujesz na logistyka, nie mów, że masz problemy z planowaniem. Wymień wadę z listy, która nie ma znaczenia na tym stanowisku i zaletę, która jest na nim ważna.

5. Dlaczego chce Pan zmienić pracę?

To pytanie sprawdza Twoją motywację do pracy. Tutaj sprawa jest prosta. Nawet jeśli odchodziłeś wcześniej ze względów finansowych czy nie dogadywałeś się z przełożonym, wykorzystaj tutaj swoją ambicję i chęć rozwoju – i o tym powiedz na rozmowie o pracę. Podkreśl, że widzisz w firmie, do której startujesz, miejsce swojego rozwoju. Pracodawcy cenią pracowników, którzy szukają  rozwiązań zamiast problemów.

6. Jak układała się Pana współpraca z innymi przełożonymi?

Tutaj wyjątkowo ważne jest, czego nie mówić na rozmowie o pracę. Przyszły pracodawca bada w ten sposób Twój, jaki masz stosunek do autorytetów i czy potrafisz pracować dla zespołu, a nie tylko dla siebie, mimo wielu trudnych sytuacji i charakterów. Jeśli nie miałeś z przełożonym większego, bezpośredniego kontaktu, wspomnij o tym – to najbezpieczniejsza odpowiedź.

Jeśli jednak coś w tej współpracy nie działało poprawnie, postaraj się poszukać punktów wspólnych, w których wypracowałeś razem z szefem kompromisowe rozwiązanie czy przekonałeś go do swoich racji. Jak odpowiadać na rozmowie o pracę, jeśli Twój szef, delikatnie mówiąc, nie był wzorem do naśladowania? Odpowiedz dookoła, mówiąc, czego nauczyłeś się podczas tej pełnej wyzwań współpracy (np. odpowiedzialności, sprawnego podejmowania decyzji, zwiększyłeś pewność siebie i zyskałeś sporo cierpliwości czy umiejętność mediacji) – i poprzyj to przykładem.

pytania-na-rozmowie-o-prace7. Jak widzi się Pan w pracy zespołowej?

Nie musisz koniecznie zgrywać ekstrawertyka – choć oni premiowani są w życiu zawodowym wciąż bardziej niż introwertycy. Jeśli jesteś introwertykiem i wolisz pracować indywidualnie, powiedz o tym – to i tak wyjdzie. Podkreśl też jednak, że jesteś otwarty na rozmowę, krytykę, że nie tylko słuchasz, ale też potrafisz zaprezentować siebie czy firmę w profesjonalny sposób lub (co jest specjalnością introwertyków) – jesteś uzdolniony analitycznie.

Coraz więcej specjalistów HR dostrzega zalety introwertyków w pracy. Mogą oni nie lubić small talków i sprawiać wrażenie mruków, ale traktują swoje obowiązki poważnie i zamiast obijać się na kawce czy papierosie, zajmują się podczas pracy tym, czym powinni.

8. Ile chciałby Pan zarabiać?

Jednym z ostatnich pytań na rozmowie o pracę jest kwestia finansów. Oblicz wcześniej swoje wydatki i określ realnie potrzeby. Następnie sprawdź, jakie jest typowe wynagrodzenie na Twoim stanowisku na jednej ze stron dotyczących pracy i HR, wyciągnij z tych dwóch kwot średnią i dodaj 20% – to będą Twoje górne widełki. Po obniżeniu ich o 20% powstaną dolne.

Podaj jednak wyższą kwotę, z zastrzeżeniem, że widzisz pole do negocjacji. W ten sposób zabezpieczysz się przed podjęciem pracy poniżej wynagrodzenia, które by Cię satysfakcjonowało. Pogodzisz też w ten sposób zarobki typowe dla tego stanowiska ze swoimi potrzebami – kwota powinna być realna i adekwatna do Twoich umiejętności, ilości zadań i stanowiska. 😉

Wiesz już, jak przygotować się na rozmowę o pracę. Trzymamy kciuki! Im więcej razy odegrasz ze znajomym lub przed lustrem scenkę rozmowy kwalifikacyjnej, tym szybciej udzielanie odpowiedzi nawet na trudne i podchwytliwe pytania wejdzie Ci w krew. Warto też dla sportu, nawet jeśli nie szukasz nowego zatrudnienia, od czasu do czasu wybrać się na rozmowę rekrutacyjną, by nie wyjść z wprawy i wybadać, co aktualnie dzieje się w Twojej branży.

Sprawdź też: „Jak się ubrać na rozmowę o pracę?”


Sklep OZONEE
 

Dołącz do dyskusji 2 komentarze

 • Rozmowa kwalifikacyjna jest stresująca, co nie ułatwia zadania. Zwykle na rozmowach kwalifikacyjnych jestem sobą. Od początku wolę nie udawać nikogo, bo w pracy i tak wychodzi, jacy jesteśmy. Dużo też zależy od osoby rekrutującej, jeśli vibe jest słaby, odpowiadam twierdząco.

   

Odpowiedz