fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Steve Jobs i Bill Gates to zaledwie początek listy ludzi sukcesu, na których można się wzorować. Jakie biografie znanych ludzi warto przeczytać? Czego możemy się od nich nauczyć?

Poznaj pięć ciekawych biografii ludzi sukcesu, które są dalekie od cukierkowych opowieści, gdzie wszystko idzie jak po maśle. Być może trudno w to uwierzyć, ale Elon Musk czy Bill Gates miewają takie same problemy, jak Ty. Te finansowe różnią się tylko skalą. Wystarczy wspomnieć, że ten drugi po 27 latach małżeństwa postanowił się rozstać i podzielić majątek z żoną… 🙂

Uzupełnij swoją biblioteczkę o wciągające biografie ludzi sukcesu!

wyprzedaż do 70%

1. Steve Jobs – szalony sadownik z wizją

Steve Jobs – Isaacson Walter

Jest to sztandarowa pozycja dla wszystkich miłośników biografii ludzi sukcesu.

Pisząc tę książkę, Walter opierał się na ponad 40 rozmowach z samym Jobsem. Pracując nad biografią, przepytał też ponad 100 innych osób: członków rodziny, przyjaciół, konkurentów, a także zdeklarowanych wrogów samego Jobsa.

Książki o ludziach sukcesu często mają tendencję do wybielania swoich bohaterów. Steve Jobs sam zachęcał autora do konfrontowania różnych opinii na jego temat i przedstawiania ich bez pudrowania prawdy. Sam nie szczędził też szczerych słów na temat współpracowników, rodziny i rywali. Najsłynniejsze i najpiękniejsze sprzęty marki powstawały z kolei we krwi, pocie czoła i łzach.

W ten sposób powstała pełnokrwista biografia lidera w branży komputerów osobistych, muzyki, tabletów i telefonów. Jobs jako jeden z pionierów rozumiał, że aby osiągnąć sukces w nowoczesnym biznesie, niezbędne jest połączenie kreatywności z najnowszymi technologiami. Dzięki produktom sygnowanym kultowym jabłuszkiem każdy może dziś poczuć się jak prawdziwy fotograf czy operator kamery. Sprawdź, czy masz w sobie coś ze Steve’a!

steve jobs biografia

Steve Jobs – Isaacson Walter

2. Bill Gates – mikrokomputery z makrosukcesem

Bill Gates i jego imperium Microsoft – Jim Erickson, James Wallace

Twoja półka z książkami o ludziach sukcesu nie może się obyć bez tej propozycji. Nie ma chyba człowieka, który nie korzystałby lub nie słyszał o pomysłach Gatesa. Trudno w to uwierzyć, ale to cudowne dziecko z opinią kujona pierwszą firmę założyło jeszcze w szkole średniej, a następnie zostało wydalone z Harvardu. Jego przykład pokazuje jednak, że szkoła nie zawsze jest gwarantem sukcesu.

Błogosławiony, a zarazem przeklinany Bill Gates został przedstawiony w biografii trzeźwo, ale jednocześnie bez osądzania. Z książki dowiesz się więcej o związku Microsoftu z IBM, problemach firmy z Federalną Komisją Handlu i relacjach biznesowych Gatesa z Paulem Allenem. Twój zbiór ciekawych biografii ludzi sukcesu nie może obyć się bez tej książki!

Bill Gates i jego imperium Microsoft – Jim Erickson, James Wallace

3. Elon Musk – Edison naszych czasów?

Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli i SpaceX – Vance Ashlee

Początkowo, jako człowiek, któremu zależy na tym, by mówiły za niego czyny, a nie słowa, nie zgadzał się na wydanie swojej biografii. Zmienił jednak zdanie w tej kwestii. Być może korzystasz z przynajmniej jednego z jego przedsięwzięć i wynalazków: PayPala czy Tesli. Musk stworzył też SpaceX (przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego) i pracuje nad alternatywą dla transportu lotniczego i kolejowego – tunelem aerodynamicznym.

To tylko niewielka część jego pomysłów. Biografie znanych ludzi rzadko kiedy są napakowane tyloma osiągnięciami jeszcze życia bohatera książki. Elon Musk to tytan pracy. Czy przy okazji jest on tyranem (jak wielu geniuszy)? To świetna lektura dla wszystkich, którzy chcą iść w życiu swoją drogą i rozwijać nawet najbardziej niedorzeczne pomysły.

elon musk biografia twórcy

Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli i SpaceX – Vance Ashlee

4. Jerzy Kukuczka – chop ze Ślunska na wysokościach

Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście – Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski

Od elektromontera z Istebnej do zdobywcy czternastu ośmiotysięczników – czy może być bardziej kręta droga do życiowego sukcesu? Kukuczka zrobił to jako drugi człowiek na świecie (po Reinhardzie Messnerze, swoim wielkim „rywalu”). Zajęło mu to zaledwie 8 lat.

W dziedzinie himalaizmu był eksperymentatorem i ryzykantem: wyznaczał nowe trasy, wspinał się po „alpejsku” (bez butli) i samotnie, bez kompanów. Był po prostu ambitny i traktował wspinaczkę jako zawód… A może był na swój sposób szalony, traktując śmierć jedynie jako jedną z możliwości?

Biografia zawiera mało znane wypowiedzi alpinisty, cytaty, fragmentów pamiętników i rozmowy z rodziną oraz innymi himalaistami. Dostępne jest również wydanie z filmem dokumentalnym.

kukuczka

Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście – Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski

5. O.S.T.R. – brzydki, zły i szczery raper

Brzydki, zły i szczery – Adam Ostrowski

Jak się zachować, gdy cała rodzina układa Ci plan na życie? Tak jak Adam Ostrowski  – jeśli jesteś w czymś dobry, szlifuj warsztat. Raper miał zostać skrzypkiem, jednak coś poszło bardzo nie po myśli rodziców. Ostrowski odnalazł w rapie to, czego nie widział na lekcjach gry na skrzypcach – sposób na wyrażenie samego siebie. Jest uważany za jednego z największych wirtuozów słowa, w tym również tego pisanego.

Brzydki, zły i szczery jest autobiografią, która sięga dzieciństwa Adasia (w tym sukcesów w koszykówce i problemów w szkole) oraz początków lat 90. na łódzkich Bałutach, kiedy nagrywał w mieszkaniu w bloku. Na przekór warunkom, a następnie ciężkiej chorobie, udało mu się wyjść na prostą. Jeśli masz artystyczną duszę, po lekturze będziesz jeszcze bardziej chciał przybić mu piątkę na koncercie.

Brzydki, zły i szczery – Adam Ostrowski

Biografie ludzi sukcesu – nauka na cudzych doświadczeniach?

Dlaczego tak kochamy czytać biografie ludzi sukcesu? Czyżby czegoś nam brakowało i szukamy w ten sposób rekompensaty oraz usprawiedliwienia dla siebie? Niekoniecznie. Efektowny, ale tani i banalny coaching z YouTube’a Ci nie pomoże, co udowadniamy w artykule „Wystarczy zmienić podejście? 5 kitów, które wciskają coachowie”.

Książki o ludziach sukcesu możesz dla odmiany potraktować jako inspirację, pozytywną motywację i „trampolinę” do własnego działania. Tym bardziej, jeśli wydaje Ci się, że od pewnego czasu zawodowo i prywatnie stoisz w miejscu.

Rezerwując czas na poznawanie życiorysów sławnych ludzi, nie zapomnij też o swoim własnym życiu i rozwoju na polu zawodowym i prywatnym. Być może kiedyś w takim rankingu znajdzie się właśnie Twoja biografia? 🙂


Sklep OZONEE
 

Dołącz do dyskusji 2 komentarze

  • Aneta pisze:

    Przyznam, że kojarzę wszystkich – ale pozycja 5 mnie zaskoczyła i zachęciła jednocześnie do przeczytania o nim biografii – jeśli znajduje się w gronie tak nielicznych – muszę wiedzieć dlaczego! Dziękuje!

     

Odpowiedz