fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Co to jest bodypositive? Dlaczego jest nam potrzebny? Jakie są jego najważniejsze przesłanki i jak dołączyć do ruchu ciałopozytywności? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w artykule. Zapraszamy Cię do lektury – po przeczytaniu tekstu określenie „ciało pozytywność” nie będzie miało dla Ciebie żadnych tajemnic!

wyprzedaż do 70%

cialopozytywnoscCo to jest bodypositive?

Ten termin na dobre zadomowił się w social mediach, coraz częściej pojawia się też w kampaniach reklamowych i akcjach społecznych. Mimo swojej dużej popularności jest to określenie, które dla wielu osób wciąż jest niezrozumiałą nowością. Zacznijmy więc od krótkiej definicji tego określenia.

Ruch bodypositive tak naprawdę wcale nie jest nowy. Narodził się już w 1966 roku, jako inicjatywa osób walczących z zaburzeniami odżywiania. Nurt ten wypromowały: pisarka Connie Sobczak oraz psychoterapeutka Elizabeth Scott, a powstał on w odpowiedzi na:

 • coraz większą liczbę kompleksów,
 • diagnozowane w związku z nimi zaburzenia,
 • dyskryminację osób, których wygląd nie zaliczał się do ogólnie przyjętych kanonów piękna.

Ciałopozytywność dzisiaj

Na przestrzeni lat ruch ewoluował i obecnie najczęściej można go dostrzec w social mediach, gdzie jego zwolennicy i zwolenniczki opowiadają o drodze, którą pokonali, by osiągnąć wymarzony i oczekiwany przez społeczeństwo rozmiar. Restrykcyjne diety, wyniszczające głodówki, katorżnicze ćwiczenia, zabiegi chirurgiczne oraz brak akceptacji własnego ciała doprowadziły te osoby na skraj wytrzymałości.

Na szczęście aktywiści bodypostive po latach nierównej walki z własnym ciałem dostrzegli, że kanon to tak naprawdę… fantazja. Wyretuszowane obrazki, którymi bombardują nas media, nie są prawdziwe, a jedynie budzą kompleksy. Dlatego właśnie w ramach ciałopozytywności, bo tak brzmi polski odpowiednik tego słowa, aktywiści uczą innych jak kochać własne ciało.

Zasady bodypositive

Ciałopozytywność to przede wszystkim akceptacja własnego ciała. Aktywiści zachęcają do zwracania uwagę na jego zdrowie i sprawność, a nie tylko na jego wygląd. Dzięki ich działaniom osoby na całym świecie uczą się kochać swoje ciało i akceptować wszystkie jego niedoskonałości!

Jak być ciałopozytywna? Poznaj 10 najważniejszych wskazówek:

 1. Warto pogodzić się ze swoimi kompleksami.
 2. Każdemu podoba się coś innego.
 3. Nie ma idealnych ludzi.
 4. Fałdki, cellulit, rozstępy i blizny to naturalne elementy naszego ciała i nie trzeba się ich wstydzić.
 5. Warto dbać o zdrowie i dobre samopoczucie uprawiając sport.
 6. Zmiana diety to dobry pomysł, ale pod warunkiem, że nie odbywa się to kosztem Twojego zdrowia.
 7. Kosmetyki powinny troszczyć się o komfort skóry, a nie wyłącznie ją upiększać.
 8. Warto ubierać się przede wszystkim wygodnie, a nie tylko zgodnie z modą.
 9. Nie należy oceniać innych przez pryzmat własnego gustu.
 10. Każdy jest wolny — to, że ktoś nie goli nóg, nie znaczy, że wszyscy muszą robić to samo. Wyznaczamy wzorce samym sobie!

Brzmi dobrze? Teraz sprawdź, jak stać się osobą bodypositive. Poniżej znajdziesz nasze rady!

Ciałopozytywność — jak dołączyć do ruchu?

Każdy z nas może być ciałopozytywny. Wbrew pozorom nie oznacza to radykalnych zmian ani nie wymaga to dużego wysiłku. Sprawdź, jak możesz poprawić relacje ze swoim ciałem i jednocześnie o nie zadbać.

Ruch to zdrowie

Postaraj się więcej ruszać. Jeśli nie uprawiasz sportu, zacznij od spacerów czy treningów bez sprzętu we własnym domu. Dzięki temu nie tylko poczujesz się lepiej (endorfiny działają cuda!), ale też zadbasz o sylwetkę.

Koniecznie przeczytaj również, jak pozostać w formie, pracując przy biurku – kliknij tutaj.

Zmień dietę na zdrowszą

Czerp z diety energię i zdrowie! Nie wchodź na wagę każdego wieczoru — zamiast tego zmień jadłospis na zdrowszy. Nie oznacza to, że Twoja dieta ma być drakońska i niesmaczna. W Internecie znajdziesz wiele pysznych przepisów, które jednocześnie dostarcza Ci niezbędnych składników odżywczych. Dla pewności, że dieta jest właściwa dla Twojego organizmu, skonsultuj się z dietetykiem.

Zatroszcz się o skórę

Znajdź czas dla siebie! Od czasu do czasu odpręż się w domowym spa. Kąpiel, maseczka czy masaż nie tylko zadbają o Twoje ciało, ale też pozwolą Ci się zrelaksować i poczuć lepiej we własnej skórze.

Noś się wygodnie

Ślepe podążanie za modą nie działa dobrze na umysł. Nie katuj się, chodząc na szpilkach czy w obcisłych sukienkach, jeśli nie czujesz się w nich dobrze. Każda z nas chce wyglądać modnie, ale pamiętaj – najważniejsze jest, aby czuć się wygodnie w każdej stylizacji.

Nie krytykuj siebie i innych

Pozwalasz sobie wyglądać tak, jak zechcesz? Staraj się nie zwracać uwagi także na innych! Bycie ciałopozytywną to akceptacja nie tylko siebie, ale także innych osób z Twojego otoczenia.

bodypositiveJak widzisz, ciałopozytywność to po prostu akceptacja, która dotyczy nie tylko własnego ciała, ale też ciał innych osób. Różnimy się od siebie, ale każdy zasługuje na życie bez kompleksów. Trzymamy kciuki za to, byś i Ty dobrze czuła się w swoim ciele!


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz