fbpx

Co to jest catfishing? W internecie wszyscy czujemy się anonimowi i trochę bezkarni, a to rodzi pewne pokusy. Jeśli zdarza Ci się randkować lub nawiązywać nowe znajomości w internecie koniecznie dowiedz się, czym jest catfishing i jak ustrzec się przed wirtualnymi oszustami.

Co to jest catfishing?

Catfishing polega na podszywaniu się pod kogoś zupełnie innego, istniejącego lub nie, wykorzystując zdjęcia oraz dane personalne osób trzecich. Taki internetowy oszust uwodzi, wzbudza sympatię i tworzy z nami więź, by osiągnąć jakąś wymierną korzyść, na przykład finansową. Na początku rozmowy oszust będzie starał się pozyskać Twoje zaufanie. Na ekranie pewnie będziesz widział / widziała ponętnie wyglądającą dziewczynę lub przystojnego mężczyznę, który z czasem będzie stopniowo próbował mniej lub bardziej bezpośrednio wymóc na Tobie udostępnienie odważnego zdjęcia lub poprowadzi rozmowę w ten sposób, żeby Cię skompromitować. Materiały te posłużą prześladowcy później do szantażowania, a nawet zapłacenia haraczu.

Co jest modne w internecie? Dowiedz się, czym jest poza na migrenę i upside down bikini.

Kobieta przed kamerką internetową

Catfishing i jego konsekwencje

Wiele słyszy się także o osobach, które chcąc pomóc internetowej sympatii przelali jej pieniądze lub użyczyli hasła do konta bankowego. Wielu oszustom o to właśnie chodzi. Podając informacje o dokładnym adresie zamieszkania, miejscu pracy czy danych personalnych możemy narazić się na także prześladowania, stalking lub kłopoty w postaci kredytów zaciągniętych na nasze nazwisko.

Jak nie dać się nabrać?

Przede wszystkim nigdy do końca nie ufajmy osobom poznanym w internecie. Miejmy zdrowy dystans do wszelkich informacji na jej temat, ze zdjęciami włącznie. Nigdy nie udzielajmy też szczegółowych danych, takich jak adres zamieszkania czy konto bankowe. Jeśli osoba, z którą rozmawiamy pyta o pieniądze, udziela wymijających odpowiedzi, zadaje intymne pytania lub od razu chce przejść na kontakt telefoniczny, bądźmy czujni – szczególnie na Instagramie i Tinderze. To właśnie na tych platformach aż roi się od Catfisherów:

Sklep OZONEE
 

Join the discussion One Comment

Zostaw odpowiedź