fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Co to jest catfishing? W internecie wszyscy czujemy się anonimowi i trochę bezkarni, a to rodzi pewne pokusy. Jeśli zdarza Ci się randkować lub nawiązywać nowe znajomości w internecie koniecznie dowiedz się, czym jest catfishing i jak ustrzec się przed wirtualnymi oszustami.

wyprzedaż do 70%

Co to jest catfishing?

Catfishing polega na podszywaniu się pod kogoś zupełnie innego, istniejącego lub nie, wykorzystując zdjęcia oraz dane personalne osób trzecich. Taki internetowy oszust uwodzi, wzbudza sympatię i tworzy z nami więź, by osiągnąć jakąś wymierną korzyść, na przykład finansową. Na początku rozmowy oszust będzie starał się pozyskać Twoje zaufanie. Na ekranie pewnie będziesz widział / widziała ponętnie wyglądającą dziewczynę lub przystojnego mężczyznę, który z czasem będzie stopniowo próbował mniej lub bardziej bezpośrednio wymóc na Tobie udostępnienie odważnego zdjęcia lub poprowadzi rozmowę w ten sposób, żeby Cię skompromitować. Materiały te posłużą prześladowcy później do szantażowania, a nawet zapłacenia haraczu.

Co jest modne w internecie? Dowiedz się, czym jest poza na migrenę i upside down bikini.

Kobieta przed kamerką internetową

Catfishing i jego konsekwencje

Wiele słyszy się także o osobach, które chcąc pomóc internetowej sympatii przelali jej pieniądze lub użyczyli hasła do konta bankowego. Wielu oszustom o to właśnie chodzi. Podając informacje o dokładnym adresie zamieszkania, miejscu pracy czy danych personalnych możemy narazić się na także prześladowania, stalking lub kłopoty w postaci kredytów zaciągniętych na nasze nazwisko.

Jak nie dać się nabrać?

Przede wszystkim nigdy do końca nie ufajmy osobom poznanym w internecie. Miejmy zdrowy dystans do wszelkich informacji na jej temat, ze zdjęciami włącznie. Nigdy nie udzielajmy też szczegółowych danych, takich jak adres zamieszkania czy konto bankowe. Jeśli osoba, z którą rozmawiamy pyta o pieniądze, udziela wymijających odpowiedzi, zadaje intymne pytania lub od razu chce przejść na kontakt telefoniczny, bądźmy czujni – szczególnie na Instagramie i Tinderze. To właśnie na tych platformach aż roi się od Catfisherów:


Sklep OZONEE
 

Dołącz do dyskusji Jeden komentarz

Odpowiedz