fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Co powiesz na kapelusz? Kiedyś synonim elegancji, dzisiaj... casualu!

Kapelusz jest w modzie nie od dziś, ale przez lata zdążył zmienić nieco swoje zastosowanie. Nie jest już noszony tylko i wyłącznie przy okazji wydarzeń wymagających eleganckiego ubioru – mężczyzn w kapeluszach możemy spotkać w wielu miejscach na co dzień. W dzisiejszym wpisie dowiemy się trochę o męskim kapeluszu i jego miejscu w świecie mody.

Krótka historia współczesnego kapelusza

Ze względu na wiele odmian męskiego kapelusza, trudno jest dokładnie stwierdzić, kiedy miał on swój początek. Nakrycia głowy w tej lub innej postaci były nam znane już od czasów starożytnych i przeszły daleką drogę, by w końcu przyjąć kształt znany nam dzisiaj.

Współcześnie kapelusz zaczął zyskiwać na popularności na początku XX wieku. Wtedy był to melonik, czyli kapelusz o niewielkim rondzie o podwiniętych krawędziach i wypukłym denku. Popularne były zwłaszcza w Europie, głównie w Niemczech, gdzie nosili go biznesmeni. Melonik został jednak zakazany przez nazistów w tym kraju, ale pozostawał w modzie choćby w Anglii aż do lat 70.

Do mody zaczęły wtedy wchodzić kapelusze o coraz szerszym rondzie, noszone głównie przez biznesmenów. Kapelusz ma też swoją przestępczą stronę – w latach 30. i 40. był kojarzony ze środowiskami kryminalnymi w USA. Motyw ten z resztą jest bardzo często wykorzystywany w filmach opowiadających o tamtych czasach.

Typy męskich kapeluszy

Na przestrzeni lat powstało mnóstwo odmian męskich kapeluszy, dzięki czemu każdy może wybrać coś dla siebie. Wspomnieliśmy już o kultowym meloniku, prezentujemy więc resztę popularnych wersji:

  • Fedora – wyjątkowo popularny w ostatnich latach model. To kapelusz z większym rondem, lekko wklęsłym, które można podwinąć lub zostawić u góry. Wykonany jest z filcu i posiada zazwyczaj kontrastową wstęgę dokoła ronda. Kapelusz tego typu nosił choćby Harrison Ford, grając kultową rolę Indiany Jonesa.
  • Homburg – bardzo elegancka odmiana męskiego kapelusza. Cały obwód ronda jest wywinięty do góry i sztywny, a góra kapelusza jest widocznie wklęsła.
  • Trilby – niedaleki kuzyn fedory, charakteryzujący się jednak węższym rondem, które jest wywinięte z tyłu. Kapelusz jest też wgnieciony u góry. W ostatnim czasie zarówno trilby, jak i fedora stały się wyjątkowo popularne w codziennym stylu, przez co tym trudniej rozróżnić te kapelusze.

Jak nosić kapelusz męski?

Kapelusz wszedł wprawdzie do codziennego ubioru, jednak jego noszenie to dalej nie taka prosta sprawa. Odradzamy ubierać kapelusz na bardziej oficjalne okazje, bo może to wyglądać dość groteskowo, jeśli przyjdziemy ubrani tak samo, jak nasi dziadkowie. Najlepiej zachować kapelusz na sytuacje typowo casualowe i pozostać przy trilby oraz fedorze.

Te modele doskonale sprawdzą się zwłaszcza jesienią i podczas okresów przejściowych. Choć ostatnio kapelusze zaczynają ustępować innym trendom, to pozostają nadal oryginalnym dodatkiem, który przywodzi na myśl klasykę męskiego ubioru.

Zachęcamy też do zapoznania się z naszym artykułem o jednym z współczesnych króli kapeluszy – Pharellu Williamsie.


 

Odpowiedz