fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Zastanawiasz się, kiedy ćwiczyć, by osiągnąć najlepsze rezultaty? Tak naprawdę każda pora dnia jest dobra na aktywność fizyczną, ale wiele zależy też od tego, co chcesz osiągnąć. Trening z rana pomoże Ci szybciej spalić zbędne kalorie, a ćwiczenia wieczorem to sposób na budowę mięśni. Sprawdź, jak rozplanować treningi w ciągu dnia, by szybko osiągnąć wymarzone efekty.

wyprzedaż do 70%

Trening rano czy wieczorem – kiedy najlepiej ćwiczyć?

Niezależnie od tego, czy wykonujesz ćwiczenia rano przed śniadaniem, po południu czy tuż przed położeniem się do łóżka, ważne byś robił o regularnie. Systematyczne treningi siłowe i ćwiczenia rozciągające pomocą Ci poprawić ogólny stan zdrowia, sprawność i wydolność. Jeśli jednak masz konkretny cel do zrealizowania, na przykład chcesz zrzucić zbędne kilogramy, pozbyć się oponki lub wyrzeźbić sylwetkę, powinieneś dokładniej rozplanować swoje treningi. Naukowcy dowiedli, że ćwiczenia nakierowane na konkretny cel i wykonywane o określonych godzinach przynoszą lepsze i szybsze rezultaty. Kiedy zatem najlepiej robić trening – rano czy wieczorem?

Ćwiczenia rano – najlepsze na spalanie tłuszczu

Poranek to najlepsza pora na ćwiczenia odchudzające. Po nocnym odpoczynku metabolizm jest wyjątkowo pobudzony, co stymuluje organizm do szybszego spalania zbędnych kalorii. Trening z rana podbija go jeszcze bardziej, dzięki czemu tempo przemiany materii przyspiesza jeszcze na kilka dobrych godzin po wykonanych ćwiczeniach. Co więcej, ćwiczenia rano zapewniają solidną dawkę endorfin, które nie tylko poprawiają nastrój, ale i pobudzają do działania.

Jakie ćwiczenia rano będą najlepsze? Najlepszy trening z rana to ten z elementami kardio. Wystarczy 30-40 minut treningu na świeżym powietrzu albo porządnego wycisku na rowerku czy orbitreku, by szybko zobaczyć rezultat. Poranne ćwiczenia mają także tę zaletę, że łatwiej się ich trzymać. Na popołudniowe treningi nie zawsze jest czas, a te wieczorne często przegrywają w starciu z miękką kanapą i ulubionym serialem.

trening rano

Trening rano na czczo czy po śniadaniu?

Kwestia porannych treningów rodzi jeszcze jedno, zasadnicze pytanie – czy lepiej wykonywać ćwiczenia rano przed śniadaniem, czy po? Wielu speców od treningów i zdrowego żywienia sądzi, że to właśnie ćwiczenia rano na czczo są najlepszym sposobem na spalanie zbędnych kilogramów. Jak to możliwe? Musisz wiedzieć, że kiedy śpisz, Twój organizm zużywa dużą część rezerw energetycznych na podtrzymanie funkcji życiowych. Kiedy wstajesz i od razu zabierasz się za trening, zmuszasz organizm do sięgnięcia po zapasy energii, zmagazynowane w formie tkanki tłuszczowej. W efekcie, trenując przed śniadaniem, spalisz więcej tłuszczu, niż gdybyś zabrał się za ćwiczenia dopiero po lekkim posiłku.

Ćwiczenia na czczo – kiedy mogą zaszkodzić?

Wielu naukowców jest zdania, że ćwiczenia rano na czczo mogą przynosić pożądane efekty jedynie u osób początkujących, w pierwszej fazie treningów. W dłuższej perspektywie treningi przed śniadaniem mogą powodować rozpad masy mięśniowej i osłabienie układu immunologicznego. Lepiej więc zachować rozsądek i po prostu uważnie obserwować swój organizm. Jeśli pusty brzuch sprawa Ci zbyt duży dyskomfort albo czujesz, że po prostu brakuje Ci energii, to nie ma co forsować się na siłę. Lepiej zjeść lekkie śniadanie i podejść do ćwiczeń z właściwym zapałem. Wystarczy niewielka porcja białka, na przykład w postaci serwatki, by dodać sobie sił do ćwiczeń. Dzięki temu zrobisz też dłuższy i intensywniejszy trening, podczas którego spalisz więcej kalorii. A przecież o to właśnie chodzi.

Ćwiczenia wieczorem na rzeźbienie mięśni

Okazuje się, że wieczór to najlepsza pora na trening siłowy, nakierowany na budowę i rzeźbienie mięśni. Wszystko za sprawą kortyzolu, hormonu, którego pod wieczór jest już mniej w Twoim organizmie, a który odpowiada właśnie za rozpad włókien mięśniowych. Dzięki temu, że jego stężenie w organizmie spada, łatwiej odbudować mięśnie i sprawić, że pod wpływem ćwiczeń będą szybciej rosły.

ćwiczenia wieczorem

Jeśli zatem nic nie stoi na przeszkodzie, poświeć kilka wieczorów w tygodniu na porządne ćwiczenia na siłowni. Efektywny trening możesz wykonać też w domu, wykorzystując na przykład jeden z 3 zestawów ćwiczeń, które opracowaliśmy dla Ciebie ostatnio.

Powodzenia!


 

Odpowiedz