fbpx Przeskocz do głównej zawartości.


Testosteron kojarzony jest od zawsze jako „męski hormon” ze względu na wpływ na cechy takie jak większe owłosienie czy wzrost mięśni. Nie są to jednak jedyne jego funkcje, a utrzymywanie testosteronu na odpowiednim poziomie jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia. Czy poziom testosteronu da się regulować za pomocą ćwiczeń?

Za co odpowiada testosteron?

Choć, jak już wspomnieliśmy, testosteron kojarzony jest z cechami męskimi, nie oznacza to, że ten hormon występuje wyłącznie u mężczyzn. Testosteron, choć w dużo mniejszych ilościach, jest także obecny u kobiet. Ten hormon jest też błędnie kojarzony wyłącznie z zarostem i agresją. Odpowiedni poziom testosteronu wpływa między innymi na odporność, tycie, gęstość kości, libido i poprawę nastroju. W pewnym stopniu odpowiada też za naszą chęć podejmowania ryzyka.

Czy ćwicząc można zwiększyć poziom testosteronu?

Czy ktokolwiek liczył na spektakularne efekty po kilkunastu treningach i spokój z poziomem testosteronu do końca życia? Nie będzie chyba żadną niespodzianką jeśli powiemy, że jest to niemożliwe. Jeśli cierpisz na niedobór testosteronu, to systematyczne ćwiczenia mogą pomóc. Jednak prawdopodobnie nie na tyle, by w znaczący sposób zmienić samopoczucie i ogólny stan zdrowia.

Prawdą jest natomiast, że po ćwiczeniach fizycznych poziom testosteronu się zwiększa tylko tymczasowo. Może to być godzina lub nieco dłużej, ale długotrwałych rezultatów (bez ćwiczenia codziennie) trudno się spodziewać. Badań na temat wpływu tych chwilowych wzrostów poziomu testosteronu po wysiłku fizycznym jest niestety nadal niewiele.

Co wpływa na wzrost poziomu testosteronu po ćwiczeniach fizycznych?

Istnieje kilka czynników, które mają wpływ na to, w jaki sposób poziom testosteronu zwiększy się po wysiłku fizycznym. Jeśli jesteś osobą która ma problemy z wagą, to ćwiczenia, mogą wspomóc wzrost testosteronu we krwi. Jeżeli z kolei jesteś ogólnie poza formą, to wysiłek fizyczny może mieć większy wpływ na zwiększenie poziomu tego hormonu, niż u osoby regularnie ćwiczącej.

Ważnym czynnikiem jest również pora dnia w której ćwiczysz. Dla poziomu testosteronu najlepiej, by ćwiczenia odbywały się w godzinach wieczornych. Ćwiczenia mają też większy wpływ na zwiększenie tego hormonu kiedy jest się młodszym – starszym osobom dużo trudniej jest w ten sposób manipulować poziomem testosteronu.

Zachęciliśmy cię do regularnych, wieczornych ćwiczeń? Sprawdź również jak dbać o higienę na siłowni!


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz