fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

rafał jonkisz akrobatyka

Myślisz, że akrobatyka to sport, a raczej zabawa, jedynie dla dziewczyn? Oczami wyobraźni już widzisz gibkie kobiety w obcisłych strojach pokrytych brokatem? To błąd! Wiedz, że ciężko o równie męską dyscyplinę, jak akrobatyka sportowa.

Prawdą jest, że akrobatyka nie należy do najpopularniejszych dyscyplin sportowych. Co innego oglądać na ekranie telewizora prawie tuzin facetów uganiających się za piłką, a co innego duet gimnastyków koziołkujących po matach. Jeśli z tym właśnie kojarzy Ci się akrobatyka, wyprowadzimy Cię z błędu. My, to jest ja i Rafał Jonkisz, który poza tytułem Mistera Polski, ma na swoim koncie wiele innych, także sportowych wyróżnień.

Akrobatyka, czyli coś, czego nie uczyli Cię na WF-ie

Ta prawdziwa, sportowa akrobatyka, ma niewiele wspólnego z gimnastyką, jaką możesz znać z zajęć wychowania fizycznego. W rzeczywistości jest to jedna z najstarszych dyscyplin sportowych w całej historii ludzkości (zdziwiony? :)). Polega na wykonywaniu rozmaitych figur i układów gimnastycznych. Cechy, które najbardziej się liczą wśród akrobatów, to siła, równowaga i gibkość. Więcej na ten temat z pewnością opowie nam jeden z najsłynniejszych polskich przedstawicieli tej dyscypliny, czyli Rafał Jonkisz.

Jonkers naprawdę ma talent!

Czy wiedziałeś, że Rafał był uczniem Rzeszowskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego na profilu akrobatycznym? Akrobatyka to pasja, która pochłania go od kilku lat – to by wyjaśniało jego nienaganną sylwetkę. Swoje gimnastyczne umiejętności prezentował na wielu dużych imprezach, w tym na Ceremonii Otwarcia Mistrzostw Świata w Siatkówce w Warszawie w 2014 roku. Jakby tego było mało, Jonkisz jest ćwierćfinalistą popularnego programu telewizyjnego „Mam Talent” i razem ze swoim zespołem zdobył tytuł wicemistrza świata w Show Dance. Dzisiaj trenuje w grupie akrobatyczno-pokazowej „FlyBoys”.

Czym tak naprawdę jest akrobatyka sportowa?

Dyscyplina ta do tej pory kojarzyła mi się raczej z drobnymi, szczupłymi kobietami. Patrząc na Rafała i jego sylwetkę, zaczynam wątpić w to, że akrobatyka to jedynie „fikołki” i „gwiazdy”… Jak jest naprawdę?

rafał jonkisz porady

RAFAŁ JONKISZ: Akrobatyka to sport, w którym wymagana jest nienaganna tężyzna fizyczna. Niezwykle ważna jest siła oraz sprawność ciała. Męska odmiana tej dyscypliny jest dużo trudniejsza, ponieważ wymaga zdecydowanie większego udziału siły w wykonywanych akrobacjach. Kobieca odmiana akrobatyki ukierunkowana jest natomiast na nienagannie wygimnastykowane ciało.

W kwestii tężyzny fizycznej wierzę Rafałowi na słowo :). Jeśli Ty masz jeszcze jakieś wątpliwości, odsyłam do poniższego filmiku. Znajdziesz w nim zapowiedź tego, jak w rzeczywistości wygląda akrobatyka. Przed Tobą Jonkers i powietrzne ewolucje.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=wGRqzIyW_8c”][su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=7sHDTwln67c” responsive=”no”]https://www.youtube.com/watch?v=wxKA9be_3Gk[/su_youtube]


 

Odpowiedz