fbpx Skip to main content

Dobrze dobrane perfumy to doskonałe zwieńczenie każdej stylizacji eleganckiego mężczyzny. Czym kierować się w wyborze i jakich błędów unikać? Jak dobrać perfumy do siebie i swojego wizerunku? Jak rozpoznać oryginalne perfumy? Radzimy w artykule! Po jego lekturze będziesz zdecydowanie lepiej pachnieć – a to działa na płeć piękną!

Dobrze dobrane perfumy są dla stylizacji i Twojego wizerunku jak buty – na pierwszy rzut oka niezauważalne, ale niezwykle ważne. Węch to niedoceniany zmysł, ale jako jedyny budzi takie emocje i sentymenty w podprogowy sposób. Nie bez powodu konkretne kompozycje zapachowe są wykorzystywane również w butikach, biurach czy drogeriach. Mają one za zadanie sprawić, byś poczuł się dobrze, kojarzył dane miejsce w pozytywny sposób lub myślał, że to miejsce „klasy premium”. Słowem: możesz być dzięki nim postrzegany na różne sposoby – w zależności od tego, czym pachniesz.

Jak wybrać perfumy, kiedy półki sklepów online i perfumerii stacjonarnych uginają się od mnóstwa flakonów, a zadaniem konsultantów jest „podkręcić” sprzedaż danej marki i przekonać Cię do zakupu  określonych perfum? Jak dobrać perfumy do siebie, zamiast do oczekiwań marketingowców? Oto nasz krótki przewodnik.

wyprzedaż świąteczna

Rodzaje perfum męskich

Być może Cię to zaskoczy, ale współczesne perfumy coraz rzadziej dzielą się na typowo damskie i męskie. Wchodząc do niszowych perfumerii często znajdziesz wszystkie na jednym regale, bez sztywnego podziału. Często też kobiety i mężczyźni pożyczają sobie wzajemnie perfumy lub wersja damska i męska perfum różnią się od siebie nieznacznie (tak jak w przypadku Obsession for men / for women Calvina Kleina – sprawdź sam!). W tym przypadku wersja damska pachnie na skórze męskiej lepiej niż męska, którą bardziej cenią kobiety.

Perfumerie mainstreamowe (sieciowe) wciąż stosują jednak starą szkołę i dzielą działy na damskie i męskie. Perfumy, nie tylko męskie, ale i damskie, możemy podzielić na:

  • aromatyczne (oparte na olejkach eterycznych z ziół i przypraw),
  • szyprowe (kompozycje, w których bazą jest mech drzewny, bergamotka, paczula i labdanum – żywica otrzymywana z niektórych gatunków czystka),
  • cytrusowe,
  • kwiatowe,
  • skórzane,
  • orientalne.

Każda kategoria dzieli się jeszcze na mniejsze podgrupy, np. perfumy aromatyczne mogą być jednocześnie wodne, fougere (leśne), owocowe, zielone i przyprawowe. W takiej masie propozycji można poczuć jak słoń w składzie porcelany. Jak dobrać perfumy – o jakich zasadach pamiętać i na co uważać?

Jak wybrać perfumy?

Jeśli zwracasz uwagę na to, jak wyglądasz i chcesz dobrać zapach do swojego wizerunku, będziesz potrzebował kilku flakonów perfum – podobnie jak kilku par butów. Rodzaje perfum męskich można podzielić również w zależności od okazji. Potrzebujesz perfum:

  • do pracy,
  • na dzień wolny
  • na wyjścia – wieczorowych i klubowych.

Perfumy do pracy powinny być świeże i nieinwazyjne – nie powinny przeszkadzać ani Twojemu szefowi, ani klientom czy współpracownikom. Do tej kategorii można zaliczyć wszystkie perfumy z „cologne” lub “sport” w nazwie (możesz użyć ich również na siłownię, gdzie nie będą nikomu zawadzać). Często dominują w nich nuty cytrusowe i aromatyczne.

W dzień wolny panuje pełna dowolność – to najbardziej pojemna kategoria. Tutaj możesz śmiało kierować się wyłącznie swoim gustem, wybierając ulubioną kategorię zapachową. Na wieczorne wyjścia polecamy perfumy szyprowe, skórzane, drzewne i orientalne. W przypadku tych ostatnich trwałość często jest powalająca. Mogą się one utrzymywać nawet przez kilkanaście godzin, mimo prysznica i mają dużą projekcję (czują je osoby oddalone nawet o 5-10 m od Ciebie). Jeśli chcesz zwiększyć trwałość swoich perfum, koniecznie zerknij do artykułu “Jak nosić perfumy, by zwiększyć ich trwałość?”.

Jak dobrać perfumy do siebie?

Wybierając się na poszukiwania perfum, pamiętaj o kilku zasadach. Przede wszystkim odpowiedz (sam sobie, konsultantowi w dalszej kolejności) na pytanie, jakie zapachy lubisz: świeże, orientalne, a może kwiatowe lub skórzane, jak zapach skórzanej kurtki lub zamszu? Istnieją również bardziej oryginalne, industrialne kompozycje, np. z nutami smoły, atramentu czy asfaltu.

Jak dobrać perfumy do siebie? Z pomocą przyjdzie Ci internet. Poszukując inspiracji i konkretnych nazw do przetestowania, możesz skorzystać z portalu Fragrantica, gdzie po wybraniu danej nuty, którą lubisz, otrzymasz konkretne propozycje marek i zapachów. Na testy zabierz dwa wolne od zapachów nadgarstki (i przedramiona) oraz… długopis oraz kilka wacików bawełnianych i woreczków foliowych.

Nadgarstki poświęć na zapachy, które chcesz poznać na skórze – perfumy na skórze układają się inaczej niż na papierowym blotterze (papierowym pasku do spsikania) czy na materiale. Testowy wacik nasączony zapachem i zapakowany szczelnie do woreczka będziesz mógł powąchać nawet i jutro, bez ryzyka, że zapach się ulotni. Poznasz też po kilku-kilkunastu godzinach serce i bazę zapachu. Obejdzie się bez przykrych niespodzianek – przypadków, w których głowa (nuty początkowe) są przepiękne, ale perfumy z czasem skręcają w niespodziewane rejony. Podczas testów, po popsikaniu nie pocieraj nadgarstkiem o nadgarstek – pocieranie niszczy molekuły perfum i zapach może nie wybrzmieć na Tobie tak, jak planował to jego twórca (tzw. nos).

Jak rozpoznać oryginalne perfumy?

Na rynku, zwłaszcza w internecie, jest obecnie szeroka oferta perfumerii online. Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać perfumy bez kupowania kota w worku, mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Przede wszystkim zwróć uwagę na ceny. Podejrzane są oferty i sklepy oraz portale aukcyjne, na których ceny są ujednolicone (gdzie różne zapachy kosztują tyle samo lub podobnie, często grubo poniżej ceny rynkowej – w okolicach 120-150 zł). Nikt myślący o swoim biznesie na poważnie nie będzie ujednolicał cen w ten sposób – i to tak, by na tym jeszcze tracić. Zanim klikniesz, przeczytaj też opinie na temat sklepów w internecie, wraz z odpowiedziami samego sprzedawcy – one też obrazują, z kim masz do czynienia i jak reaguje on na podejrzenia o podróbkach.

Uważaj na podróbki i odpowiedniki: zapachy w bardzo podobnych butelkach i bardzo podobnych nazwach, wzorowanych na oryginalnych. Często kosztują one mniej niż oryginalne i są zachwalane jako trwalsze, ale produkty tego typu nie posiadają żadnego atestu czy składu na opakowaniu – jeśli złapiesz alergię, nie będziesz nawet wiedział, na co (i nie masz świadomości tego, co w ogóle nakładasz na skórę, gdyż nie zostało to w żaden sposób przebadane i sprawdzone). Są one sprzedawane w tzw. rozlewniach, a warunki produkcji takich perfum są dalekie od higienicznych – przypominają raczej domową wytwórnię bimbru niż ekskluzywnych perfum.

W razie wątpliwości zawsze możesz poradzić się też na jednej z perfumeryjnych grup na FB dla pasjonatów – wysłać zdjęcia flakonu i poczekać na weryfikację. Podróbki są robione coraz lepiej, ale w przypadku np. perfum Chanel często korek jest plastikowy, blaszki przytwierdzone krzywo, widać zgrzew na szkle, nalepki są krzywo umieszczone, a rurka gruba niemal jak rurki do napojów.

W wielu perfumeriach internetowych, zamiast zamawiać flakon w ciemno, możesz zdecydować się na próbkę. W ten sposób odkryjesz, co Ci się podoba – świat perfum stoi przed Tobą otworem. Warto w tej dziedzinie nieco poeksperymentować, tym bardziej, że zapach na kobiety działa jak afrodyzjak. Samo dobieranie i testowanie zapachów to też świetna zabawa, a przy okazji ćwiczenie zmysłu węchu (oraz uczta dla zmysłów, dla kobiet i otoczenia).


Sklep OZONEE
 
OZONEE

Author OZONEE

More posts by OZONEE

Leave a Reply