fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Dobrze dobrane perfumy to doskonałe zwieńczenie każdej stylizacji eleganckiego mężczyzny. Czym kierować się w wyborze i jakich błędów unikać? Jak dobrać perfumy do siebie i swojego wizerunku? Jak rozpoznać oryginalne perfumy? Radzimy w artykule! Po jego lekturze będziesz zdecydowanie lepiej pachnieć – a to działa na płeć piękną!

Dobrze dobrane perfumy są dla stylizacji i Twojego wizerunku jak buty – na pierwszy rzut oka niezauważalne, ale niezwykle ważne. Węch to niedoceniany zmysł, ale jako jedyny budzi takie emocje i sentymenty w podprogowy sposób. Nie bez powodu konkretne kompozycje zapachowe są wykorzystywane również w butikach, biurach czy drogeriach. Mają one za zadanie sprawić, byś poczuł się dobrze, kojarzył dane miejsce w pozytywny sposób lub myślał, że to miejsce „klasy premium”. Słowem: możesz być dzięki nim postrzegany na różne sposoby – w zależności od tego, czym pachniesz.

Jak wybrać perfumy, kiedy półki sklepów online i perfumerii stacjonarnych uginają się od mnóstwa flakonów, a zadaniem konsultantów jest „podkręcić” sprzedaż danej marki i przekonać Cię do zakupu  określonych perfum? Jak dobrać perfumy do siebie, zamiast do oczekiwań marketingowców? Oto nasz krótki przewodnik.

wyprzedaż do 70%

Rodzaje perfum męskich

Być może Cię to zaskoczy, ale współczesne perfumy coraz rzadziej dzielą się na typowo damskie i męskie. Wchodząc do niszowych perfumerii często znajdziesz wszystkie na jednym regale, bez sztywnego podziału. Często też kobiety i mężczyźni pożyczają sobie wzajemnie perfumy lub wersja damska i męska perfum różnią się od siebie nieznacznie (tak jak w przypadku Obsession for men / for women Calvina Kleina – sprawdź sam!). W tym przypadku wersja damska pachnie na skórze męskiej lepiej niż męska, którą bardziej cenią kobiety.

Perfumerie mainstreamowe (sieciowe) wciąż stosują jednak starą szkołę i dzielą działy na damskie i męskie. Perfumy, nie tylko męskie, ale i damskie, możemy podzielić na:

  • aromatyczne (oparte na olejkach eterycznych z ziół i przypraw),
  • szyprowe (kompozycje, w których bazą jest mech drzewny, bergamotka, paczula i labdanum – żywica otrzymywana z niektórych gatunków czystka),
  • cytrusowe,
  • kwiatowe,
  • skórzane,
  • orientalne.

Każda kategoria dzieli się jeszcze na mniejsze podgrupy, np. perfumy aromatyczne mogą być jednocześnie wodne, fougere (leśne), owocowe, zielone i przyprawowe. W takiej masie propozycji można poczuć jak słoń w składzie porcelany. Jak dobrać perfumy – o jakich zasadach pamiętać i na co uważać?

Jak wybrać perfumy?

Jeśli zwracasz uwagę na to, jak wyglądasz i chcesz dobrać zapach do swojego wizerunku, będziesz potrzebował kilku flakonów perfum – podobnie jak kilku par butów. Rodzaje perfum męskich można podzielić również w zależności od okazji. Potrzebujesz perfum:

  • do pracy,
  • na dzień wolny
  • na wyjścia – wieczorowych i klubowych.

Perfumy do pracy powinny być świeże i nieinwazyjne – nie powinny przeszkadzać ani Twojemu szefowi, ani klientom czy współpracownikom. Do tej kategorii można zaliczyć wszystkie perfumy z „cologne” lub “sport” w nazwie (możesz użyć ich również na siłownię, gdzie nie będą nikomu zawadzać). Często dominują w nich nuty cytrusowe i aromatyczne.

W dzień wolny panuje pełna dowolność – to najbardziej pojemna kategoria. Tutaj możesz śmiało kierować się wyłącznie swoim gustem, wybierając ulubioną kategorię zapachową. Na wieczorne wyjścia polecamy perfumy szyprowe, skórzane, drzewne i orientalne. W przypadku tych ostatnich trwałość często jest powalająca. Mogą się one utrzymywać nawet przez kilkanaście godzin, mimo prysznica i mają dużą projekcję (czują je osoby oddalone nawet o 5-10 m od Ciebie). Jeśli chcesz zwiększyć trwałość swoich perfum, koniecznie zerknij do artykułu “Jak nosić perfumy, by zwiększyć ich trwałość?”.

Jak dobrać perfumy do siebie?

Wybierając się na poszukiwania perfum, pamiętaj o kilku zasadach. Przede wszystkim odpowiedz (sam sobie, konsultantowi w dalszej kolejności) na pytanie, jakie zapachy lubisz: świeże, orientalne, a może kwiatowe lub skórzane, jak zapach skórzanej kurtki lub zamszu? Istnieją również bardziej oryginalne, industrialne kompozycje, np. z nutami smoły, atramentu czy asfaltu.

Jak dobrać perfumy do siebie? Z pomocą przyjdzie Ci internet. Poszukując inspiracji i konkretnych nazw do przetestowania, możesz skorzystać z portalu Fragrantica, gdzie po wybraniu danej nuty, którą lubisz, otrzymasz konkretne propozycje marek i zapachów. Na testy zabierz dwa wolne od zapachów nadgarstki (i przedramiona) oraz… długopis oraz kilka wacików bawełnianych i woreczków foliowych.

Nadgarstki poświęć na zapachy, które chcesz poznać na skórze – perfumy na skórze układają się inaczej niż na papierowym blotterze (papierowym pasku do spsikania) czy na materiale. Testowy wacik nasączony zapachem i zapakowany szczelnie do woreczka będziesz mógł powąchać nawet i jutro, bez ryzyka, że zapach się ulotni. Poznasz też po kilku-kilkunastu godzinach serce i bazę zapachu. Obejdzie się bez przykrych niespodzianek – przypadków, w których głowa (nuty początkowe) są przepiękne, ale perfumy z czasem skręcają w niespodziewane rejony. Podczas testów, po popsikaniu nie pocieraj nadgarstkiem o nadgarstek – pocieranie niszczy molekuły perfum i zapach może nie wybrzmieć na Tobie tak, jak planował to jego twórca (tzw. nos).

Jak rozpoznać oryginalne perfumy?

Na rynku, zwłaszcza w internecie, jest obecnie szeroka oferta perfumerii online. Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać perfumy bez kupowania kota w worku, mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Przede wszystkim zwróć uwagę na ceny. Podejrzane są oferty i sklepy oraz portale aukcyjne, na których ceny są ujednolicone (gdzie różne zapachy kosztują tyle samo lub podobnie, często grubo poniżej ceny rynkowej – w okolicach 120-150 zł). Nikt myślący o swoim biznesie na poważnie nie będzie ujednolicał cen w ten sposób – i to tak, by na tym jeszcze tracić. Zanim klikniesz, przeczytaj też opinie na temat sklepów w internecie, wraz z odpowiedziami samego sprzedawcy – one też obrazują, z kim masz do czynienia i jak reaguje on na podejrzenia o podróbkach.

Uważaj na podróbki i odpowiedniki: zapachy w bardzo podobnych butelkach i bardzo podobnych nazwach, wzorowanych na oryginalnych. Często kosztują one mniej niż oryginalne i są zachwalane jako trwalsze, ale produkty tego typu nie posiadają żadnego atestu czy składu na opakowaniu – jeśli złapiesz alergię, nie będziesz nawet wiedział, na co (i nie masz świadomości tego, co w ogóle nakładasz na skórę, gdyż nie zostało to w żaden sposób przebadane i sprawdzone). Są one sprzedawane w tzw. rozlewniach, a warunki produkcji takich perfum są dalekie od higienicznych – przypominają raczej domową wytwórnię bimbru niż ekskluzywnych perfum.

W razie wątpliwości zawsze możesz poradzić się też na jednej z perfumeryjnych grup na FB dla pasjonatów – wysłać zdjęcia flakonu i poczekać na weryfikację. Podróbki są robione coraz lepiej, ale w przypadku np. perfum Chanel często korek jest plastikowy, blaszki przytwierdzone krzywo, widać zgrzew na szkle, nalepki są krzywo umieszczone, a rurka gruba niemal jak rurki do napojów.

W wielu perfumeriach internetowych, zamiast zamawiać flakon w ciemno, możesz zdecydować się na próbkę. W ten sposób odkryjesz, co Ci się podoba – świat perfum stoi przed Tobą otworem. Warto w tej dziedzinie nieco poeksperymentować, tym bardziej, że zapach na kobiety działa jak afrodyzjak. Samo dobieranie i testowanie zapachów to też świetna zabawa, a przy okazji ćwiczenie zmysłu węchu (oraz uczta dla zmysłów, dla kobiet i otoczenia).


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz