fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

W końcu można wyjść do ludzi, iść na siłownię albo posiedzieć w pubie ze znajomymi. Większość odetchnęła z ulgą, ale dla osób nieśmiałych życie po pandemii stało się sporym wyzwaniem. Jak przełamać nieśmiałość i znów wyjść do ludzi? Mamy dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek!

Długotrwała izolacja i surowe obostrzenia chyba wszystkim dały się we znaki. Można by pomyśleć, że gdy tylko świat wróci do względnej normalności, każdy odetchnie z ulgą i czym prędzej rzuci w wir życia społecznego. Tymczasem sprawy mają się zupełnie inaczej!

wyprzedaż do 70%

Jak pandemia zmieniła nasze życie?

Wiele osób radośnie przywitało koniec izolacji, ale są i tacy, których powrót do życia po pandemii napawa całkowitym przerażeniem. W marcu zeszłego roku świat dosłownie stanął na głowie i nie ma co ukrywać, że od tamtego czasu wiele się zmieniło. Przyzwyczailiśmy się do pracy zdalnej, spędzania większości wolnego czasu w domu oraz wirtualnych spotkań ze znajomymi.

Długotrwała izolacja w domu spowodowała zmianę nawyków – nasz mózg lubi przyzwyczajenia i niechętnie adaptuje się do nowych warunków. Jeśli spędzałeś dużo czasu w domu, mózg musi się z powrotem „przestawić” na starą, dobrą „normalność”.

Niektórym ciężko tak po prostu odłożyć to na bok i znów wyjść do ludzi. Życie po pandemii będzie najtrudniejsze dla osób nieśmiałych i introwertycznych, które już wcześniej słabo radziły sobie w interakcjach z innymi ludźmi.

otwarcie knajpy

Jestem nieśmiały – co robić po pandemii?

Izolacja pogłębiła nieśmiałość wielu osób, więc teraz poznawanie nowych ludzi i spotkania w dużym gronie urastają do rangi poważnego problemu. Z pozoru całkiem zwyczajne rzeczy, takie jak pogawędki z kolegami z pracy, zagadywanie do dziewczyn czy small talk w windzie z sąsiadem stały się sprawą nie do przeskoczenia dla wielu introwertyków. Jak sobie poradzić i przełamać nieśmiałość po pandemii?

Jak przełamać nieśmiałość? 4 użyteczne wskazówek

1. Daj sobie czas

Jeśli też jesteś nieśmiały, pewnie wolałbyś po prostu zostać w domu i nie zmuszać się do żadnych interakcji z innymi ludźmi. Czy to dobre rozwiązanie? Niestety nie. Podobna taktyka na dłuższą metę przyniesie więcej szkód niż pożytku, bo sprawi, że jeszcze bardziej odseparujesz się od świata, a powrót do niego będzie trudniejszy.

Życie po pandemii i powrót do normalności może przerażać, ale trzeba dać sobie szansę! Zacznij od małych rzeczy, spotykaj się z osobami, które dobrze znasz i przy których czujesz się swobodnie. Potem wybierz się na spotkanie w większej grupie. Z czasem będzie coraz łatwiej!

samotny facet

2. Zmień nastawienie

Żeby przełamać nieśmiałość, trzeba trochę zmienić swój sposób myślenia. Nieśmiałość u wielu osób wynika także z obawy przed oceną innych. Takie osoby w grupie bacznie się pilnują i uważają na to, co mówią lub robią. W ten sposób jeszcze bardziej zwracają na siebie uwagę, bo ich zachowanie nie jest naturalne.

Co robić zamiast tego? Spotykając się ze znajomymi, odwróć uwagę od siebie i trzymaj nerwy na wodzy. Spróbuj nie myśleć przez chwilę o sobie, tylko skup się na tym, co mówią inni. Słuchaj i spróbuj włączyć się do dyskusji, np. zadając jakieś pytanie. Sam zobaczysz, jak szybko ludzie wciągną Cię w rozmowę!

uśmiechnięty facet

3. Pozytywna wizualizacja

Techniką pomocną w przełamywaniu nieśmiałości jest też pozytywna wizualizacja. Na czym to polega? Chodzi o to, żebyś wyobraził sobie siebie w sytuacji, w której zwykle czujesz się nieswojo. Pomyśl sobie, że jesteś pewny siebie, otwarty i możesz zrobić dosłownie wszystko, nawet zagadać do całkiem obcej dziewczyny, albo opowiedzieć dowcip przed dużą grupą ludzi. Taka wizualizacja przeprogramuje Twoje myślenie i da Ci więcej pewności w realnym życiu!

4. Wyznaczaj sobie nowe cele

W przełamywaniu nieśmiałości wcale nie chodzi o to, by od razu stać się duszą towarzystwa i wodzirejem każdej imprezy. Zacznij od małych kroków. Mogą to być jakieś rzeczy, które zawsze chciałeś zrobić, ale nie miałeś odwagi.

Może myślałeś o założeniu konta na Tinderze? Świetnie! Niech to będzie Twój cel do zrealizowania na ten tydzień. A może w czasie pandemii poznałeś w internecie jakąś dziewczynę? Umówimy się, że do końca tygodnia zaprosisz ją na kawę. Robiąc takie rzeczy i radząc sobie z nimi, nabierzesz odwagi i ochoty na więcej!

Życie po pandemii nie wygląda już tak, jak wcześniej. Nieśmiałość i poczucie wyobcowania wielu osób, o którym alarmują psycholodzy, to tylko jedno ze zjawisk, z jakimi będziemy się mierzyć. Kolejnym jest tak zwany doomscrolling, o którym przeczytasz w naszym poprzednim artykule.

randka na tarasie


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz