fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Jaka długość spodni

Zastanawiasz się, jaka długość spodni jest najlepsza? Odpowiedź Cię nie ucieszy – to zależy. Nie musisz się jednak o nic martwić. Dzisiaj podpowiemy, jak dobrać długość nogawki w przypadku najpopularniejszych modeli spodni, które każdy facet powinien mieć w swojej szafie.

Wybór spodni nie jest łatwą sprawą. Zaczynając od odpowiedniej szerokości w pasie, przez kolor, materiał, styl i model, a kończąc na nogawce i jej długości. Ostatnia kwestia jest niestety często przez nas pomijana.

Wbrew pozorom, to od szerokości nogawki powinna zależeć jej długość. I tak w przypadku różnych modeli spodni, powinniśmy podchodzić do tego zagadnienia indywidualnie. Można powiedzieć, że jeansy joggerom nierówne.

Moda na poważnie

Tutaj wszystko jest zależne od szerokości nogawki. Jeśli chcesz dobrze wyglądać w spodniach z wąską nogawką (styl włoski), powinna być ona stosunkowo krótka. Na pewno krótsza od tej w spodniach w tzw. stylu amerykańskim, czyli wyróżniających się szerszą nogawką. Skąd ta zależność?

Idealna długość spodni garniturowych

Wynika to z tego, że spodnie o szerokiej nogawce mogą swobodnie układać się na bucie i – w zależności od różnych mód – sięgać od połowy cholewki, nawet do obcasa. Spodnie o węższej nogawce,  jeśli będą za długie, zaczną się zwijać na kształt harmonijki. Nie dość, że wygląda to nieestetycznie, to jeszcze skraca nogę. Dlatego garniturowe spodnie o wąskiej nogawce powinny sięgać do linii buta, a nawet lekko odkrywać skarpetę.

Skoro jesteśmy już w temacie mody oficjalnej, radzimy też sprawdzić, jak nosić garnitur.

Jaka długość spodni „na co dzień”?

W przypadku spodni takich jak chinosy i jeansy, warto stosować zasadę, którą kierujemy się przy spodniach eleganckich. Jeśli wybierasz luźniejsze jeansy lub chinosy, niech będą dłuższe – ich nogawki  mogą lekko opadać na buty. Jeśli wolisz natomiast spodnie o wąskiej nogawce, najlepiej, by kończyły się one na wysokości buta – nieco poniżej kostki.

Co innego, jeśli chodzi o joggery. Joggery to specyficzny typ spodni (zresztą sami o tym wspominaliśmy, kiedy pytaliśmy, czy masz już spodnie typu jogger), dlatego ich nogawki zawsze powinny kończyć się powyżej buta. Co ważne, mogą się przy tym lekko zginać czy marszczyć – w końcu taka ich natura! To samo dotyczy spodni baggy, czyli modelu wyróżniającego się dość wąskimi nogawkami i nisko opuszczonym krokiem.

Gdy gwiazdą jest… skarpeta

To tyle, jeśli chodzi o klasyczne zasady. Odkąd skarpety stały się pełnoprawnym męskim dodatkiem, niektórzy zaczęli podwijać nogawki, by dodatkowo wyeksponować kolor czy wzór skarpet. Jeśli nie straszne Ci innowacje i lubisz się wyróżniać, ta moda z pewnością przypadnie Ci do gustu. W tym przypadku warto jednak popracować nad doborem skarpet. W końcu awansują one z roli dodatku do pełnoprawnego elementu stylizacji. W związku z tym należy im się taka sama, jak nie większa uwaga. O tym, jak dobrać skarpety, przeczytasz w poprzednim wpisie.

zobacz w sklepie


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz