fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

pasek do spodni

Męskie paski do spodni należą chyba do najpopularniejszych akcesoriów. Mimo że nosimy je praktycznie codziennie, zwykle niewiele o nich wiemy. Czas to zmienić! Właśnie dlatego, z myślą o Was, przygotowaliśmy szybki przegląd pasków.

Jakie paski znajdziemy w sklepach? Jaki  rodzaj i kolor paska dobrać do spodni? Jakiej długości pasek będzie najlepszy? A wreszcie – jak dbać o paski? O tym wszystkim w dzisiejszym wpisie.

Wiedza o paskach zazwyczaj kończy się na rozróżnieniu ich na elegancki i ten drugi. Jest to jednak błędne myślenie, gdyż rodzajów pasków można wymieniać bez liku. Są one stworzone do konkretnych ubrań i stylów. Dlatego też, żeby dobrze wyglądać, należy wiedzieć, jaki pasek najlepiej pasuje do danej okazji i wybranej stylówki.

Podstawowe rodzaje pasków

Jak już wcześniej wspomnieliśmy – pasków jest cała masa. Możemy jednak wyróżnić kilka podstawowych rodzajów tego uwielbianego przez mężczyzn dodatku. Pierwszym i zdecydowanie najważniejszym typem są skórzane paski do spodni. Mogą się między sobą różnić przeznaczeniem oraz detalami. Najbardziej znane są te eleganckie, które nosimy do garnituru.

Równie popularne są paski materiałowe, które z natury są przeznaczone do luźnych i codziennych outfitów. Są też paski plecione. Ich zastosowanie zależy zwykle od materiału, z jakiego zostały wykonane. No i na koniec tzw. „paski łączone”.

Paski łączone wykonane są z różnych materiałów, a co więcej, wyróżniają się rozmaitymi dodatkami, np. ćwiekami. Znajdziemy wśród nich wiele ekstrawaganckich i nietypowych opcji oraz twory przeszłości, które przepadły wraz ze swoją epoką i jej modą.

Pasek skórzany, czyli najważniejszy przedstawiciel swojego gatunku

Skórzany pasek do spodni to przede wszystkim synonim elegancji. Dlatego decydując się na garnitur i dobierając do niego czarny pasek z błyszczącej skóry z klasyczną metalową klamrą, mamy gwarancję, że będziemy wyglądać tak, jak należy. W przypadku dopracowanego pod każdym względem stylu oficjalnego z pewnością wiele do powiedzenia miałby James Bond. Dlatego też odsyłamy do wpisu „4 bezcenne rady od Agenta 007

Wracając do pasków – są też opcje bardziej odważne, które najlepiej sprawdzą się w  przypadku (smart) casualu. Mamy do wyboru różne odcienie brązu i szarości, dodatkowe przeszycia, a także szersze lub bardziej ozdobne klamry. Wybór pasków skórzanych jest tak skrajnie szeroki, jak ilość stylizacji, do których pasują. Wśród nich znajdziemy coś do jeansów i do garnituru. Zdecydowanie must-have dla każdego gentlemana.

Pasek pleciony – dla każdego coś dobrego

Wśród nich znajdą się zarówno te wykonane ze skóry (tego typu paski plecione są idealne do butów zamszowych oraz wszelkich stylówek z pogranicza sportowego luzu i umiarkowanej elegancji), jak i z materiału. Materiałowe plecionki to świetna opcja do luźnej stylówki – jeansów w połączeniu z t-shirtem czy chinosów w zestawie z codzienną koszulą. Warto mieć w szafie chociaż po jednym z takich pasków!

Paski materiałowe, czyli opcja nie tylko na wakacje

Nic tak dobrze nie sprawdza się w towarzystwie jasnych spodenek i lekkich ubrań, jak pasek wykonany z materiału. W tym przypadku możemy szaleć ze wzorkami, klamrami oraz długością. Pełna swoboda. Ważne, żeby się czuć dobrze. Oczywiście tego typu paski sprawdzą się nie tylko wtedy, gdy na termometrze +25. Będą doskonałym uzupełnieniem wszystkich, nawet zimowych stylówek – byle tych casualowych!

Co do pozostałych pasków, które łączą w sobie wiele materiałów i detali, ciężko jest określić ich ogólne zastosowanie. Są one tak różnorodne w swoim wyglądzie i wykonaniu, że każdy zasadniczo pasuje do czego innego i wymagałby indywidualnego opisu.

Jak dobrać odpowiednią długość paska?

W przypadku pasków skórzanych sprawa jest stosunkowo prosta. Pasek powinien być o kilkanaście centymetrów dłuższy niż obwód naszego pasa. Daje to swobodę zapięcia oraz powoduje, że pasek nie odstaje nadmiernie po założeniu – dzięki temu wyglądamy elegancko. Podobna zasada dotyczy skórzanych pasków plecionych.

Co innego w przypadku pasków wykonanych z materiałów. W tym przypadku panuje większa dowolność. Ich długość powinna zależeć przede wszystkim od stylu, jaki preferujemy, a także od tego, co najbardziej nam się podoba. Materiałowe paski stworzone są do luźnych stylizacji, a te w końcu tolerują różne wariacje.

Jak dbać o pasek do spodni?

Jeśli chodzi o paski skórzane, to na rynku znajduje się cała masa specyfików do pielęgnacji skóry szorstkiej, błyszczącej, matowej i śliskiej – do wyboru, do koloru. Paski materiałowe lubią się brudzić, jednak nie nadają się do prania w pralce, bo ta zostałaby zmasakrowana przez klamrę. Można je za to swobodnie wyprać ręcznie i wysuszyć. Pasek będzie wyglądał jak nowy!

Przeraża Was pralka? Polecamy nasz poradnik „Pranie po męsku” – dzięki tej lekturze oszczędzicie na pralniach chemicznych bądź zapunktujecie u dziewczyny, mamy czy babci (skreślić niepotrzebne).


Sklep OZONEE
 

Dołącz do dyskusji 2 komentarze

Odpowiedz