fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Marzy Ci się własna domowa siłownia? Żaden problem! Jeśli tylko dysponujesz odrobiną wolnej przestrzeni, możesz już teraz zorganizować sobie w domu prywatną minisiłownię. Wszystko, czego Ci potrzeba to dobry plan działania i spora dawka motywacji.

Zwykle o tej porze roku, kiedy wiosnę już czuć w powietrzu, siłownie przeżywają prawdziwe oblężenie. Wszyscy przypominają sobie, że to już chyba najwyższa pora wziąć się w garść i zrobić formę na lato. W tym roku jest inaczej, bo z powodu pandemii siłownie wciąż są niedostępne. Jedni przyjmują to za dobrą wymówkę, inni biorą sprawy w swoje ręce i szukają wyjścia z sytuacji. Jednym z nich jest urządzenie sobie własnej domowej siłowni. Jak się do tego zabrać?

wyprzedaż do 70%

Jakie zalety może mieć siłownia w domu?

Prywatna siłka w domu to dobre rozwiązanie nie tylko na czas pandemii. Mając pod ręką wszystkie najpotrzebniejsze sprzęty do ćwiczeń, możesz zrobić trening kiedy chcesz, o dowolnej porze dnia. Nie tracisz czasu na dojazdy na siłownię i nie musisz czekać w kolejce do najbardziej obleganych przyrządów. No i, jak już się odpowiednio wyposażysz, to nie będziesz musiał płacić za żadne karnety. Chyba… że zaprosisz swoich ziomków do wspólnego pakowania i wymyślisz kreatywny sposób zapłaty za skorzystanie. 😉

Domowa siłownia to także duża wygodna. Możesz ćwiczyć w zaciszu własnego mieszkania, gdzie nikt Ci nie przeszkadza ani nie rozprasza. To duża zaleta, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz przygodę z treningami i krępuje Cię ćwiczenie przy innych.

Siłownia w domu. Wybór miejsca

Idealnym rozwiązaniem byłoby urządzenie siłowni w osobnym pomieszczeniu. O ile mieszkasz w domu albo większym mieszkaniu, być może uda Ci się wygospodarować jakiś mniejszy, nieużywany pokój. Jeżeli nie masz takiej możliwości, to też nic straconego! Domowa siłownia może powstać nawet w wydzielonej strefie sypialni, salonu, garażu albo piwnicy.

ćwiczenia rano

Siłownia w salonie to dobra opcja, kiedy mieszkasz sam. Jeśli w domu są inne osoby, może być już dużo trudniej. Dlatego lepiej wybrać pomieszczenie, do którego pozostali domownicy zaglądają rzadziej. Piwnica lub garaż to miejsca z największym potencjałem, ale jeżeli nie masz nic takiego do dyspozycji, możesz urządzić minisiłownię nawet w sypialni. Co powinno składać się na wyposażenie domowej siłowni?

Minisiłownia w salonie – jak ją urządzić?

Do urządzenia siłki w domu wcale nie trzeba wiele. Jeśli organizujesz ją w salonie lub sypialni, a do dyspozycji masz tylko niewielki kącik, skup się na kilku podstawowych akcesoriach. Niezbędny sprzęt do siłowni domowej, to przede wszystkim:

  • hantle,
  • skakanka,
  • steper.

Wydaje się, że to niewiele, ale kto powiedział, że formę można zrobić tylko na drogim sprzęcie z siłowni? Nawet z tak podstawowym wyposażeniem dasz radę zrobić porządny trening solo albo z partnerką.

mata do ćwiczeń

Ważnym elementem wyposażenia domowej siłowni jest mata do ćwiczeń. Warto o niej pomyśleć, zwłaszcza jeśli podłoga w pomieszczeniu jest śliska i trudno stanąć na niej stabilnie. Mata zapewni Ci bezpieczeństwo i większy komfort podczas treningów.

Domowa siłownia w wydzielonym pomieszczeniu

Jeśli masz do dyspozycji wolne pomieszczenie, możesz zaprojektować całą domową siłownię od podstaw. Fragment podłogi warto wyłożyć gumowymi matami antypoślizgowymi, dzięki którym podłoże stanie się bardziej stabilne. Na ścianach możesz zainstalować drabinkę, która przyda Ci się w czasie wykonywania wielu różnych ćwiczeń. Tym, co może pomóc Ci w czasie treningów, jest także lustro, najlepiej duże na całą ścianę. Ćwicząc przed nim, będziesz mógł kontrolować swoją postawę i obserwować czy prawidłowo wykonujesz ćwiczenia.

Wyposażenie domowej siłowni. W jaki sprzęt warto inwestować?

Wszystko zależy od efektów, jakie chcesz osiągnąć. Jeśli marzy Ci się siłownia z prawdziwego zdarzenia, zainwestuj w podstawowe maszyny do ćwiczeń, takie jak orbitrek albo rower stacjonarny. Na rowerku spalisz kalorie i rozgrzejesz się przed treningiem, z kolei z orbitrekiem wykonasz porządny trening aerobowy, który rozrusza całe ciało.

Jeśli chcesz wyrzeźbić sylwetkę, zainwestuj też w sztangę – gryf,  kilka talerzy o różnej wadze oraz ławeczkę. Z takim sprzętem nawet siłownia w salonie będzie wyglądała niczym profesjonalny klub sportowy.

domowa siłownia

Pamiętaj, że porządnie wykonany trening to dopiero połowa sukcesu. Reszta zależy od Twojej diety. W jednym z poprzednich artykułów znajdziesz kilka najważniejszych faktów i mitów dotyczących diety.


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz