fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

O maturze mówi się, że jest to najważniejszy test wiedzy w życiu. Jest więc zupełnie normalnym, że dzień przed maturą łapie nas stres przed egzaminem. Ostatnie godziny przed pisemnymi i ustnymi bojami w szkole warto poświęcić na relaks, żeby następnego dnia móc się zmierzyć z maturalną udręką. Jak więc skutecznie odstresować się przed egzaminem maturalnym?

wyprzedaż do 70%

Dzień przed maturą przede wszystkim odpoczynek

Ostatni dzień przed maturą najlepiej spędzić z dala od książek, które są bardzo bliskim przyjacielem paniki. Tuż przed egzaminem odłóż je gdzieś w daleki kąt i pozwól sobie na chwile relaksu. Jasne, jeśli obijałeś się przez te wszystkie miesiące przed maturą i masz wrażenie, że nic nie umiesz, to w ten dzień musisz jednak przysiąść. Jednak nawet wtedy, jeśli to możliwe, postaraj się wygospodarować choćby kilka godzin na relaks.

Wyjście ze znajomymi, czyli najlepszy lek na stres przed egzaminem

Pamiętaj, że pewnie nie tylko Ty spędziłeś ostatnie kilka dni na wkuwaniu i stresie przed egzaminem. Prawdopodobnie, w tej samej sytuacji jest większość Twoich znajomych, którzy z niecierpliwością czekają na „dzień sądu”. Najlepiej umówcie się na jakiś wypad i jak ognia unikajcie tematów okołomaturalnych.

Relax przed maturąPoćwicz na świeżym powietrzu

Sport na świeżym powietrzu pozwoli Ci nie tylko na pozbycie się stresu i wyładowanie negatywnych emocji, ale także może być, paradoksalnie – pomocny w samym przygotowaniu do egzaminu. Uprawianie sportu zdecydowanie poprawia naszą koncentrację i pozwala dotlenić mózg, kiedy ten tego potrzebuje. Dlatego dzień przed maturą wybierz się na poranne bieganie lub rower, a jeśli siły witalne Cię opuszczają, to po prostu wyjdź na dłuższy spacer.

Rowerzysta w lesiePorządnie się wyśpij

Jedną z najważniejszych, a przy tym najbardziej oczywistych rzeczy, na którą powinieneś zwrócić uwagę dzień (a tak naprawdę noc) przed maturą jest to, żeby dobrze się wyspać. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że nasz mózg dużo lepiej pracuje, gdy jesteśmy wypoczęci. Łatwo to jednak napisać, a trudniej zrobić – ze względu na stres może Ci być trudno zasnąć. Jeśli nerwy nie dają Ci spokoju, to dobrym pomysłem będzie wypicie przed snem uspokajających ziół, takich jak np. melisa lub zielona herbata.

Wszystkim tegorocznym maturzystom życzymy powodzenia!

Jeśli nie masz jeszcze pomysłu na maturalną stylizację – zajrzyj do naszego poprzedniego wpisu.


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz