fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

buty ze śmieci UltraBOOST Uncaged Parley

Jeśli los środowiska nie jest Ci obojętny i starasz się kupować etycznie – mamy dla Ciebie ciekawą propozycję od Adidasa – UltraBOOST Uncaged Parley, czyli buty wykonane z plastikowego odzysku z oceanów.

Każdego roku 8 milionów ton plastiku trafia do oceanów. Czy potrafisz sobie wyobrazić taką górę śmieci? Sam fakt zanieczyszczenia oceanu jako takiego nie jest jeszcze najgorszy. Najbardziej zatrważające są skutki takiego niefrasobliwego dryfowania plastiku w wodach Ziemi, które dotyczą wszystkich morskich i oceanicznych stworzeń.

Z pewnością widziałeś zdjęcia pelikanów i delfinów uduszonych plastikowymi torebkami. Jak z horroru wydają się także fotografie żółwi z butelkami wrośniętymi w ich skorupy. Mniejsze elementy plastikowe, jak zakrętki, trafiają do żołądków zwierząt, które umierają w bolesny sposób; zaścielają dno oceanu niszcząc ukwiały, rafy koralowe i wodne rośliny.

Małe kroki – duża zmiana

Oczywiście w pojedynkę nie jesteśmy w stanie nic z tym zrobić, ale warto rozpoczynać od małych kroków. Taką metodę obrał Adidas, który, jako wielki koncern, postanowił zwrócić uwagę reszty świata na ten problem i dać przykład, produkując obuwie z odłowionych z oceanów odpadków.

W obecnym roku na rynku pojawiło się 7 tysięcy par modelu o nazwie UltraBOOST Uncaged Parley. Buty te nie są tanie, ponieważ kosztują ok. 220 dolarów za parę. W 2017 roku Adidas planuje wprowadzić masową produkcję tego modelu i wypuścić 1 milion “śmieciowych” butów – ich cena powinna wtedy znacząco zmaleć.

UltraBOOST Uncaged Parley – design w służbie środowiska

Możesz zastanawiać się, czy tego typu buty mogą być po prostu… ładne. Odpowiedź jest zdecydowanie twierdząca. Adidas dołożył wszelkich starań, aby UltraBOOST Uncaged Parley nie różniły się drastycznie od typowych sneakersów tej marki. Z pewnością wyróżnia je faktura i wzór ukształtowany z przeszyć, przypominający morskie fale.

Poza tym, buty są tak samo wygodne, jak “tradycyjne” modele Adidasa i ukształtowane zgodnie z fizjologicznymi uwarunkowaniami ludzkiej stopy. Obuwie to świetnie sprawdzi się zarówno na co dzień, jak i w czasie uprawiania lekkich sportów.

Moda na ekologiczne pomysły

Buty Adidasa powstały we współpracy z organizacją non profit Parley for the Oceans. Zajmuje się ona zwracaniem uwagi na niebezpieczeństwa płynące z zanieczyszczania mórz i oceanów, a także zachęca do tworzenia inicjatyw praktycznie rozwiązujących ten problem. Na fali tej współpracy Adidas nie tylko wyprodukował UltraBOOST Uncaged Parley, ale także zaplanował stopniowe wycofywanie innego, niż odzyskany z oceanów, plastiku ze swoich butów.

Model, o którym piszemy, należy traktować jako wyjątkowy prototyp. Posiadając go w swojej szafie, możecie być pewni, że aktywnie przyczyniacie się do poprawiania warunków środowiskowych naszej planety i zachęcacie konkurencyjne dla Adidasa firmy do wprowadzania podobnych inicjatyw w ramach własnej działalności. Każdy z nas powinien być zainteresowany tym, aby odzysk materiałów był normą – dzięki temu wszyscy będziemy mogli cieszyć się czystą przestrzenią i praktycznie wykorzystywać tego typu obuwie. A Wy, co sądzicie na temat takiego rozwiązania?

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=HMcIh0JhgcE”][su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=7sHDTwln67c” responsive=”no”]https://www.youtube.com/watch?v=wxKA9be_3Gk[/su_youtube]


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz