fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Horizontal colour image of female polish dancers in traditional folklore costumes on stage

Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego, czyli tak zwana Cepelia, to dzisiaj nie synonim kiczu czy „wiochy”, a nowa moda. Etno to teraz gorące słowo. A Ty, co powiesz na folklor?

Wszystko zaczęło się od polskiego orzełka na t-shirtach od rodzimego projektanta. Dzisiaj w modzie są nie tylko symbole narodowe, ale i wszelkie wzory regionalne. Zamiast słuchać zespołu Mazowsze – ubieraj się jak oni (no, może nie bierz tej rady zbyt dosłownie :)). Nie mów, że jesteś ze Śląska, ale to pokaż! Tylko jak?

[su_spacer size=”10″]

Kupisz orzełka?

Kiedyś tancerz i stylista fryzur. Kilka lat temu postanowił zmienić swoje życie i zostać projektantem. Decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę, bo Robert Kupisz to dzisiaj jedna z lepszych marek modowych, a sam designer stał się ikoną polskiego casualu. Jego prawdziwy numer jeden to t-shirt z orłem. To między innymi jego koszulka jest odpowiedzialna za sukces polskiej miss Euro, czyli Natalii Siwiec. Między modelką a t-shirtem Kupisza zaszła transakcja wiązana. Ona pięknie w nim wyglądała i uśmiechała się ze zdjęć, które okrążyły całą Europę, tym samym rozsławiając nasze godło, jak i samego projektanta. Jednak na godle etno się jeszcze nie kończy…

[su_spacer size=”10″]

Wieś tańczy i śpiewa, czyli moda na Cepelię

Inspiracja sztuką ludową wyszła z podziemia na dobre. Po orzełkach i innych symbolach narodowych przyszedł czas na prawdziwy folklor i sztukę ludową. Jeśli byliście kiedykolwiek w skansenie, wiecie o czym mówię. Dzisiaj, pośród wszechogarniającego trendu na minimalizm, etno to coś zaskakującego. Folk wkroczył do naszego życia z każdej możliwej strony. Jeśli chcesz być modny, spraw sobie nie tylko bluzkę z ludowym motywem, ale i case na telefon, pościel, obraz do domu czy tapetę w bociany. Etnodesign to moda wielobranżowa.

[su_spacer size=”10″]

My Słowianie

Folklor to jednak nie tylko ciuchy i design. Ostatnimi czasy możemy zaobserwować w Polsce modę na wszystko, co zawiera w sobie jakiekolwiek elementy kultury ludowej. Etno wkroczyło więc także do muzyki popularnej. Być może zespoły ludowe cieszą się dzisiaj coraz większym powodzeniem, jednak nie o nich mowa. Od jakiegoś czasu grono muzyków inspirujących się folklorem rośnie w siłę. Na dowód tego, że coś jest na rzeczy – najlepszy przykład, czyli Donatan. Jak widać, etno znajdziemy nie tylko w muzyce alternatywnej, ale i rapie. Dla przypomnienia polecamy wysłuchać (a raczej obejrzeć!) polską kulturę ludową w najlepszym wydaniu. Polska wieś i piękne kobiety naprawdę są w modzie!

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=rr1DSgjhRqE” responsive=”no”][su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=7sHDTwln67c” responsive=”no”]https://www.youtube.com/watch?v=wxKA9be_3Gk[/su_youtube]

[su_spacer size=”10″]

Moda typu folk

Co więc nosić, by być trendy? Ze swojej strony polecamy umiar – no chyba, że chcesz się załapać na etat do Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca. Nie odradzamy folkloru, jednak zalecamy powściągliwość. Najlepiej zdecydować się na motyw w stylu etno co najwyżej na jednym elemencie garderoby. Jeśli zakładasz t-shirt z kurpiowskimi wzorami, odpuść sobie czapkę ze śląskim symbolem. Bądźmy dumni ze swojego ludowego dziedzictwa kulturowego, jednak z głową. Pamiętaj, że co za dużo, to nie zdrowo i nawet polska wsi spokojna, wsi wesoła potrafi czasem wyjść bokiem.

[su_spacer size=”5″]

A Ty co sądzisz o tym trendzie? Zdecydujesz się na koszulkę z ludowym motywem czy raczej „zostajesz w mieście”?


Sklep OZONEE
 

Dołącz do dyskusji 2 komentarze

Odpowiedz