fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

iza_graf

Mówią, że kobieca torebka pełna jest… no właśnie chyba wszystkiego 🙂 To oczywiście prawda. Jednak i męskie kieszenie czy torby bywają wypchane po brzegi. Bez czego faceci nie potrafią się obyć na co dzień?

Termin EDC dotąd znany był jedynie w towarzystwie osób związanych z survivalem i militariami. Ostatnio staje się jednak coraz bardziej popularny także wśród zwykłych facetów. Czym jest? Polacy podeszli do tematu kreatywnie i rozwinęli ten angielski skrót jako Ekwipunek Dźwigany Codziennie.

EveryDay Carry: Tak Na wszelki wypadek

Tego typu ekwipunek rozumiany jest jako zestaw rzeczy, które zwykle nosisz na co dzień, a także takich, które sprawdzą się w przypadku jakiejkolwiek niespodziewanej sytuacji losowej. Wbrew pozorom, każdy z Was, nawet nieświadomie, jest w pewnym stopniu EDC-towcem. W końcu wychodząc z domu zabierasz klucze, smartfon, portfel, a nawet (jeśli należysz do tych naprawdę zapobiegliwych) chusteczki higieniczne. Co kiedy na Twojej drodze pojawi się coś naprawdę niespodziewanego (i nie mówię tu o nagłym ataku kataru)? Wtedy przyda się bardziej rozbudowany Ekwipunek Codzienny.

Idealny EDC

Niespodziewane sytuacje bądź kłopoty, w które można wpaść, zależą przede wszystkim od danej osoby i jej stylu życia. Jeśli należysz do osób aktywnych i nie wyobrażasz sobie żadnego weekendu bez wypadu za miasto, na swojej drodze możesz napotkać inne rzeczy niż Twoja emerytowana sąsiadka, która przesiaduje jedynie przed telewizorem lub na ławce przed blokiem. Stąd też oczywistym jest, że nie ma uniwersalnego ekwipunku „EDC”. Najlepiej by był po prostu jak najbardziej dopasowany do Ciebie, Twojego życia, codziennych aktywności, a także miejsc, w których bywasz.

Rzeczy, które warto dźwigać codziennie

Jak już wiesz, ekwipunek w dużej mierze zależy od Ciebie. O czym jednak warto pamiętać, to jego odpowiednia organizacja. W końcu nie chodzi o to, by poupychać w kieszeniach, plecakach, torbach czy schowkach w samochodzie jak najwięcej rzeczy i mieć problemy ze znalezieniem tej najbardziej niezbędnej w danej chwili. Ekwipunek powinien zostać tak przygotowany, by nie utrudniał codziennego funkcjonowania, a także, byś miał łatwy i szybki dostęp do wszystkich jego elementów.

Co należy do najczęstszego wyposażenia EDC?

Współcześnie numerem jeden będzie smartfon, który dzięki połączeniu z Internetem i wprost niepoliczalnym aplikacjom, może okazać się kołem ratunkowym w prawie każdej sytuacji. Na wypadek rozładowania się baterii, warto mieć ze sobą power bank.

Co jeszcze może Ci się przydać?

  • Wielofunkcyjny scyzoryk
  • Zapalniczka
  • Butelka wody mineralnej
  • Podstawowa apteczka, tj. jakieś tabletki przeciwbólowe, plastry z opatrunkiem bądź bandaż

W końcu nigdy nie wiesz co przyniesie Ci los…

Ciekawy co zawsze nosi ze sobą Adam Savage z kultowych „Pogromców mitów”? Jeśli chcesz się zainspirować jego EDC, odsyłam do poniższego filmiku.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=bypi7h6WOGg”]https://www.youtube.com/watch?v=bypi7h6WOGg[/su_youtube]

Wszystkich preppersów polecam tez wpis o tym, o co chodzi w bushcrafcie.


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz