fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Zaplanowana na sobotę 27.06 premiera niemieckiego serialu Dark już od miesięcy jest wyczekiwania przez wszystkich fanów serii. Czy twórcom uda się zamknąć przynajmniej część wątków otwartych w poprzednich dwóch sezonach?

Jeśli przegapiłeś pierwszy i drugi sezon Dark, to raczej odpuść sobie czytanie tego artykułu z uwagi na możliwe spojlery. Dla tych, którzy być może zapomnieli (choć trudno nam w to uwierzyć) serial opowiada historię zaginięć w Widen. Z pozoru niczym niewyróżniające się miasteczko i jego społeczność, jest wystawiona na poważną próbę. Zaginięcia dzieci z jednej strony mobilizują lokalną policję i rodziców do poszukiwań, ale z drugiej – na wierzch wychodzą różnego rodzaju kłamstwa, tajemnice i brudy. Nie byłoby w tej historii w sumie nic spektakularnie oryginalnego, gdyby nie fakt, że postanowiono tutaj pomieszać motywy okultystyczne z podróżami w czasie, tworząc kilka linearnych osi czasowych, a do tego, relatywnie podchodząc do różnego rodzaju paradoksów.

wyprzedaż do 70%

Dark najlepszym serialem Netflixa

Dark nie bez powodu został wybrany przez użytkowników serwisu Rotten Tomatoes najlepszym serialem ever wyprodukowanym przez Netflixa. To, co go wyróżnia na tle innych produkcji, to właśnie nieszablonowa fabuła, rozbudowane historie postaci i ich losy pokazane z zaskakujących perspektyw. Dark to epicka opowieść o miłości, zdradzie i chęci zmiany. Każdy z widzów ma tutaj swoich ulubionych bohaterów, z czasem okazuje się też, że żadna z postaci nie jest do końca tym, kim się z pozoru wydaje.

Drugi sezon Dark tylko skomplikował sprawę…

[UWAGA, spojler alert]

Drugi sezon Dark, w którym wprowadzono postapokaliptyczną linią czasową (2052 rok), kończy się sugestią, że w trzecim sezonie… poznamy zupełnie nowe uniwersum, w którym postacie znane z lat 1953, 1986, 2019 i 2052… będą żyły w alternatywnym świecie. Sugeruje to pojawienie się „drugiej Marthy” tuż obok zrozpaczonego młodego Jonasa, który jest jednocześnie jej zabójcą – Martha została zastrzelona przez Adama, który, jak wiele na to wskazuje, jest podróżnikiem w czasie i starszą wersją Jonasa. Brzmi zagmatwanie? No to pora na trzecią odsłonę…

Trzeci sezon Dark, czyli witajcie w alternatywnej rzeczywistości

W trailerze Dark 3 słyszymy z narracyjnego offu, że czas nie jest ważny (a to właśnie on był motorem napędowym dwóch poprzednich części). Istotna staje się alternatywna rzeczywistość. O ile w poprzednich częściach głównym bohaterem, mimo wielu wątków pobocznych, był Jonas, o tyle w trzeciej części do głosu dochodzi jego ukochana – Martha. Z trailera można także wywnioskować, że w pewnym sensie życiorysy Marthy i Jonasa mają bardzo wiele wspólnego – Martha jest ukazywana w tej samej kurtce, która była tak charakterystyczna dla Jonasa. Kilka kadrów sugeruje także fakt, że Martha przebyła podobną drogę, co Jonas, tyle że w alternatywnej rzeczywistości. W zwiastunie podkreślony zostaje także fakt, że wydarzenia w jednym świecie analogicznie oddziałują na alternatywną rzeczywistość… W urywkach zwiastuna widać wyraźną ilustrację tych słów – widzimy przynajmniej kilka znanych scen z pierwszego sezonu, które mają miejsce w alternatywnej rzeczywistości.

W trailerze Dark 3 pada także stwierdzenie, że jeden świat może istnieć tylko wtedy, gdy zginie twórca alternatywnych rzeczywistości, którym jest zapewne Jonas / Adam. Kolejne przebitki z Trailera jednoznacznie sugerują, że dojdzie do próby zniszczenia zapętlającej się apokalipsy, widzimy także nowe, tajemnicze postacie, które pewnie rzucą inne światło na dotychczasowe wydarzenia i ich sens.

Trailer Dark 3 można dalej rozczłonkowywać na części pierwsze – jednak najważniejsze przesłanie, które z niego płynie, to enigmatyczne „wszystko jest połączone” oraz „początek jest końcem”.

Znając reżyserów Dark 3, którzy w jednym z wywiadów zapowiedzieli, że dla nich nie jest tak bardzo istotne, żeby wszystkie zagadki wyjaśnić widzom, możemy być pewni, że wątki się jedynie namnożą.

Czy twórcom uda się powtórzyć sukces dwóch poprzednich części? Czy i tak już skomplikowana fabuła nie okaże się za bardzo zagmatwana i tym samym nieczytelna? O tym wszystkim przekonamy się już 27 czerwca!

Szukasz alternatywnego serialu? Sprawdź nasze propozycje na HBO GO i Netflix!


 

Odpowiedz