fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Faceci bardzo często zwracają uwagę na zadbany zarost i dobrze ułożone włosy. W tym celu decydują się na ich regularne przycinanie i modelowanie. Wybór pada na rozmaite barber shopy, które łączą te dwa rodzaje usług. Co w sytuacji, gdy interesuje nas tylko fryzura? Lepszy będzie fryzjer czy barber?

wyprzedaż do 70%

Z czego wynika popularność barbera?

Aktualnie barber shopy przeżywają odrodzenie. Fakt ten, co początkowo zakładano, wynikał
z pojawienia się mężczyzn ociekających testosteronem, określonych pojęciem drwali. Dbali oni o swój bujny zarost właśnie tam, co przyczyniło się do takiej hipotezy. Poniekąd była ona trafna, ale nie należy generalizować rozkwitu barbera przez jej pryzmat. No ten fakt składa się wiele czynników, w tym narastający hype na tego typu usługi.

Barber shop, czyli wyjątkowa atmosfera

To miejsce od innych zdecydowanie odróżnia nie tylko fakt prowadzenia określonego typu usług, ale i charakterystyczna, wcześniej wspomniana atmosfera. We wcześniejszym wpisie na temat barber shopów radziliśmy, że to właśnie tam powinniście oddać swoją brodę w ręce fachowców. Opisaliśmy – bardzo dokładnie – jak wygląda wnętrze każdego barbera oraz w jaki sposób prowadzone są usługi.

Fryzjer czy barber?

Pierwszy w naszej rywalizacji jest barber. W zakładach barberskich oferuje się poszczególne rodzaje pojedynczych usług: strzyżenie, modelowanie brody, golenie oraz maszynką. Dodatkowo są też zestawy, czyli klasyczne strzyżenie z przycinaniem lub goleniem brody.

Koszt pojedynczych usług oscyluje w granicach 30-60 zł, a ceny te mogą różnić się względem renomy lokalu. Zestaw to najczęściej koszt maksymalnie 100 zł. Oprócz samego strzyżenia czy golenia, facet otrzymuje także zestaw porad odnośnie układania włosów, dbania o nie oraz stosowania kosmetyków, które często może nabyć na miejscu.

A może jednak tradycyjny fryzjer?

Drugim konkurentem w tym pojedynku jest fryzjer. Cała gama usług oferowana jest
w podobnym stylu, z wyłączeniem golenia brody, które nie jest obowiązkowym elementem każdego salonu fryzjerskiego. Na piedestale pozostaje klasyczne strzyżenie lub golenie oraz dodatkowe usługi mycia głowy czy nawet męski manicure. Często ważna jest sama długość włosów – ceny dostosowywane są wedle niej.

Jeśli chodzi o koszt, to ceny z reguły powinny być niższe. W przypadku pojedynczych usług widełki cenowe oscylują wokół 15-50 zł. Zestawy – mycie włosów, męski manicure to koszt około 60 zł. W zależności od fryzjera możesz otrzymać porady dotyczące utrzymania włosów oraz zakupić kosmetyki.

Werdykt

Według nas wszystko zależy od własnych chęci i predyspozycji. Jeśli oczekujesz iście męskiej atmosfery przepełnionej testosteronem, to idź do barbera. To typowo męski zakład, w którym po drugiej stornie ostrza będzie facet. Barber doradzi jak się zaczesywać, co stosować do utrzymania brody oraz da cenne rady dotyczące jej utrzymania. Olejki, pasty, pomady i żele – taki wybór tylko w barber shopie.

Z drugiej strony fryzjer nie jest wcale złym wyborem. Często może się zdarzyć, że trafisz na faceta, który ma pojęcie jak strzyc i co zaproponować, abyś był zadowolony. Mimo, że zawód fryzjera jest wolnym zawodem, to często możesz spotkać dyplomowanych mistrzów tego fachu. Nie świadczy to o tym, że barber bez dyplomu jest gorszy! We wszystkich kwestiach liczy się praktyka, której wcześniej wspomnianemu golibrodzie nie zabraknie. Możliwość nabycia typowo męskich kosmetyków będzie znikoma, a wystrój czy atmosfera, to nic w porównaniu do klasycznego barbera.

To jak, fryzjer czy barber? Zadecyduj sam, ale przynajmniej raz odwiedź klasycznego barbera
i poczuj typowo męską atmosferę. Nie będziesz zawiedzony!


Sklep OZONEE
 

Dołącz do dyskusji 2 komentarze

 • Trener biznesu pisze:

  Super, że ten zawód się odrodził i jest tyle dobrych salonów. W końcu i męźczyźni mogą o siebie zadbać!

   
  • OZONEE pisze:

   Mężczyzna zadba o siebie także bez barbera, ale renesans tego typu lokali nas bardzo cieszy. 😉

    

Odpowiedz