fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Jeśli myślałeś, że hipsterzy wyginęli niczym dinozaury, to byłeś w wielkim błędzie. Prawdziwi hipsterzy wciąż nie powiedzieli ostatniego słowa. Ich styl jedynie poddał się biegowi ewolucji i przerodził w całkiem nowy trend – shipsterstwo. Kim jest shipster i jak go rozpoznać?

Wygląda na to, że rok 2020 na trwałe zapisze się w dziejach mody i ulicznych trendów. Hipsterzy, których styl i zachowania już jakiś czas temu stały się częścią mainstreamu, oficjalnie ustępują miejsca swoim młodszym kuzynom – shipsterom. Nowy trend jako pierwszy zauważył i opisał dziennikach brytyjskiego magazynu Esquire, Finlay Renwick. To właśnie on stworzył miano shipstera i nakreślił portret tej zagadkowej postaci. Jego zdaniem shipster łączy w sobie najlepsze elementy stylu hipsterskiego z motywami marynistycznymi. Brzmi ciekawie?

wyprzedaż do 70%

Shipster – co to takiego?

Złośliwi twierdzą, że shipster to po prostu hipster w stroju rybaka. Oczywiście nic takiego zwyczajnego, nic z tych rzeczy. Shipster to rybak jedynie tytularny, który wcale nie spędza całego dnia na łowieniu ryb i nie musi walczyć ze sztormem. Wybierając swój strój, nie myśli więc wyłącznie o jego wytrzymałości czy funkcjonalności, ale także o stylu i marynistycznej estetyce.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Esquire UK (@ukesquire)

Stylówka shipstera jest czymś z pogranicza stylu marynistycznego i workwear’u. Przywodzi na myśl rybackie wyprawy kutrem, otwarte morze, sztormy i latarnie morskie. Znakiem rozpoznawczym każdego shipstera są ciężkie buty workery, zrolowana nad uszami czapka typu beanie, a poza tym wełniane swetry, golfy, płaszcze marynarskie, kurtki bosmanki i spodnie z raw denimu podwinięte do kostek. Oczywiście stylizacja występuje w wielu różnych odmianach i pole do popisu jest bardzo duże, ale zestawy powinny być utrzymane w stonowanej palecie barw – zieleni, brązach, szarościach i odcieniach granatu.

Czapka dokerka – must have każdego shipstera

Charakterystycznym elementem styówki każdego szanującego się shipstera jest dzianinowa czapka z wywijanym brzegiem. Taki model czapki znany jest pod wieloma nazwami – beanie, watch cap czy dokerka. Zwłaszcza ta ostatnia polska nazwa przywodzi na myśl element właściwy dla pracowników portów oraz kutrów rybackich. Określenie watch cap wywodzi się z kręgów militarnych, bo takie czapki nosili żołnierze pełniących wartę, również na statkach. Z kolei beanie to element workwear’u, wywodzący się od grubych, drelichowych czapek noszonych przez robotników, na przykład w trakcie spawania.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez ermos (@ermos.orb)

Jakkolwiek byśmy jej nie nazwali, nie ulega wątpliwości, że czapka dokerka robi całą shipsterową stylówkę. Zwłaszcza gdy połączy się ją z ciężkimi butami, w rodzaju workerów, traperów albo sztybletów. Czym uzupełnić te elementy, by wyglądać jak prawdziwy shipster?

Ubierz się jak shipster – pomysł na stylizację

Punktem wyjścia do stworzenia stylizacji na shipstera powinna być czapka dokerka. Co ciekawe, wcale nie trzeba łączyć jej z elementami typowymi dla workwearu czy streetwearu, by stworzyć spójny, modny zestaw. Dokerka równie dobrze wypadnie w jesiennych stylizacjach smart casualowch z płaszczami i eleganckimi kurtkami. Bazą takiej stylizacji mogą być czarne jeansy o fasonie slim regular, jeansowa koszula raz camelowy płaszcz lub budrysówka. Do tego brązowe buty sztyblety, dokerka i stylizacja na rybaka gotowa.

W marynistyczny shipsterski klimat wpisują się także kurtki bomberki oraz harringtonki, idealne do stylizacji miejskich i casualowych. Czarną kurtkę tego typu wystarczy połączyć z koszulą w czerwoną kratę, szarymi chinosami oraz ciężkimi traperami i szarą czapką beanie. Całość daje naprawdę ciekawy, shipsterski efekt rodem z portowych miasteczek Wielkiej Brytanii. Trapery można zastąpić brogsami lub loafersami, by dodać stylizacji nieco smart casualowego charakteru.

Bazą kolejnej propozycji może być marynarski sweter albo longsleeve w biało-granatowe pasy. Idealnym tłem dla tego wyrazistego elementu będą czarne lub szare chinosy, a dopełnieniem brązowe workery i granatowa kurtka bomberka. Jesienią i zimą można zamienić ją na granatowy płaszcz w typie bosmanki lub budrysówki. Aby dodać pazura całej stylizacji, wystarczy dobrać do niej czapkę dokerkę w bardziej wyrazistym kolorze, na przykład czerwoną lub musztardową.

Co jeszcze będzie modne w nadchodzącej dekadzie? Poznaj 5 najważniejszych trendów.


Sklep OZONEE
 

Dołącz do dyskusji 2 komentarze

Odpowiedz