fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Samotne podróżowanie może być niesamowitym przeżyciem, ale ważne jest, aby zachować szczególne środki ostrożności. Zanim wyruszysz w trasę, zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi bezpiecznej podróży w pojedynkę.

Samotne podróżowanie niesie ze sobą wiele korzyści, takich jak możliwość odkrywania nowych miejsc we własnym tempie bez konieczności dostosowywania się do pozostałych towarzyszy. Podczas podróży samemu będziesz miał więcej czasu dla siebie, by móc cieszyć się:

 • piękną scenerią,
 • spokojnym zwiedzaniem tych atrakcji, które najbardziej Cię interesują,
 • pysznymi potrawami okolicznych restauracji.

Oprócz niewątpliwych zalet samotnych wycieczek warto zdawać sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń. Jeśli chcesz podróżować solo, zachowanie środków ostrożności jest konieczne. Poznaj 5 naszych wskazówek, dzięki którym samotna wyprawa będzie bezpieczna i mniej stresująca.

wyprzedaż do 70%

Jak sprawić, aby podróż samemu była bezpieczna? Poznaj 5 wskazówek

To całkowicie normalne, że możesz odczuwać dyskomfort związany z perspektywą samotnego podróżowania, zwłaszcza jeśli planujesz podróż do innego kraju, nie znając jego  języka i kultury. Na szczęście istnieje kilka sprytnych sposobów na zachowanie bezpieczeństwa podczas podróży solo.

1. Zrób dokładny research

Przed wyruszeniem w podróż samemu, dowiedz się, jakie są najbezpieczniejsze okolice wokół miejsca docelowego i czy istnieją jakieś obszary, których jako turysta powinieneś unikać. Lepsze poznanie okolicy, w której planujesz się zatrzymać, może pomóc Ci znaleźć bezpieczną kwaterę z dobrym dojazdem do ważnych ośrodków turystycznych.

2. Korzystaj ze sprawdzonych wyszukiwarek

Rezerwuj pokój i bilety lotnicze wyłącznie przez zaufane strony, takie jak TripAdvisor, Booking.com czy Trivago. Jeśli to możliwe, wybierz pokój nad parterem, ale nie za daleko od holu i recepcji. Po zameldowaniu zamknij drzwi na klucz i nie otwieraj ich, jeśli nie spodziewasz się personelu hotelowego. Jeśli wynajmujesz kwaterę prywatną, od właściciela obiektu i płacisz gotówką, poproś o fakturę lub rachunek oraz wyślij ich zdjęcie rodzinie lub przyjaciołom.

podroz-samemu-rezerwacja-noclegu3. Podziel się swoimi planami podróży z rodziną lub przyjaciółmi i pozostań z nimi w kontakcie

Prześlij swojej rodzinie lub zaufanym przyjaciołom:

 • plan podróży,
 • informacje o rezerwacji hotelu,
 • szczegóły wszelkich planowanych aktywności.

Ponadto, przed wyruszeniem w samotną wycieczkę możesz poinformować personel hotelu, dokąd się wybierasz i kiedy zamierzasz wrócić. Publikując zdjęcia w mediach społecznościowych, zawsze dodawaj lokalizację.

4. Zabezpiecz swoje kosztowności

Wychodząc z hotelu, zabierz ze sobą tylko to, czego naprawdę potrzebujesz np.:

 • telefon,
 • kartę kredytową,
 • trochę gotówki,
 • dowód osobisty.

Możesz włożyć je np. do saszetki przypiętej do pasa – wówczas najważniejsze przedmioty będziesz miał zawsze w zasięgu wzroku. Warto mieć również kserokopię paszportu na wypadek zgubienia lub kradzieży oryginalnego dokumentu.

Pamiętaj, by być czujnym i trzymać swoje rzeczy blisko siebie podczas samotnego podróżowania pociągiem, autobusem lub innymi środkami transportu. Unikaj zabierania ze sobą kosztownych rzeczy, takich jak biżuteria czy dodatkowa elektronika.

5. Wybieraj sprawdzone szlaki

Jeśli planujesz spacerować po zagranicznych górach, zawsze wybieraj sprawdzone szlaki, czyli takie, które znajdują się w przewodnikach i mapach. Zwracaj uwagę na oznaczenia i unikaj odkrywania nowych tras na własną rękę. Pamiętaj, że w lasach i miejscach przysłoniętych roślinnością nawigacja w Twoim smartfonie może nie działać prawidłowo – chyba nie chcesz zgubić się nocą w obcym kraju, prawda?

samotne-podrozowanieSamotne podróżowanie: zdrowy rozsądek to podstawa!

Niezależnie od tego, gdzie i w jakim celu podróżujesz, powinieneś zawsze zachować trzeźwy umysł i unikać lekkomyślnych zachowań, które mogłyby stanowić bezpośrednie zagrożenie dla Ciebie i innych osób. Oto, o czym powinieneś pamiętać:

 1. Nie pij za dużo alkoholu i staraj się zabierać butelkę lub szklankę ze sobą, jeśli oddalasz się od stolika.
 2. Unikaj chodzenia gdziekolwiek sam na sam z nieznajomymi.
 3. Zanim wyruszysz w podróż samochodem, poznaj zasady ruchu drogowego w danym kraju – mogą się one różnić od tych obowiązujących w Polsce.
 1. Jeśli poczujesz się nieswojo i niebezpiecznie podczas spaceru, wejdź do miejsca publicznego, takiego jak restauracja, urząd czy posterunek policji.
 2. Gdy ktoś zapyta, czy podróżujesz samotnie, powiedz, że jesteś w drodze na spotkanie ze współmałżonkiem, krewnym lub przyjacielem.

Powyższe wskazówki mają zastosowanie w każdym miejscu, do którego wybierasz się w pojedynkę – część z nich również w Polsce. Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci zachować bezpieczeństwo podczas samotnego podróżowania.

Nie wiesz, gdzie wybrać się na samotne wakacje w stylu slow life? Poznaj 5 miejscówek w Polsce idealnych na odpoczynek z dala od miejskiego zgiełku.

Chcesz cieszyć się dobrą kondycją na wakacjach, ale nie masz czasu na trening i brak Ci odpowiedniego sprzętu? Sprawdź najlepsze domowe metody na wysportowaną sylwetkę.


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz