fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

jak-dbac-o-buty

Zimą najlepszym przyjacielem każdego faceta są nie tylko puchowe kurtki czy rozgrzewające herbatki z prądem. Równie wiernym kompanem jest zimowe obuwie, dlatego warto się o nie odpowiednio zatroszczyć. Mimo, że dziś pogoda za moim oknem nie jest zimowa, to kto wie, czy zima nas jeszcze nie zaskoczy w marcu albo w kwietniu.

Śnieg, plucha, błoto i sól potrafią nieźle uprzykrzyć nam życie. Tego wroga nie należy lekceważyć, w przeciwnym wypadku Twoje ulubione trapery, wiosną zamiast trafić na zasłużony urlop do szafy, zostaną skazane na przykry koniec w śmietniku. Możesz temu zapobiec. Wystarczy, że odpowiednio o nie zadbasz. Co ważne, nie ma jednej uniwersalnej metody, która sprawdzi się przy każdym rodzaju obuwia.

Jak czyścić buty z ekoskóry?

Coraz bardziej popularny materiał, który skórę co prawda przypomina, jednak posiada zupełnie odmienną strukturę, dlatego wymaga całkiem innych produktów do pielęgnacji. Pierwszy krok jest co prawda identyczny, czyli delikatne czyszczenie przy pomocy wody z mydłem. Dalej przyda się już specjalny preparat do impregnacji sztucznej skóry, który należy wetrzeć w dokładnie wysuszone buty. Dzięki takiemu zabiegowi, buty będą dużo bardziej odporne na wodę.

Jak pielęgnować zamszowe obuwie?

Czytaj uważnie, bo w tym przypadku nawet czyścić należy inaczej. Co najważniejsze, zamszowych butów nie należy moczyć, dlatego zabrudzenia usuwaj tylko na sucho. Czym? Najlepiej sprawdzi się (nie, nie żartuję) zwykła gumka do ołówków albo skórka od chleba. Kiedy buty będą już czyste, spryskaj je specjalnym preparatem do zamszu.

Masz buty skórzane? Pamiętaj o…

Przede wszystkim należy je odpowiednio wyczyścić. Najważniejsze, by były przed tym dokładnie wysuszone. Najlepiej sprawdzi się delikatna szczotka lub gąbka, a do tego woda z niewielką ilością mydła. Zabrudzenia usuwaj miejscowo, nie ma potrzeby namaczać całych butów. Kolejnym etapem jest natłuszczanie (suchych już!) butów bezbarwnym tłuszczem przeznaczonym do skóry. Warto zahaczyć nim również o podeszwy, dzięki czemu nie będą chłonąć wilgoci. Na koniec dobra pasta do butów, polerka bawełnianą szmatką i jesteś gotowy do wyjścia.

.
zobacz w sklepie

Obuwnicza pierwsza pomoc

  • Przemokły Ci buty? Za nic nie wpychaj je pod kaloryfer, czy nie susz ich fryzjerskim sposobem, czyli przy użyciu suszarki do włosów. Tu potrzeba cierpliwości. Do butów włóż zmięte gazety bądź ryż i poczekaj. Po kilku godzinach cała wilgoć zostanie magicznie wchłonięta (albo usunięta przez małych Azjatów, których zwabią te białe ziarenka ;)).
  • Po zimie na butach pozostały Ci białe zacieki z soli? Z pomocą przyjdzie przemywanie butów roztworem mydło do butów, którym należy przemywać materiał tak długo, aż wszystkie plamy znikną. Po wszystkim wysusz, wypastuj i buty będą jak nowe.

Poniżej możecie zobaczyć, jak pozbyć się soli czy błota z butów z użyciem prostych środków:


Sklep OZONEE
 

Dołącz do dyskusji 4 komentarze

Odpowiedz