fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Robiąc zakupy ubrań online, z pewnością wiele razy zastanawiałeś się, jaką wybrać bluzę czy kurtkę, by nie okazała się za mała. Jak mierzyć ubrania i co zrobić, gdy przyjdą w złym rozmiarze? Przed zakupami online warto poznać kilka zasad, m.in. te dotyczące mierzenia.

Ile razy, kupując ubrania przez internet, musiałeś je odsyłać? Wierzymy, że zdarzyło Ci się to przynajmniej raz w życiu (lub byłeś zbyt leniwy, by to zrobić, a teraz Twoja szafa wypełniona jest ciuchami, których nie nosisz). To jeden z częstych błędów modowych. Inne znajdziesz w tekście „5 błędów popełnianych przez facetów, którzy chcą być za bardzo modni”.

Takie kompulsywne zakupy ubrań online to też strata nerwów i pieniędzy — Twoich własnych lub ciężko zarobionych przez Twoich rodziców. Koniec tego. Dowiedz się, jak mierzyć ubrania, a co za tym idzie, przestać wyrzucać pieniądze w błoto na nieudanym shoppingu. W tym drugim dodatkowo pomoże Ci artykuł „Jak zadbać o finanse w 2021 roku? 5 nawyków, które uczynią Cię bogatszym”.

wyprzedaż do 70%

Jak mierzyć ubrania, zakupy ubrań onlineZakupy ubrań online bez rozczarowań – o czym warto pamiętać?

Internetowe zakupy na odległość rządzą się swoimi prawami. W razie, gdyby dana rzecz okazała się za duża lub za mała, sprzedawca ma obowiązek przyjąć zwrot. Masz na to 14 dni kalendarzowych od momentu:

  • wejścia w posiadanie danej rzeczy,
  • dnia zawarcia umowy na wykonanie usługi,
  • otrzymania dowodu wysyłki.

Przed zakupami ubrań online koniecznie sprawdź (nudny, ale przydatny) regulamin danego sklepu i to, w jaki sposób podchodzi on do kwestii zwrotów. Sklep ma 14 dni na zwrot środków (równowartości produktu i kosztów wysyłki), przy czym może się z nim wstrzymać do momentu otrzymania Twojej zwrotnej przesyłki.

Prawo zwrotu przysługuje Ci przez 12 miesięcy od zakupu, jeśli sprzedawca nie poinformował Cię o dwutygodniowym terminie zwrotu. Pamiętaj, że w miarę możliwości towar powinien być zapakowany w oryginalne opakowanie (to, w którym do Ciebie przyszedł). Produkt nie może mieć śladów użytkowania. W przeciwnym razie sprzedawca ma prawo obniżyć kwotę zwrotu.

zakupy ubrań online, tabela rozmiarów ubrań męskichTabela rozmiarów ubrań męskich

W doborze odpowiedniego rozmiaru pomoże Ci tabela rozmiarów ubrań męskich. Sklepy internetowe podają je z coraz większą dokładnością. Często w wersji online dostępne są symulatory, w których możesz określić obwód klatki piersiowej, bioder czy długość wkładki obuwia, a aplikacja podpowie Ci najlepiej pasujący do Twoich wymiarów rozmiar.

Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, że rozmiar rozmiarowi nierówny, szczególnie w różnych krajach. Bluza w rozmiarze M produkcji chińskiej może wyglądać zupełnie inaczej niż bluza M „made in Poland” czy amerykańskiej marki (te zwykle są zawyżone). W Niemczech stosuje się oznaczenia liczbowe od 30 do 54, dodatkowo niemiecki rozmiar 38 jest zdecydowanie większy od francuskiego 38. Można się pogubić, ale problem rozwiązują rozbudowane tabele z odpowiednimi przelicznikami, według danego kraju.

Jak mierzyć ubrania? 3 ważne wskazówki

Tabela rozmiarów ubrań męskich to jedno, jednak jeśli chcesz mieć jasność i pełną satysfakcję z udanych zakupów, musisz dokładnie się zmierzyć i wiedzieć, jak mierzyć ubrania. W tej kwestii mamy dla Ciebie kilka ważnych rad.

1. Mierzenie bluz i koszul

Klatkę piersiową (i jej obwód w przypadku bluzy czy koszuli) mierz w najszerszym jej miejscu (2 cm poniżej linii pach). Centymetr powinien ciasno przylegać do ciała i być w równej linii wokół całego ciała.

Jak zmierzyć obwód pasa i gdzie on się znajduje? Pas mierzymy 1 cm poniżej linii pępka, nad biodrami. Nie jest to najwęższe miejsce talii, a te, gdzie zwykle kończy się pasek spodni. Pomiaru najlepiej dokonuj rano i po lekkim posiłku, na wydechu i bez wciągania brzucha. Nie oszukuj. 😉 Centymetr powinien leżeć równo na całej wysokości.

Biodra, tak jak klatkę piersiową, mierz w najszerszym ich miejscu. Wszystkich pomiarów dokonuj bez ubrań (w samej bieliźnie). Wtedy wyniki będą najbardziej miarodajne.

zakupy ubrań online2. Mierzenie nogawek spodni

Co z długością i szerokością nogawek? Te zmierz w dwóch miejscach: od zewnętrznej i wewnętrznej strony. Nogawki spodni najlepiej zmierzyć, mając na sobie jakąś przykładową parę. Wewnętrzną stronę pomierz od krocza do końca nogawki, zewnętrzną od pasa (wiesz już, gdzie on jest) do samego dołu.

Kupując spodnie typu slim fit, warto znać obwód nogawki w łydce i kostce, szczególnie jeśli masz atletyczną budowę, do której trudno dobrać odpowiedni model spodni.

3. Mierzenie długości wkładki obuwia

Wiesz już, jak mierzyć ubrania, a co z obuwiem? Zakupy ubrań online to loteria, a co dopiero kupowanie w ten sposób butów! Jest to mocno ryzykowne, ale czasami gra jest warta świeczki. Weź kartkę A4 (powinna wystarczyć) lub większą, połóż płasko stopę na kartce i odrysuj jej kontur. Długość wkładki zmierzysz, przykładając metr krawiecki lub linijkę od najbardziej wysuniętego punktu dużego palca do najdalszego punktu pięty.

Zakupy ubrań online wiążą się z coraz mniejszym ryzykiem, a Ty masz już niezbędną wiedzę z zakresu krawiectwa i praw konsumenta. Lekcja dla początkujących modo holików odrobiona! Teraz nareszcie jest czas na przyjemności: zakupy. Co wyląduje w Twojej szafie w nadchodzącym sezonie?


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz