fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Sen to bardzo ważny element naszego życia. Dzięki niemu otrzymujemy potrzebną, codzienną energię oraz pozwalamy na odpoczynek dla mózgu. Problem pojawia się wtedy, kiedy przez ciągłe zmęczenie wiecznie spóźniasz się do pracy. Co zrobić w sytuacji, gdy nie możesz oderwać się do łóżka?

Nie słyszysz budzika – masz problem?

Napięty tryb życia, nieregularne posiłki i godziny snu – to bez wątpienia znak XXI wieku. Skupiając się na obowiązkach, coraz częściej zaniedbujemy własne zdrowie, rezygnując jednocześnie z czasu wolnego, który powinniśmy sensownie wykorzystywać. W tym szaleństwie naszym wybawieniem jest łóżko, dające ukojenie po męczącym dniu.

Jak to jest, że potrafilibyśmy przespać cały dzień? W dużej mierze wpływa na to intensywność poprzedniego dnia, czyli czynności, jakie wykonywaliśmy. Nie ma tutaj klarownego podziału pomiędzy pracą siłową, czy umysłową. Zarówno ta pierwsza, jak i druga potrafi dać nam w kość. Dodatkowo częste wyczerpywanie organizmu przyczynia się do powstawania chorób, które jeszcze bardziej zaogniają problem.

Jak sobie radzić w takich sytuacjach, a co najważniejsze – jak się obudzić?

Po pierwsze – urlop

Chwilowa przerwa będzie zbawieniem dla organizmu, a Twoja głowa wzbogaci się w nowe i kreatywne pomysły. Dzięki temu dasz szansę na prawidłowe nastawienie zegara biologicznego, który został zaburzony przez intensywny tryb życia.

Po drugie – naucz się budzić

Drugi, a zarazem najtrudniejszy element planu. Problemy ze wstawaniem mogą mieć różne przyczyny, ale często, choć o tym nie wiesz, leżą one w nieodpowiedniej technice przygotowania do snu. Oczywiście, nie ma to związku z medytacjami, kadzidełkami i innymi „szamańskimi” tworami. Rady są proste, zrozumiałe, a co najważniejsze – skuteczne.

Poniżej zgromadziliśmy sprawdzone techniki wstawania, które będą odpowiedzią na to, jak nie zaspać.

1. Ustaw więcej niż jeden budzik

Społeczeństwo dzieli się na osoby budzące się przy pomocy jednego budzika lub wielu. Dla osób mających problemy ze wstawaniem idealnie sprawdzi się ta druga metoda. Ustawiając budzik daj sobie ok. 30 minut czasu przed ostateczną godziną, w trakcie której powinieneś być na nogach. Ten czas podziel na 6 lub 3 równe części (5 minut, bądź 10 minut) oraz ustaw dzwonki.

Dzięki temu nawet kiedy nie usłyszysz pierwszego z nich, bez problemu wstaniesz, bo masz jeszcze kilka kolejnych. Dodatkowo, pozwolisz sobie na małą drzemkę i przygotowanie organizmu do wstania z łóżka.

2. Steruj poziomem dźwięku

Kolejnym i równie sprawdzonym sposobem na wstawanie z łóżka, jest dobrze dobrany dźwięk budzika. Znacznie lepsze i skuteczniejsze zastosowanie ma głośny budzik z intensywnym lub rosnącym natężeniem dźwięku. Tutaj wybór zależy od intensywności snu.

Jeśli sen jest „twardy”, a obudzić Cię nie zdoła nawet eksplozja atomowa – wybierz wysoki poziom dźwięku już od samego początku budzenia. W sytuacji, gdy nie śpisz tak mocno, możesz pozwolić sobie na nieco lżejszy, a najlepiej rosnący dźwięk budzika. Dzięki temu nie zerwiesz się z łóżka, a Twój organizm znacznie lepiej przygotuje się do wyjścia z krainy snu.

3. Regularna zmiana dźwięku ma znacznie

Widząc lub słysząc coś po raz setny, przyzwyczajasz się do tego. Tak też jest z dzwonkiem budzika. Skoro o jego intensywności wiesz już wszystko, to teraz należy pochylić się nad zastąpieniem dźwięku. Najlepsze efekty przynosi jego zmiana raz na miesiąc lub nawet częściej. Będąc w trakcie snu znacznie sprawniej zareagujesz na obcy dźwięk, niż ten, który dobrze znasz.

Ponad wszystko unikaj ustawiania ulubionej piosenki na dzwonek budzika. Nie tylko ją znienawidzisz, ale przede wszystkim całkowicie pominiesz i usuniesz ze swojej sennej świadomości.

Jak nie zaspać?

Prawdę mówiąc najbardziej skutecznym lekarstwem na wiecznie zbyt długie spanie są regularne godziny snu. W taki sposób nie będziesz śpiochem, a wcześniej wymienione porady nie będą Ci potrzebne. W ciągu dnia zaskoczysz swoją efektywnością, a pod wieczór uruchomisz pokłady dodatkowo zgromadzonej energii.

Pamiętaj, że zaburzenia snu mogą mieć związek z pogarszającym się stanem Twojego zdrowia i w przypadku narastającego problemu powinieneś udać się do lekarza.

Jeśli też zastanawiasz się, co zrobić, aby dobrze spać, to sprawdź nasze sposoby na lepszy sen.


Sklep OZONEE
 

Dołącz do dyskusji Jeden komentarz

  • Patryk O. pisze:

    Nie zasypiam do pracy, ale mam niemały problem z tym, by zwlec się w ogóle z łóżka. Niezwykle cenię sobie ciepłą pościel i poduszkę od których aż nie chce się odchodzić, zwłaszcza podczas jesienno-zimowej pory 🙂

     

Odpowiedz