fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Dziewczyna zaprosiła Cię na wesele, ale Ty z różnych powodów musisz jej odmówić? Sytuacja jest delikatna, ale da się z niej wybrnąć! Podpowiadamy, jak odmówić dziewczynie z klasą i co powiedzieć, by jej przy tym nie urazić.

Odrzucanie zaproszeń zawsze jest trochę niezręczne, ale kiedy zaproszenie dotyczy wesela i pada z ust dziewczyny, sytuacja staje się wręcz dramatyczna. Nieostrożny dobór słów może zranić dziewczynę. Jak odmówić z klasą i nie urazić koleżanki? Jest na to sposób!

wyprzedaż do 70%

jak-odmowic-dziewczynieJak odmówić zaproszenia na wesele?

Po pierwsze: bądź ze sobą szczery i odpuść wyrzuty sumienia. Nie zadręczaj się faktem, że nie możesz lub nie masz ochoty iść na wesele osób, których nawet nie znasz. To, że koleżanka czy znajoma z pracy, pomyślała właśnie o Tobie to duży komplement i nie zapomnij za niego podziękować, ale przecież masz prawo odmówić.

Idąc na to wesele wbrew sobie, choćby i z najlepszymi intencjami, nie zdziałasz niczego dobrego. Nawet jeśli dasz z siebie wszystko, to dziewczyna i tak zauważy, że wolałbyś być gdzieś indziej. Sprawisz jej tym przykrość i odbierzesz radość z wydarzenia. Jak zatem odmówić?

Jak odmówić dziewczynie: krok 1

Zaproszenie na wesele od dziewczyny jest dużym komplementem i tak właśnie powinieneś je potraktować. Nawet jeśli nie przepasz za tą koleżanką i właśnie z tego powodu zamierzasz jej odmówić to i tak wypada docenić gest.

Powiedz coś w stylu: „fajnie, że o mnie pomyślałaś, miło mi, ale…”. Do tego „ale” jeszcze przejdziemy, teraz skup się na niej i tym, jak odmówić z klasą. Kiedy podziękujesz i dasz do zrozumienia, że zaproszenie naprawdę Ci schlebia, to ostateczna odmowa będzie dla niej łatwiejsza do przyjęcia.

Jak odmówić dziewczynie: krok 2

Teraz najważniejsza kwestia, czyli jak odmówić, żeby jej nie zranić. W końcu nie możesz powiedzieć po prostu, że nie pójdziesz, bo nie masz czasu, prawda?

Podając powód odmowy, najlepiej byłoby powiedzieć prawdę. Jeżeli masz na głowie jakieś inne sprawy, na przykład:

  • chorobę,
  • problemy rodzinne,
  • ważne plany,
  • zarezerwowany wyjazd na wakacje

…to o tym właśnie powiedz.

Oczywiście nie musisz się z tego jakoś szczegółowo tłumaczyć. Nikt nie wymaga, byś opowiedział jej ze szczegółami historię swego życia. Po prostu krótko wspomnij o swoich zobowiązaniach i wyraź żal, że nie będziesz mógł z nią iść.

jak-odmowic-z-klasa

Jak odmówić dziewczynie: krok 3

Jeśli zależy Ci na poprawnych relacjach z dziewczyną i bardzo nie chcesz wyjść na dupka bez kultury, to po odmowie warto zrobić coś jeszcze. Już po weselu zadzwoń do niej lub złap w pracy czy na uczelni i zapytaj np.:

  • Jak udała się impreza?
  • Z kim poszła?
  • Jak się bawiła?

Rzucając kilka pytań, które przecież nic Cię nie kosztują, pokażesz jej, że Twoja odmowa nie miała sprawić jej przykrości.

A co, jeśli trzeba skłamać? Jak odmówić z klasą?

No cóż, bywa i tak, że nie chcesz pójść na wesele, bo po prostu nie darzysz dziewczyny szczególną sympatią albo zwyczajnie nie jesteś w nastroju na taką imprezę. Jeżeli nie masz pod ręką jakiegoś prawdziwego argumentu do odmowy, niestety musisz sobie taki stworzyć. Jak skłamać (pamiętaj jednak, by robić to tylko w ostateczności), by odmowa zabrzmiała szczerze i kulturalnie?

Pamiętaj, by twoja odmowa brzmiała realistycznie. Powiedz, że sam spodziewasz się wizyty gości albo dostałeś już zaproszenie na urodziny czy coś w tym stylu. Kłamstwo nie powinno być jednak zbyt szczegółowe ani zbyt rozbudowane, bo sam się w nim pogubisz. Nie wymyślaj też historii mrożących krew w żyłach o chorej babci albo umierającym psie. To brzmi tak słabo, że dziewczyna od razu zorientuje się, że coś kręcisz.

jak-odmowic-dziewczynie-za-ktora-nie-przepadamTylko nie udawaj załamanego!

Nie wiesz, jak odmówić grzecznie, więc zaczynasz gadać jak najęty? Nie tędy droga! Odmowa w przypadku zaproszenia na wesele powinna być kulturalna, ale krótka.

  • Nie wymyślaj rozbudowanych kłamstw i nie udawaj załamanego!
  • Nie tłumacz się i nie wyjaśniaj wszystkich szczegółów ze łzami w oczach!

To mogłoby sprawić, że dziewczyna poczuje się niezręcznie albo zechce pomóc Ci w rozwiązaniu Twoich dramatycznych problemów.

Jeśli zamierzasz odmówić dziewczynie zaproszenia na wesele, zrób to osobiście — nawet jeśli brak Ci pewności siebie, weź to na klatę i nie pisz SMS-ów. To słabe i po prostu niekulturalne.

W innym artykule omawiamy też podstawy komunikacji w związku i 5 błędów, przez które ona Cię nie rozumie.


 

Odpowiedz