fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Wielu osobom trudno wyobrazić sobie imprezę bez alkoholu, ale nikt nie powiedział, że zabawa zawsze musi kończyć się morderczym kacem. Jest kilka całkiem prostych sposobów na to, by kolejnego dnia po imprezie obudzić się rześkim i pełnym sympatii do całego świata. Brzmi jak piękna bajka? Zaraz podpowiemy Ci, jak pić, żeby się nie upić i nie tracić czasu na leczenie kaca.

Pamiętasz, jak skończyła się Twoja ostatnia impreza? Cóż, jeżeli pamiętasz, to znaczy, że jeszcze nie było aż tak źle. Gorzej, jeśli rano obudziłeś z kacem mordercą, pustym portfelem i bardzo mglistym pojęciem o tym, jak w ogóle wróciłeś do domu. Jeśli następnym razem chciałbyś dla odmiany uniknąć przykrych skutków picia alkoholu, będziesz musiał wprowadzić do swego życia kilka drobnych zasad. Po pierwsze, na każdą imprezę zabieraj swój zdrowy rozsądek. Wiemy dobrze, że brzmi to jak nie śmieszny żart – w końcu idziesz na imprezę po to, żeby się dobrze bawić, a nie być rozsądnym, prawda? Mimo to warto podejść do całej sprawy z głową, zwłaszcza że wyrzeczeń wcale będzie tak dużo. Sam zobacz!

wyprzedaż do 70%

Jak pić, żeby nie było kaca?

Nikt nie wymaga od Ciebie rzeczy niemożliwych, to jasne, że idziesz na imprezę po to, żeby się napić. W końcu jakoś trzeba się rozluźnić i wczuć w atmosferę, zwłaszcza gdy idziesz na imprezę, na której nikogo nie znasz. Staraj się jedynie nie wlewać w siebie drinka za drinkiem i unikaj szybkich kolejek. Rób sobie przerwy pomiędzy kieliszkami i nie siedź cały czas w jednym miejscu. Odrobina ruchu i świeżego powietrza, dobrze Ci zrobi.

Jeśli chcesz wrócić do domu o własnych siłach, a rano pamiętać, jak się nazywasz, to nie ulegaj pokusom i nie mieszaj alkoholi. Najgorszym z możliwych pomysłów jest przejście z wódki na piwo lub z piwa na szampana. Do tego, by dobrze się bawić, w zupełności wystarczy Ci jeden rodzaj alkoholu, a eksperymenty z mieszaniem jeszcze nikomu nie wyszły na dobre. W trakcie picia unikaj także papierosów i słodyczy, które w połączeniu z alkoholem tworzą mieszankę wybuchową. To samo tyczy się chipsów i innych słonych przekąsek, które odwadniają organizm.

Jeżeli nie ufasz do końca swemu rozsądkowi, wyznacz sobie jakiś cel na następny dzień. Niech to będzie coś, co lubisz i co sprawia Ci przyjemność, na przykład wypad na basen, na siłownię czy partyjka w Fifę u kumpla. Chyba wiesz, że jeśli rano ockniesz się jako zombi, to z planów nici? Konkretne plany na następny dzień pomogą Ci zachować motywację do odpowiedzialnego picia.

Picie z głową, czyli jak pić, żeby się nie upić

Do każdej zakrapianej imprezy warto też dobrze się przygotować. Po pierwsze, nigdy nie wychodź z domu z pustym żołądkiem. W przeciwnym razie alkohol szybko dostanie się do krwi, a Ciebie zetnie z nóg, zanim impreza w ogóle się rozkręci. Co więcej, takie zwyczaje to prosta droga do wrzodów żołądka, więc warto dbać o solidne jedzenie przed piciem. Najlepiej zjedz coś tłustego, bo tłuszcz spowalnia wchłanianie się alkoholu. Jedzenie przed imprezą powinno także zawierać łatwo przyswajalne białko oraz węglowodany.

Równie ważne jest to, co będziesz jadło podczas zabawy. Najlepszymi przystawkami do alkoholu są minikanapki z szynką, pastą serową, koreczki z kurczakiem albo po prostu stare dobre śledzie. Drinki można zagryzać także produktami o dużej zawartości fruktozy, takimi jak banany czy winogrona.

 

imprezaWoda – ostateczny ratunek przed kacem

Pamiętaj, że większość alkoholi działa moczopędnie, a to znaczy, że pijąc go, tracisz sporo wody z organizmu. To właśnie odwodnienie jest główną przyczyną kaca i bólu głowy dnia następnego. Dlatego najprostszym sposobem na uniknięcie przykrych konsekwencji imprezowania jest picie dużej ilości wody w czasie spożywania alkoholu. Na każdą butelkę piwa powinna, na przykład przypaść jedna szklanka wody. To nie zawsze jest wykonalne, ale o swoje życie warto trochę zawalczyć!

Co najmniej szklankę wody należy wypić także tuż przed pójściem spać po imprezie. Dzięki temu kac rano będzie mniejszy. Rano, gdy już się wyśpisz, zafunduj sobie porządne śniadanie, wykąp się i idź na spacer. Nic nie jest tak dobrym remedium na kaca, jak ruch na świeżym powietrzu.


 

Odpowiedz