fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Zima to dosyć krytyczny okres dla naszego obuwia, zwłaszcza skórzanego. Na szczęście większość plam od soli osadzającej się na butach można usunąć prostymi, domowymi sposobami. Jak pozbyć się soli z butów i zrobić to skutecznie?

wyprzedaż do 70%

Jak pozbyć się soli z butów?

Naszym największym sprzymierzeńcem w walce z plamami soli będzie pielęgnacja zapobiegawcza. Przed każdym wyjściem powinniśmy zabezpieczyć buty specjalnymi pastami lub spreyami impregnującymi skórę. Takie preparaty ochronią obuwie przez solą, śniegiem, mrozem oraz wilgocią. Z typowo domowych remediów całkiem dobrze sprawdzają się także kremy i oliwski kosmetyczne, natłuszczające skórę i zapobiegające nasiąkaniu.

A co jeśli plamy już pojawiły się na butach? W takiej sytuacji musimy przede wszystkim działać szybko. Jeśli nie usuniemy plam z soli od razu, mogą na trwałe oszpecić nasze obuwie. Co robić?

Poczytaj też, o 3 prostych i skutecznych sposobach na osuszenie mokrego obuwia.

Usuwanie plam soli z butów – domowe sposoby

Na szczęście jest kilka dobrych sposobów na to, jak pozbyć się soli z butów. Jednym z nich jest woda z octem. Zaczynamy od oczyszczenia butów z kurzu i piasku za pomocą lekko zwilżonej szmatki. Następnie przygotowujemy roztwór z octu i ciepłej wody w proporcji 1:1. Czystą szmatkę zanurzamy w roztworze, potem odciskamy nadmiar wody i przecieramy zabrudzone miejsca na butach. Gdy wyschną warto je wypastować, aby uniknąć ponownego zabrudzenia solą.

Innym sposobem na pozbycie się soli z butów jest użycie letniego mleka. Wystarczy zanurzyć w nim szmatkę lub wacik kosmetyczny, a następnie przecierać plamy po soli dotąd, aż całkiem znikną. Jeśli nie mamy pod ręką ani octu, ani mleka, możemy też użyć soku z wyciśniętej cytryny. Po wszystkim należy jeszcze wypastować buty środkiem impregnującym.

Zobacz też, jak nosić spodnie do butów za kostkę, by wyglądać modnie i stylowo.

Wolisz chodzić z gołymi kostkami? Sprawdź, czy gołe kostki zimą to na pewno dobry pomysł.


 

Dołącz do dyskusji Jeden komentarz

Odpowiedz