fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

W końcu nadeszła pora, by wymienić letnią garderobę na ciepłe wełniane swetry i golfy. Ubrania te będą podstawą naszych jesienno-zimowych stylizacji, więc warto zadbać o ich należyty wygląd. Dziś podpowiadamy, jak odświeżać swetry, żeby nie zniszczyć ich fasonu ani struktury?

wyprzedaż do 70%

Jak prać swetry z wełny?

Sweter to uniwersalny i ponadczasowy element męskiej garderoby, niezbędny zwłaszcza o tej porze roku. Niestety jest to także jedna z tych rzeczy, które najłatwiej zniszczyć w praniu. Źle odświeżane i suszone swetry mogą się kurczyć, rozciągać, tracić swój fason lub się mechacić. Jak w takim razie dbać o zimowe ubrania, by posłużyły nam przez kilka sezonów? Oto kilka przydanych wskazówek, jak prać wełniane swetry, golfy, szaliki i czapki.

1. Byle nie za często!

Trzeba pamiętać, że swetry z materiałów takich jak wełna czy kaszmir nie lubią częstego prania. Właściwie powinniśmy prać je tylko wtedy, gdy sytuacja absolutnie tego wymaga – to znaczy sweter jest wyraźnie przybrudzony lub przepocony. W większości przypadków wełnianym ubraniom wystarczy tylko dobre przewietrzenie na świeżym powietrzu. Możemy na przykład rozwiesić je na balkonie i dać im trochę odpocząć przed kolejnym noszeniem. Aby uniknąć częstego prania, dobrze jest też zawsze nosić pod swetrem koszulkę z rękawem zasłaniającym skórę pod pachami. W ten sposób sweter nie zabrudzi się antyperspirantem i nie wchłonie żadnych nieprzyjemnych zapachów. Co jednak począć w sytuacji, gdy sweter wyraźnie kwalifikuje się do prania?

2. Ubrania z wełny najlepiej prać ręcznie

Jeśli sytuacja absolutnie tego wymaga i nie możemy już dłużej zwlekać z wypraniem swetra, to najlepiej zrobić to ręcznie. Ubranie należy wywrócić na lewą stronę i zapiąć wszystkie guziki, jeśli takowe posiada. Sweter wełniany lub z domieszką naturalnych włókien powinien być prany w letniej wodzie, o maksymalnej temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Warto pamiętać, że zbyt ciepła woda może spowodować skurczenie włókien, czyli zmniejszenie rozmiaru swetra o kilka rozmiarów. Do prania używamy delikatnego detergentu, najlepiej specjalnego płynu do prania wełny. Pierzemy delikatnie, bez mocnego pocierania, ugniatania i wyżymania tkaniny.

3. Pierzesz w pralce? Wybierz odpowiedni program

A jak prać swetry w pralce? Czy w ogóle można to robić? Można, pod warunkiem, że nasza pralka wyposażona jest w odpowiedni program do prania wełny i innych delikatnych tkanin. Może to być też funkcja „pranie ręczne”. W pralce możemy wyprać swetry wełniane z domieszką nylonu lub poliamidu, a także najłatwiejsze w pielęgnacji ubrania z bawełny. Przed włożeniem ich do bębna pralki lepiej jednak wywrócić je a lewą stronę i prać tylko w towarzystwie ubrać o tym samym kolorze. W przeciwnym razie tkanina może zafarbować.

4. Pamiętaj o łagodnym detergencie

Jak już wspomniano, swetry i golfy wełniane czy kaszmirowe należy prać w delikatnych detergentach. Najlepiej też wybrać do tego płyn, ponieważ granulki proszku mogłyby się nie rozpuścić i wniknąć w sploty materiału, niszcząc jego strukturę i tworząc grudki. Płyn z kolei wnika we włókna, nie osadzając się na nich. Skutecznie usuwa brud oraz nieprzyjemne zapachy, a przy tym nadaje tkaninie przyjemną miękkość.

5. Jak suszyć swetry – sprawdzone sposoby

Po wypraniu sweter należy delikatnie odcisnąć z nadmiaru wody, a potem wysuszyć na płasko. Co to znaczy? Otóż wełniany sweter lub golf rozwieszony w tradycyjny sposób mógłby się zdeformować i stracić swój fason. Rozsądniej będzie więc rozłożyć ubranie na suszarce, a pod spód podłożyć ręcznik, który wchłonie nadmiar wilgoci. Chyba nie trzeba dodawać, że w przypadku swetrów z wełny i kaszmiru suszarka automatyczna to wręcz zbrodnia. Po takim suszeniu z naszego swetra raczej niewiele by zostało.

Pranie wełnianych ubrań może i nie jest takie proste, ale z pewnością warto się postarać. Zadbane swetry nie tylko dobrze się prezentują, ale i posłużą nam znacznie dłużej. A jak poradzić sobie z odświeżeniem kurtki puchowej? Wskazówki znajdziesz w naszym poprzednim poradniku.


Sklep OZONEE
 

Dołącz do dyskusji 2 komentarze

Odpowiedz