fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Maj to świetny miesiąc, by na dobre rozkręcić sezon rowerowy. Bywa jednak, że ciepły wiosenny deszcz przeszkadza w jeździe. Jak się ubrać na rower, gdy planujemy krótki trip za miasto? Poznaj praktyczne wskazówki – zarówno na rekreacyjną jazdę z dziewczyną, jak i górski wypad czy na szybki downhill w lesie.

Czy może być coś lepszego niż majowy grill i wiosna spędzona na rowerze? Odkurz swój sprzęt, popraw łańcuch, sprawdź, czy hamulce działają i… zajrzyj do szafy. 😉

wyprzedaż do 70%

Jak się ubrać na rower? 15 stopni na termometrze i łatwe warunki

Piętnaście stopni to już dość ciepła wiosna. Rower i dodatki do niego, np. pompka, zapasowa dętka czy osprzęt typu kask to jedno. Jak ubrać się na taką wycieczkę?

W założeniu nie wydarzy się nic poza spadającym łańcuchem, a pogoda 20 km od miasta będzie najprawdopodobniej taka sama, jak w centrum, bez załamań. Na  mniej wymagającą, rekreacyjną wycieczkę wokół miasta i jego najbliższych okolic polecamy szorty lub kolarskie spodenki rowerowe. Spodnie mogą być krótkie, przed kolano, o długości 3/4 lub z długimi nogawkami blisko ciała, które nie będą przeszkadzać w pedałowaniu.

Takie spodnie możesz też w razie potrzeby podwinąć. Świetnie sprawdzą się też materiałowe joggery z gumką w kostce. Nie wymagają one wielokrotnego wywijania. Wystarczy, że podwiniesz je raz a porządnie do góry. Guma zatrzyma je w miejscu i nogawki nie będą pałętać się między zębatkami.

Wiosna bywa chłodna, szczególnie, jeśli lubisz się rozpędzić na rowerze i poczuć wiatr we włosach lub będziesz przejeżdżać w okolicach rzeki. Załóż więc koszulkę treningową z oddychającego materiału i rękawiczki, a do plecaka schowaj bluzę z kapturem lub lekką wiatrówkę z praktycznymi kieszeniami. Bez względu na wszystko, nie zapominaj o kasku.

 

stylówka na rower wiosną

T-shirt, szorty, wysokie sneakersy i kurtka softshell – idealny zestaw na rower!

Jakie buty wybrać? Przy łatwych, podmiejskich trasach wybór obuwia nie jest aż tak istotny, jak przy innych. Możesz pozostać przy uniwersalnych butach sportowych. Ważne, aby nie miały one zbyt długich sznurówek, które mogłyby się wplątać w osprzęt – najlepiej, jeśli będą to buty na rzepy o dość twardej i gumowej podeszwie z wypustkami, która pomoże utrzymać stabilnie stopy na pedałach.

Jak się ubrać na rower MTB?

Na dłuższych, bardziej wymagających górskich trasach powinieneś przywiązać do swojego stroju zdecydowanie większą wagę. Safety first! Tego typu trasy zwykle mają po 50-100 km, a pogoda bywa zmienna.

Zwróć uwagę na bieliznę. Powinna ona być specjalistyczna i bezszwowa – dzięki temu nie otrzesz i nie odparzysz strategicznych, wrażliwych miejsc. Wybierz też wyprofilowane i wzmacniane na piętach wysokie skarpety, najlepiej podkolanówki. Im wyższe, tym lepiej chronią przed otarciami i wchłaniają pot.

Powinno być Ci ciepło, ale nie za gorąco, a ubrania muszą skutecznie odprowadzać wilgoć. Polecamy ubiór na cebulkę, który możesz dowolnie zmodyfikować. Pogoda w górach może zmieniać się szybko i diametralnie.

mtb rower

Zabierz ze sobą dwie kurtki – wiatrówkę i wodoodporną softshell, którą możesz spakować do plecaka. Taka kurtka jest bardzo lekka i nie zajmie wiele miejsca. Spodnie do takiej jazdy powinny być wykonane z oddychającej, termicznej tkaniny i mieć wszytą wkładkę amortyzującą (tzw. pieluchę). Zapewnią one komfort jazdy, odprowadzą pot i zapobiegną obtarciom na dłuższych trasach. Przy niektórych modelach możesz zrezygnować z bielizny.

Buty do MTB powinny mieć twardą podeszwę z kolcami (ostrym bieżnikiem). Przydadzą Ci się one np. podczas prowadzenia roweru pod górkę, można w nich też chodzić na co dzień. Takie buty możesz założyć nie tylko do jazdy w górach, ale też do amatorskiej jazdy w terenie, jak i po szosie.

Wyczynowa jazda wiosną – rower szosowy i downhill

Przy jeździe szosowej wzoruj się na kolarzach i zwróć uwagę na pogodę. Najwygodniej będzie Ci w przylegających, elastycznych i wytrzymałych spodenkach z odprowadzającego wilgoć materiału. Na górę możesz założyć koszulkę z długim, opcjonalnie odpinanym rękawem lub T-shirt termiczny i kurtkę-wiatrówkę.

Buty szosowe powinny mieć płaską i bardzo twardą podeszwę, która ułatwi jazdę. Nie nadają się one jednak do jazdy po nierównym i śliskim terenie (kamienie i błoto), ponieważ mają zupełnie gładką podeszwę. Na downhillowe zjazdy polecamy buty do MTB.

mtb rower

Wiosna na rowerze wyczynowym nie może też obyć się bez kasku. Na trasach bywa ślisko – pada deszcz, ziemia się osuwa i łatwo o wywrotkę, np. w okolicach górskich strumyków. Kaski do jazdy szosowej mają podłużny, aerodynamiczny kształt, zabezpieczający czubek głowy i czoło.

Wybierając kask do jazdy downhillowej, postaw na kształt okrągły, zbliżony do kasku motocyklowego. Taki kask powinien posiadać atesty i certyfikaty europejskie. Nie powinien też ważyć więcej niż 300 g.

Bezpieczeństwo najważniejsze!

Wiesz już, jak ubrać się na rower i żadne warunki nie powinny być Ci straszne. Niezależnie od preferowanego stylu jazdy, zadbaj o bezpieczeństwo.

Sprawdź, czy masz wszystkie dodatki z poniższej listy:

  • odblaskowe opaski i elementy przyczepiane do roweru,
  • kask odpowiednim atestem,
  • ochraniacze na kolana,
  • rękawiczki zwiększające przyczepność (i chroniące dłonie przed zimnem!),
  • dzwonek.

Te wszystkie elementy sprawią, że wiosna spędzona na rowerze będzie bezpieczna i z każdej eskapady wrócisz do domu w jednym kawałku!

PS sprawdź też koniecznie nasz artykuł pt. „Czy bieganie w mieście jest zdrowe?” lub dowiedz się, jak urządzić siłownię we własnym domu!


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz