fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Jak sprać żółte plamy pod pachami? Co zrobić z brudnym kołnierzykiem i mankietami przy białej koszuli? Sprawdź, jak uratować swoją ulubioną koszulę dzięki kilku sprawdzonym domowym sposobom.

Święta za pasem, a Ty właśnie odkryłeś, że ulubiona koszula nie prezentuje się najlepiej? A może wybierasz się na randkę i dzień przed zauważyłeś, że Twoja koszula nie jest w najlepszym stanie?

Żółte plamy pod pachami, zszarzały kołnierzyk i przybrudzone mankiety to coś, co często spisuje koszulę na straty. Zanim jednak pozbędziesz się ulubionej koszuli, sprawdź, czy nie dasz rady przywrócić jej dawnego blasku. Często wystarczy odrobina octu albo sody, by koszula znów wyglądała jak nowa. Poznaj nasze niezawodne sposoby, jak usunąć żółte plamy z potu i wybielić zszarzały kołnierzyk!

wyprzedaż do 70%

Jak sprać żółte plany z potu? Użyj octu!

Zaschnięte plamy są najbardziej kłopotliwe, ale jest na nie kilka sposobów! Twoim sprzymierzeńcem w nierównej walce z żółtymi plamami z potu jest ocet. Chodzi o czysty, biały ocet spirytusowy, który potrafi poradzić sobie nawet ze starymi, zaschniętymi plamami.

Wystarczy, że polejesz octem zabrudzony obszar i zostawisz na 10-15 minut. Potem wrzuć koszulę do pralki i wypierz z proszkiem do białych tkanin. Ocet nie tylko wywabi plamę, ale i zabezpieczy materiał przed powstawaniem kolejnych zabrudzeń.

Jak usunąć żółte plamy pod pachami? Pomoże soda lub sok z cytryny

Żółte plamy pod pachami na koszuli można usunąć również za pomocą sody oczyszczonej. Soda to prawdziwy „wymiatacz”, jeśli chodzi o usuwanie wszelkich plam i zabrudzeń. Z powodzeniem zastępuje proszek do prania, a nawet zwykłe detergenty chemii gospodarczej, więc żadne plamy z potu nie będą jej straszne.

Jak usunąć żółte plamy pod pachami za pomocą sody?

  1. Do szklanki letniej wody dodaj 3 lub 4 łyżki sody i mieszaj, aż uzyskasz jednolitą pastę.
  2. Przygotowany roztwór nałóż na żółte plamy i delikatnie wcieraj ściereczką. Pamiętaj, by nie trzeć zbyt mocno, bo to mogłoby uszkodzić włókna materiału.
  3. Pozostaw sodę na koszuli na godzinę, a potem wypierz w pralce w odpowiednim proszku i volia! Koszula powinna być jak nowa.

Protip: sodą oczyszczoną możesz czyścić również buty, w tym białe sneakersy. Soda ma także własności absorbujące nieprzyjemne zapachy.

Brudne kołnierze i mankiety – jak je czyścić?

Do newralgicznych miejsc na koszuli zaliczają się nie tylko pachy, ale również kołnierzyk i mankiety. Te elementy mają większą tendencję do plamienia, szarzenia lub nabierania charakterystycznej, żółtawej barwy. Jak czyścić brudne kołnierze i mankiety koszuli?

Żółte mankiety i kołnierze białych koszul można czyścić podobnie jak żółte plamy pod pachami – octem lub sodą oczyszczoną. Zasada jest ta sama, ocet lub sodę wymieszaj z wodą, a powstały roztwór rozprowadź na materiale. Potem wypierz koszulę w pralce z proszkiem do białych tkanin.

soda

Jak wybielić zszarzały kołnierzyk koszuli?

Soda i ocet nie powinny Cię zawieść, ale jeśli tak się zdarzyło, to jeszcze nic straconego! Jest jeszcze kilka innych sposobów na brudne kołnierze i mankiety.

Jedną ze sprawdzonych opcji na wybielenie brudnych mankietów i kołnierzyków jest zwykły szampon do mycia włosów albo płyn do zmywania naczyń. To produkty idealne do usuwania brudu i tłustych plam, a to przeważnie z nimi masz do czynienia na mankietach koszuli. Wybrany detergent po prostu nałóż na zaplamione miejsce i pozwól, by dobrze wsiąknął, a następnie wypierz.

Ostatni sposób to aspiryna. Tak, ten zwykły lek na ból głowy, który na pewno masz w swojej apteczce.

  1. Wystarczy rozpuścić kilka tabletek w szklance ciepłej wody, a potem namoczyć zszarzały kołnierzyk i mankiety w roztworze.
  2. Koszulę zostaw tak na około 3 godziny, a potem wypierz w pralce.
  3. Sam zobaczysz, jaki będzie efekt!

Sok z cytryny – dobry na wszystko!

Kolejnym sprawdzonym sposobem na likwidowanie plan, zwłaszcza tych żółtych pod pachami i na makietach, jest sok z cytryny.

  1. Wystarczy wymieszać 5 łyżek soku z cytryny z 5 łyżkami wody i tak powstałą miksturą zalać żółte plamy pod pachami i na kołnierzyku.
  2. Po kwadransie wrzuć koszulę do pralki i wypierz w zwykły sposób.

Sok z cytryny to także świetny sposób na pozbycie się soli z butów.

sok z cytryny


 

Odpowiedz